نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: ایمنی یک مسئله عرفی، منطقی و شرعی بوده و تولید کنندگان به لحاظ شرعی موظف به رعایت استاندارد هستند.

به گزارش تبریزمن، آیت الله محسن مجتهد شبستری روز سه شنبه در دیدار با رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در تبریز افزود: بازرسی های سازمان استاندارد از واحدهای تولیدی ضروری است اما وضعیت این واحد باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ استاندارد و توجه به ذبح شرعی در واردات برخی از کالاها و فرآورده های دامی از سوی این سازمان قابل تقدیر است.

وی استاندارد را از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: سازمان ملی استاندارد تا جایی که مقررات ایجاب می کند در راستای استانداردسازی کالاهای تولید داخل تلاش کند.

رئیس سازمان ملی استاندارد هم ورود جامعه روحانیت به عرصه فرهنگ سازی استاندارد را خواستار شد و گفت: تولیدکنندگان نباید استاندارد را به عنوان یک مزاحم تلقی کنند و فرهنگ استاندارد نیازمند ترویج در سطح جامعه است.

نیره پیروزبخت با اشاره به تلاش های این سازمان برای استانداردسازی حلال و کنترل ذبح اسلامی در برخی از کالاها همچون کیف و کفش چرمی افزود: طرح کنترل لوازم آرایشی به دلیل استفاده از چربی خوک در تولید آن و اقلام چرمی در حال تدوین است.

وی گفت: این کالاها قبل از ورود به کشور باید اصالت سنجی شود تا حلال بودن آنها به اثبات برسد و علامت استاندارد حلال بر روی آنها نصب شود.

وی همچنین اشاره ای به استانداردسازی حلال در بخش گردشگری ایران داشت و گفت: شرکت های هواپیمایی ایران به صورت خودجوش می توانند برای نخستین بار در سطح جهان علامت استاندارد حلال از این سازمان دریافت کنند.

نماینده مردم شبستر نیز از استقبال کشورهای اروپایی از مواد غذایی حلال سخن گفت و افزود: ۱۵ درصد جمعیت اروپا مسلمان هستند اما استقبال ۳۵ درصدی از برند حلال در رستوران های اروپایی وجود دارد.

معصومه آقاپور افزود: توجه به استاندارد سازی می تواند افزایش صادرات غیر نفتی و تولید ناخالص ملی را در پی داشته باشد.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران صبح امروز / سه شنبه / وارد تبریز شده است و با استاندار آذربایجان شرقی هم دیدار می کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :