معاون صنایع کوچک شهرک‌های صنعتی ایران گفت: حدود ۳ سال است ادبیات فن بازار در کشور به منصه ظهور رسیده و در ارزیابی‌هایی که صورت گرفته نشان می‌دهد توسعه فعالیت‌های فن بازار نیاز به اعتمادسازی و فرهنگ‌سازی دارد.

به گزارش تبریزمن، به نقل از فارس ، غلامرضا سلیمانی ظهر امروز در چهارمین نشست سراسری فن بازارهای منطقه‌ای کشور در محل هتل گسترش تبریز اظهار داشت: انتظار می‌رود فن بازار ضمن حرکت برای استقلال مالی به درآمدزایی مناسبی هم دست یابد و اقدامات ترویجی لازم را برای ارتباط موثر با صنایع کوچک انجام دهد.

وی تسهیلات نوسازی صنایع کشور در سال گذشته را ۴۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: سالانه در حدود ۷ میلیارد تومان بودجه متمرکز خوشه است و در حال انجام برنامه توسعه‌ای خوشه‌ها هستیم؛ در همین زمینه لازم است فن بازارها سراغ تک‌تک بنگاه‌‌های کوچک رفته و اعتمادسازی کنند.

بسترهای لازم برای اقدامات متمرکز فن بازارها مهیا است

سلیمانی خاطرنشان کرد: در برنامه توسعه خوشه‌ای عامل، شبکه‌سازی‌های لازم را انجام داده و گلوگاه‌های صنعت را استخراج کرده‌ایم، بنابراین بسترهای لازم برای اقدامات متمرکز فن بازارها مهیا است و تاکید و اولویت ما استانداردسازی و احصاء نیازهای فناوری است.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تصریح کرد: برنامه فن بازار حتما باید بر اساس برنامه توسعه خوشه‌ای و تمرکز کسب و کار پیش رود و در این زمینه برگزاری جلسات با عاملان توسعه خوشه‌ای در ۱۰ فن بازار کشور و شبکه‌های مراکز فناوری کسب و کار و استفاده از ظرفیت‌های آنها ضروری به نظر می‌رسد.

این مسئول یادآور شد: با رفع تحریم‌های بین‌المللی وارد دوران و جریان جدیدی از توسعه کشور می‌شویم و پس از این تمام برنامه‌های اقتصادی کشور با دو سناریو تدوین می‌شود؛ یکی بر اساس سیاست‌های کلی نظام و اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری و دیگری بر حسب رقابت‌های بین‌المللی و تجارت آزاد با کشورهای مختلف.

کشورهای دیگر توسعه‌یافتگی را با مدل‌های جدیدتری دنبال می‌کنند

وی اظهار داشت: در حالی که برخی از سیاستگذاران ما در سطح ملی هنوز هم به دنبال کارخانجات سیمان، فولاد، خودروسازی و صنایع مشابه هستند کشورهای دیگر توسعه یافتگی را با مدل‌های جدیدتری دنبال می‌کنند و در پی توسعه اقتصاد دانش‌‌بنیان، فناوری‌های IT و ICT هستند که ما نیز نباید از این قافله عقب بمانیم.

سلیمانی تاکید کرد: فن بازارها باید به شرایط جدید توجه داشته و در پی جذب ایرانیان خارج از کشور که در زمینه سرمایه‌گذاری توانمند هستند باشیم و با اعتمادسازی در میان آنها به تدریج سرمایه‌گذاران غیربومی را نیز جذب کنیم.

معاون صنایع کوچک شهرک‌های صنعتی ایران اظهار داشت: کم کم باید به سمتی برویم که مراکز نوآوری و تحقیق و توسعه را شکل دهیم و با فرمت مسائل حقوقی به رفع بروکراسی‌های دراز و طویل که به ویژه در زمینه لیزینگ وجود دارد همت گماریم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :