چه کسی فکرش را می کرد که احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند؟‌ البته برخی نزدیکان رئیس جمهور سابق کشورمان طی مصاحبه‌هایی اعلام کرده بودند که با توجه به شرایط جدید، امکان ثبت نام برای احمدی‌نژاد وجود دارد، اما خیلی ها این سخنان را صرفا نوعی تحلیل و خواست درونی تلقی می کردند. با این حال در روز دوم ثبت نام کاندیداها کسی که توانست بیشترین شوک را به همه وارد آورد محمود احمدی نژاد بود.

تبریزمن، سرویس سیاسی: در دومین روز ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری، در حالی که دوربین‌ها و خبرگزاری‌ها از آمدن سه یار بهاری! به تکاپو افتاده بودند و می‌پنداشتند که اسفندیار مشایی و محمود احمدی نژاد برای همیاری با حمید بقایی دست در دست او گذاشته‌اند و شعار: “زنده باد بهار، زنده باد ایران” را در برابر فلش‌های عکاسان سرمی‌دهند و قرار است تنها حمید بقایی طبق قول و قرارها در انتخابات نام نویسی کند، به یکباره ظرف چند دقیقه سراسر فضای رسانه ای کشور شوکه شد!

محمود احمدی‌نژاد در کنار بقایی نشست و شناسنامه به دست برای انتخابات نام نویسی کرد. به محض اعلام این خبر انواع و اقسام تحلیل‌ها بود که بیان می‌شد، یکی از نامنویسی احمدی نژاد به عنوان کمربند انتحاری او یاد کرد که به خود بسته تا نابود شود، یکی هم مثل مهدی کوچک‌زاده نماینده سابق مجلس و جبهه پایداری که سالها سنگ او را به سینه می‌زد در برائت نامه‌ای که با جمله: “هذا فراق بینی و بینک” آغاز می‌شد، نوشت که ” با این ثبت‌نام باور من را شکستید و شما به اندازه همه ظلم‌ها‌یی که دیدید، ظلم کردید!”
جو بعد از این ثبت نام آنقدر عجیب بود که حتی به زعم برخی، تصاویر تلویزیونی شبکه خبر برای لحظاتی قطع شد تا از نامزدی بقایی و احمدی نژاد بدون هماهنگی چیزی گفته نشود.

این گونه به نظر می رسد که رئیس سابق دولت می کوشد تا خود را احیا کند. به ننگ یا به نام. به هر حال بدنامی بهتر از گمنامی است!

301232_528

او می داند که هر سیاستمداری موافق و مخالف بسیار دارد و به همان اندازه که نباید از موافقانش سرمست شود، نباید از مخالفناش بهراسد. احمدی نژاد حتی به قیمت تخریب پایگاه رای خود در یان اصولگرایان و نیروهای حزب اللهی در حال طرح نام خود به عنوان ضلع سوم معادلات سیاسی ایران و در میان اصلاح طلبان و اصول‌گرایان می باشد.

او این سرمایه گذاری را نه برای ماه آینده و انتخابات، که برابر ۴ سال آینده و افق ۱۴۰۰ انجام می دهد. محمود احمدی نژاد در کوتاه مدت از رد صلاحیت خود ابایی ندارد. او در واقع می‌خواهد به صورت رندانه ای هزینه حذف کوتاه مدت خود از گردونه قدرت را به گردن نظام بیاندازند و با این کار نزد بدنه اجتماعی اپوزسیون در ایران محبوبیتی کسب کند.

قرار گرفتن احمدی نژاد در موقعیت جعلی مظلومیت سیاسی هدف کوتاه‌مدت او از ثبت نام است. اما اگر به هر دلیل صلاحیت احمدی‌نژاد رد نشد هم کار او پایان نمی یابد. او در مقام یک اوپوزسیون حزب اللهی علیه هر دو جناح اصلی موجود در کشور وارد رقابت می شود و با شگرد های انتخاباتی خاص خود گوی سبقت را از رقیبان خواهد ربود و به این تریبت او یک بازی دو سر برد را برای خود طراحی کرده است.

تنها ممکن است برخی مصلحت سنجی ها او را به انصراف در شب اعلام نظر شورای نگهبان وادارد که در اینصورت هم احمدی‌نژاد چندان بازنده نخواهد بود، هم از فرصت تبلیغات انتخاباتی بهره برده است و هم خود را در موقعیت مظلومیت قرار داده است.

موضوع دیگری که در خصوص ثبت نام احمدی‌نژاد در انتخابات مطرح است، تغییر دو قطبی «روحانی – رئیسی» به دوقطبی «روحانی – احمدی‌نژاد» بوده که همین موضوع ضربه سختی به پیکره اصولگرایان وارد کرده است.

آنچه مسلم است احمدی‌نژاد به حضور در قدرت به عنوان امری مقطعی نگاه نمی‌کند و این‌گونه نیست که مانند آیت‌ا… هاشمی یا رئیس دولت اصلاحات عطای قدرت را به لقایش ببخشد. احمدی‌نژاد مصمم به حضور در قدرت است. شاید یادآوری این نکته خالی از لطف نباشد که برخی به هر نحوی که خواستند، با آیت‌ا… هاشمی و رئیس دولت اصلاحات رفتار کنند، آن دو شخصیت در منتهای نجابت رفتار کردند و اعتراض هم نکردند. شاید رفتار آقای احمدی‌‌نژاد سبب شود عمق نجابت نه صرفا آیت‌ا… هاشمی و رئیس دولت اصلاحات، بلکه کل جریان اصلاح‌طلب هویدا شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :