مدیر امور استان های ستاد نانوی ریاست جمهوری از تولید ۲۰۸ محصول و ۱۲۴ دستگاه در حوزه نانو از سال ۱۳۸۴ تا زمان حاضر خبرداد.

به گزارش تبریزمن، سعید محمدی یزدی روز دوشنبه در نخستین همایش تخصصی کشت گلخانه ای با استفاده از فناوری های جدید در تبریز، حجم بازار محصولات نانوی تولید شده در کشور در سال ۹۴ را ۲ هزار میلیارد ریال اعلام و پیش بینی کرد این رقم در سال جاری به ۱۰ هزار میلیارد ریال برسد.

وی، همچنین از رتبه ۶ ایران در زمینه تهیه و انتشار مقاله های ISI ( پایگاه مقالات علمی دنیا) در سال ۲۰۱۵ با تهیه ۶ هزار و ۶۶۰ مقاله خبرداد و گفت: از این نظر در جایگاه بالاتری از کشورهای فرانسه، انگلیس و روسیه قرار داریم.

محمدی یزدی با اشاره به روند رو به رشد مقاله های منتشره از کشور ما در پایگاه ISI خاطرنشان کرد: تعداد این مقاله ها در سال ۲۰۰۰ تنها هشت مقاله بود در حالی که در سال ۲۰۱۴ به روزی هشت مقاله رسید.

وی با اشاره به انتشار ۳۰۰ مقاله ISI از محققان آذربایجان شرقی در سال جاری در حوزه نانو بر تجاری سازی ابداع ها تاکید کرد و گفت: اگر نتوانیم دانش حاصله را به کاربری برسانیم این فعالیت ها ثمری نخواهد داشت.

محمدی یزدی با بیان اینکه چشم انداز تدوین شده در حوزه نانو قرار گرفتن بین ۱۵ کشور برتر دنیاست گفت: برنامه ۱۰ ساله ای برای ترویج فناوری نانو در کشور تنظیم شده است.

وی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته جهت ترویج فناوری نانو در میان دانش آموزان، گفت: برای ۴۹۵ هزار دانش آموز همایش های آشنایی اولیه با فنآوری نانو برگزار شده است.

محمدی یزدی با اشاره به فعال بودن ۲۰۰ نهاد ترویجی دانش آموزی در کشور گفت: با برگزاری ۶ المپیاد دانش آموزی به عنوان الگوی سایر کشورها مطرح شدیم.

وی از تجهیز ۶۶ آزمایشگاه دانش آموزی به تجهیزات نانو خبرداد و گفت: ۷۰ درصد هزینه تجهیز این آزمایشگاه ها را ستاد نانو و معاونت علمی ریاست جمهوری متقبل می شود و تامین ۳۰ درصد هزینه هم به عهده آموزش و پرورش استان هاست.

محمدی یزدی همچنین با اشاره به برگزاری ۶۰ همایش دانشجویی از تیرماه سال گذشته تا زمان حاضر از فعالیت ۵۰ نهاد ترویجی در استان آذربایجان شرقی خبرداد و گفت: ۲۰ نهاد ترویجی نانو در آموزش و پرورش این استان فعالند.

وی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۰۰ به اندازه انگشتان دست متخصص نانو در کشور نداشتیم، گفت: در زمان حاضر در ۲۳ دانشگاه در سطح دکترا و در ۶۵ دانشگاه در سطح کارشناسی ارشد، رشته های مرتبط با نانو از جمله نانو فیزیک، نانو شیمی و نانو مواد تدریس می شود.

محمدی یزدی با اشاره به ارائه سه هزار و ۳۰۰ پایان نامه دکترا در کشور در زمینه نانو گفت: ۲۲۳ پایان نامه توسط دانشجویان دانشگاه های استان آذربایجان شرقی ارائه شده است.

وی با اشاره به فعالیت ۲۶۳ دانشگاه فعال کشور در حوزه نانو گفت: ۱۳ دانشگاه آذربایجان شرقی در این حوزه فعال هستند.

محمدی یزدی با اشاره به فعالیت ۲ هزار و ۵۰ عضو هیات علمی کشور در زمینه نانو گفت: ۲۳۱ عضو هیات علمی دانشگاه های آذربایجان شرقی در این زمینه فعالیت می کنند.

وی با اعلام اینکه رتبه های استان آذربایجان شرقی از نظر تعداد دانشجویان دکترا در حوزه نانو و موفقیت های علمی حاصله قابل توجه است، گفت: دانشگاه تبریز با ارائه ۳۷۵ پایان نامه در این حوزه رتبه برتر کشور را دارد.

نخستین همایش تخصصی آموزشی کشت گلخانه ای با استفاده از فناوری های جدید با رویکرد اقتصاد مقاومتی به همت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی و با همکاری ستاد نانوی کشور برگزار شد.

فناوری نانو یا نانوتکنولوژی رشته ای از دانش کاربردی و فناوری است که موضوع اصلی آن مهار ماده یا دستگاه هایی در ابعاد کمتر از یک میکرومتر (حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر) است.

فناوری نانو موج چهارم انقلاب صنعتی، پدیده ای عظیم از فناوری هایی است که در تمامی گرایش های علمی راه یافته و با سرعت در حال توسعه است.

نانوفناوری یک دانش میان رشته ای است و به رشته هایی چون مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و طراحی دارو، دامپزشکی، زیست شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی نیز مربوط می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :