رییس جمهوری اسلامی ایران تقویت، توسعه و تحکیم همه جانبه روابط و همکاری های ایران و ترکیه را ضروری دانست و گفت: مشکلات جهان اسلام باید توسط کشورهای اسلامی و بدون دخالت بیگانگان حل و فصل شود.

به گزارش تبریزمن، به نقل  از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه در آنکارا، صهیونیسم و تروریسم را مشکلات اساسی منطقه و جهان اسلام برشمرد و تاکید کرد: تردیدی در شکست خوردن تروریسم وجود ندارد.

وی افزود: باید همه کشورهای اسلامی بویژه ایران و ترکیه برای حل و فصل مشکلات و اختلافات در جهان اسلام تلاش کرده و در برابر اسلام هراسی و توطئه هایی که علیه اسلام و مسلمانان شکل گرفته ایستادگی و به رسالت خود عمل کنند.

رئیس جمهوری با تقدیر از تلاش مسوولان ترکیه در برگزاری سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی اظهار امیدواری کرد که در دوران ریاست ترکیه بر این اجلاس، شاهد گسترش همکاری ها و وحدت و انسجام کشورهای اسلامی باشیم.

روحانی با بیان اینکه ‘سازمان همکاری کشورهای اسلامی می تواند مرکز امیدی برای مسلمانان باشد اما متاسفانه تاکنون نتوانسته نقش خود را به خوبی ایفا کند’، افزود: باید همه دست به دست بدهیم تا از این نهاد بین المللی به نفع تقویت یکپارچگی و انسجام جهان اسلام استفاده کنیم.

وی سفر اخیر نخست وزیر ترکیه به ایران را موجب ایجاد تحرک میان مسوولان دو کشور در مسیر توسعه روابط و همکاری های مشترک دانست و گفت: امروز ارتباط قلبی و دوستانه ای بین دو ملت وجود دارد و این سرمایه ارزشمند دو دولت، برای تلاش در راستای تعمیق و تحکیم مناسبات همه جانبه خواهد بود.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه امروز اراده دو دولت بیش از هر زمان دیگری بر توسعه روابط و همکاری های تهران-آنکارا استوار است، خاطرنشان کرد: ایران و ترکیه قادرند با همفکری و همکاری به حل بسیاری از مشکلات و معضلات منطقه ای کمک کنند.

روحانی توسعه روابط تجاری و اقتصادی ایران و ترکیه را در گرو گسترش روابط و همکاری های بانکی میان دو کشور دانست و افزود: امروز با برطرف شدن تحریم ها علیه ملت ایران فرصتی برای توسعه همه جانبه مناسبات میان دو کشور فراهم شده که باید به بهترین نحو از آن استفاده کنیم.

وی تشویق بانک ها و بخش خصوصی دوکشور برای همکاری بیشتر با یکدیگر را ضروری خواند و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و ترکیه می توانند با گسترش همکاری های خود در زمینه های گوناگون تجاری، اقتصادی، فرهنگی ، گردشگری، حمل و نقل و سایر بخش های مورد علاقه دو طرف، هدف رسیدن حجم روابط دو کشور به ۳۰میلیارد دلار را محقق کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :