به گزارش تبریزمن، پس از آنکه در چند نوبت اخباری درباره ایجاد تغییراتی در خدمت سربازی و حواشی آن منتشر و توسط مسئولان ستاد کل نیروهای تکذیب شد، این بار نوبت معاون کنسولی و پارلمانی وزیر خارجه رسید که در این باره اظهار کرده و شاهد تکذیب سریع سخنانش باشد.

حسن قشقاوی که به همراه هیأتی از مجلس شورای اسلامی به نیویورک رفته تا علی لاریجانی، رئیس مجلس را در چهارمین اجلاس روسای پارلمان های جهان همراهی کند، ساعاتی پیش در جمع تعدادی از ایرانیان مقیم آمریکا حضور یافت و در بخشی از سخنانش، به طرحی اشاره کرد که ظاهرا قرار بود خبر خوشی برای ایرانیان مقیم دیگر کشورها باشد.

او در این باره گفت: متولدان سال های ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۸ می توانند تا پایان امسال برای خرید سربازی خود اقدام کنند؛ هدف از این اقدام، تسهیل تردد هموطنان مقیم خارج از کشور است. دانشجویان مقیم خارج از کشور که مشمول هستند نیز بنا بر طرح تسهیل ورود ایرانیان خارج کشور به ایران، می توانند سه بار در سال به کشور تردد کنند.

معاون کنسولی وزیر امور خارجه با اشاره به ابلاغ طرح تسهیل ورود  ایرانیان مقیم خارج از کشور به همه سفارت های ایران، درباره دیگر مفاد این طرح نیز گفت: حسن قشقاوی درباره موضوع چند تابعیتی برای ایرانیان مقیم خارج گفت: ضرورتی ندارد از هموطنان به هنگام ورود به کشور درباره تابعیت دیگرشان سؤال کنیم یا بدانیم چه گذرنامه‌ای دارند.

اما زمان زیادی طول نکشید که این سخنان با واکنش سردار کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح مواجه شده و تکذیب شوند؛ سخنانی که به نوعی هم‌راستا با صحبت های رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار امروز لاریجانی با جمعی از ایرانیان فرهیخته و برگزیده ساکن آمریکا در نیویورک به نظر می‌رسید، ولی به مانند اظهارنظرهای قبلی در این باره تکذیب شد.

نخستین بار تکذیب طرح های مرتبط با سربازی، زمانی رخ داد که یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از مصوبه این کمیسیون درباره حذف شرط پایان خدمت سربازی برای اخذ گواهینامه خبر داد تا مسئولان ستاد کل واکنش نشان داده و طرحی که با استقبال برخی از مسئولان مواجه شده و گره گشای بسیاری از مشکلات زندانیان دیه خوانده شده بود، نقش بر آب شود.

به نقل از تابناک، این ماجرا چندی بعد با اظهار نظر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تکرار شد؛ زمانی که ربیعی از تدوین لایحه‌ای به منظور معاف کردن فرزندان پسر خانواده‎های زیر پوشش بهزیستی خبر داد و با واکنش تند سردار کمالی، تکذیب شد که گفت: «از مسئولان غیر مرتبط با حوزه سربازی می‌خواهیم از اظهار نظر در حوزه سربازی که از وظایف ستاد کل نیروهای مسلح است‌، خودداری کنند».

بدین ترتیب واکنش امروز سردار کمالی را به نوعی می‌توان سه گانه تکذیب طرح هایی که درباره خدمت نظام وظیفه هستند برشمرد؛ تکذیبی تمام و کمال که حاوی نکات جالب توجهی بود. جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در واکنش به سخنان امروز قشقاوی، بار دیگر سخنی را که در واکنش به اظهارات وزیر کار گفته بود تکرار کرد و گفت:

* چنین خبری صحت ندارد و ما هیچ برنامه‌ای راجع به خرید سربازی ـ چه در داخل و چه در خارج از کشور ـ برای مشمولان اعم از غایب و غیر غایب نداریم.

*  تنها برای امسال، موضوع جریمه ریالی برای مشمولان دارای هشت سال غیبت و بیشتر از آن در نظر گرفته شد که برای ایرانیان داخل و خارج از کشور یکسان است.

*  از نظر ما شهروندان ایرانی چه در داخل و چه در خارج از کشور برابرند و خون مشمولان خارج از کشور رنگین تر مشمولان داخلی نیست.

*  برابر قانون کلیه مشمولان ایرانی خارج از کشور که دو سال یا بیشتر از خروجشان از کشور گذشته باشد، می‌تواند دو بار در سال (نه سه باری که آقای قشقاوی گفته بود) و حداکثر برای سه ماه به کشور بیایند.

*  از نظر قانون هر فرد ذکور که دارای تابعیت ایرانی است، باید مطابق قوانین کشور ما به سربازی رفته یا وضعیت سربازی خود را تعیین تکلیف کند؛ بنابراین فرقی نمی‌کند یک مشمول تنها دارای تابعیت ایرانی باشد یا در کنار تابعیت ایرانی تابعیت کشور دیگری را نیز بگیرد.

* هر نوع مصوبه در خصوص سربازی یا از طریق فرمانده معظم کل قوا یا از طریق مجلس شورای اسلامی به تصویب می‌رسد و هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند مستقیم برای سربازی تعیین تکلیف کند. ضمن اینکه در همه این موارد نیز نظرات ستاد کل نیروهای مسلح و نیازهای دفاعی کشور مد نظر قرار می‌گیرد.

*  از شهروندان می‌خواهیم اخبار مربوط به سربازی را تنها از رسانه‌های معتبر و از زبان مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح یا سازمان وظیفه عمومی ناجا پیگیری کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :