رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: الزامات تحقق توسعه فقط اقتصاد نیست و این مهم نیازمند اصلاح نگرش های پایه ای در مفاهیم است.

به گزارش تبریزمن، ‘داود بهبودی’ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اصلاح نگرش های پایه ای با تعامل بین المللی، حقوق شهروندی، حاکمیت قانون، شفافیت اداری، سیاسی و اقتصادی، پایبندی دولت و نهادها به سیاست های اعلام شده، کنترل جدی فساد و شکل دهی دانشگاه های مساله محور میسر است.

وی با اشاره به نقش برجام در روند توسعه گفت: اقتصاد ایران در ۵۰ سال گذشته به دلیل نبود تعادل و نارسایی مزمن و ساختاری همواره دچار تورم و کسری بودجه بوده و تحریم ها نیز حرکت اقتصادی ما را روز به روز محدودتر کرده است.

وی با اشاره به اینکه با رفع تحریم ها بخشی از فشارهای اقتصاد ایران کاهش یافته است، افزود: مشکلات اقتصادی ما فقط با تحریم ایجاد نشد بلکه تحریم مشکلات ما را تشدید کرد.

وی گفت: کشور در این دوران یک سری مشکلات ساختاری داشت که استکبار جهانی با استفاده از این نقاط ضعف، ما را تحت فشار قرار داد.

*** مشکلات کشور با رفع تحریم قابل حل نیست
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: در واقع مسائل و مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و توسعه ای ما فقط با رفع تحریم ها قابل حل نیست زیرا دلیل به وجود آمدن همه آنها تحریم نبوده است.

‘ داود بهبودی ‘ با تاکید بر لزوم توجه به اقتصاد مقاومتی افزود: در فضای پس از تحریم که محدودیت ها برداشته شد، باید سراغ تقویت اهرم های اقتصادی برویم که بتوانیم در آینده اقتصاد کشور را به یک اقتصاد پویا و پر تحرک تبدیل کنیم.

وی گفت: با رویکرد عملیاتی سازی اقتصاد مقاومتی باید فضای کسب و کار را اصلاح کرد تا در بلندمدت شاهد توسعه اقتصادی مطلوب کشور باشیم.
وی با تاکید بر اینکه نباید با واژه بهبود فضای کسب و کار سطحی برخورد شود، افزود: اصلاح فضای کسب و کار ساده انگاری است.

وی گفت: بهبود فضای کسب و کار مستلزم ایجاد افق روشن و مثبت در نگاه فعالان اقتصادی بوده و با شفافیت و ثبات سیاست ها، پایبندی به آنها و نگرش هماهنگ ارکان حکومت اعم از قوه مجریه، مقننه و قضائیه ممکن است.

وی با اشاره به ضرورت توسعه مراوادت تجاری در دوران پسا تحریم گفت: ایران با یک بازار بزرگ ۸۰ میلیون نفری دروازه ورود به بازارهای آسیای میانه و خاورمیانه است و می تواند بازارهای مصرفی در کشورهای مجاور را تغذیه کند.

بهبودی افزود: در سال های اخیر روابط تجاری ایران با کشورهای اروپایی و آسیای شرقی که در گذشته شریک تجاری کشور بودند (به غیر از چین) محدود شد و در مقطع کنونی که فضای رکود بر اقتصاد جهان حاکم است این کشورها به دنبال بازار می گردند.

وی گفت: ورود اقتصادهای برتر دنیا به کشور می تواند در قالب سرمایه گذاری های مشترک به انتقال فناوری نوین، ارتقای سطح مدیریت و دانش و ورود ایران در بازارهای صادراتی آنان منجر شود.

*** ورود ارز و گردش به شکل ریالی آسیب زننده است
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: کشور در این فضا به دنبال سرمایه گذاری های مشترک در زمینه های نفت، گاز و خودروست اما ورود ارز به کشور و گردش به شکل ریالی می تواند آسیب زننده باشد.

‘داود بهبودی’ افزود: ایران برای هیات های خارجی جذاب است اما ورود آنان می تواند کشور را در معرض تهدید قرار دهد زیرا به طور طبیعی آنان به دنبال منافع خودشان هستند و ایران باید منافع خود را پیگیری کند و دولت در این فضا کار سختی را پیش رو دارد.

وی افزود: دولت فضای مذاکره و تفاهم را فراهم کرده و این بخش خصوصی و فعالان اقتصادی کشور هستند که در قراردادهایی که منعقد می کنند باید علاوه بر منافع خود به منافع ملی توجه ویژه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مردمی و مشارکت فعالان اقتصادی موجب بهبود وضع اقتصادی می شود، خاطر نشان کرد: اقتصاد مردمی و مشارکت فراگیر مردم در اقتصاد می تواند شرایط اقتصاد مقاومتی را فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه احداث کارخانه جدید لازم نیست و بهترین کار احیا و تکمیل ظرفیت های قبلی است، افزود: بخشی از این هدف با مشارکت و سرمایه گذاری خارجی محقق می شود اما این مهم نیازمند اطمینان بخشی به فعالان اقتصادی است.

وی گفت: دولت، مجلس و قوه قضائیه باید بتوانند با رویکرد علمی و با همان تدبیری که در تعاملات بین المللی و در بحث مذاکرات هسته ای دنبال کردند، رویکرد واحدی را بپذیرند تا جامعه در ریل توسعه قرار گیرد.

*** نسخه واحد برای عملیاتی سازی اقتصاد مقاومتی
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: باید همه به یک نسخه واحد برای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی برسند.

داود بهبودی افزود: ایران نیازمند یک اجماع و عزم ملی و توافق روی مفاهیم کلیدی مثل توسعه، رشد اقتصادی، برنامه های چشم انداز و غیره است و اگر این فضای همدلی، همراهی و عزم جامع ملی ایجاد شود، تعامل با دنیا و استفاده از فرصت های بین المللی خیلی سخت نیست.

وی گفت: همانطور که در موضوع مذاکرات هسته ای توانستیم به این اجماع ملی دست یابیم، اگر چنین شرایطی فراهم شود، بخش اقتصاد مردمی ما و فعالان اقتصادی راه را زودتر پیدا می کنند.

وی افزود: این بدان معنی نیست که فعالان اقتصادی ما هیچ ضعفی ندارند، ما به همان اندازه که نسبت به اداره جامعه در جایگاه دولت نارسایی داریم، اندکی کمتر یا بیشتر هم در بخش غیردولتی و خصوصی دارای کاستی و ضعف هستیم.

بهبودی با اشاره به اینکه دولت بسترساز و تسهیل گر است، گفت: سیستم اقتصادی ما در داخل پویایی خودش را از دست داده و کمی منجمد است، گویا هنوز پیام رفع تحریم ها را درک نکرده است.

وی با اشاره به قفل شدن سامانه بانکی کشور افزود: سیستم اقتصادی ما یک سیستم پیچیده و درهم تنیده است که از در بخش های مختلف قفل شده است.

وی گفت: اقتصاد ایران بانک محور است و بنگاه های اقتصادی کشور باید بازار تامین مالی بزرگ دیگری مثل بازار سرمایه و بورس وسایر بازارهای دارایی های مالی داخلی و خارجی را جایگزین کنند تا بتوانند به گشایش اقتصادی کشور کمک کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :