شهردار تبریز گفت: تکمیل طرح مقبره الشعرا، در اولویت طرح های عمرانی فرهنگی این شهرداری است.

به گزارش تبریزمن،  صادق نجفی در بازدید از این طرح افزود: توسعه متوازن شهری از جمله برنامه های تعریف شده برای مدیریت شهری بوده که احیا و توسعه مجموعه تاریخی فرهنگی مقبره الشعرای تبریز، به طور عمده در این راستا انجام می شود.

وی اظهار کرد: قرار گرفتن این مجموعه در مجاورت موزه قاجار به عنوان یکی از مکان های مهم گردشگری تبریز، پتانسیل بسیار خوبی برای جذب گردشگر در این محدوده فراهم می کند و شهرداری با علم بر این ظرفیت، به احداث پیاده راهی اقدام کرده تا این دو مکان را به یکدیگر متصل و بازدید گردشگران از آن ها را آسان کند.

شهردار تبریز با اشاره به احداث موزه شعر و ادب در این مجموعه، یادآور شد: موزه شعر و ادب نیز در بخشی از این طرح تعریف و عملیات اجرایی آن نیز آغاز شده است.

نجفی، با تاکید بر اهمیت این طرح به عنوان یک اولویت برای مجموعه مدیریت شهری، اظهار امیدواری کرد با همت عوامل و دست اندرکاران اجرای این طرح، ساماندهی مقبره الشعرای تبریز در زمان مقرر به اتمام و بهره برداری برسد.

مقبره الشعرا آرامگاه شاعران نامی کشور از جمله شهریار شیرین سخن، خاقانی شروانی، اسدی طوسی و قطران تبریزی است که در جوار امامزاده سید حمزه در محله قدیمی سرخاب واقع شده است.

مجموعه فرهنگی تاریخی مقبره الشعرا که شاعرانی از کشورهای مختلف منطقه از یکهزار سال پیش در آن سکونت داشتند ابتدا به حضیره الشعرا (مکان اقامت شاعران) شهرت داشت که با دفن آنان به مقبره الشعرا تغییر نام داد.

در این مجموعه فرهنگی و تاریخی که در بافت قدیمی تبریز واقع شده ۳۲۰ شاعر و عارف دفن شده اند که قدیمی ترین آنها اسدی طوسی شاعر قرن چهارم هجری است.

به عقیده کارشناسان حوزه فرهنگی کشور مقبره الاشعرا تبریز مجموعه ای از تاریخ ادبیات است که مرزهای جغرافیایی فرهنگی ایران را در می نوردد.

مقبره استاد شهریار در وسط این مجموعه تاریخی و فرهنگی که بیش از ۳۰ متر ارتفاع دارد، واقع شده است.

متاسفانه در یکی دو دهه قبل بخش اعظمی از این مجموعه بی بدیل به دلیل تخریب توسط شهرداران وقت از بین رفته است.

طبق استنادات ادبی تذکره نویسان به نام ایرانی و خارجی، مقبره الشعرا محل دفن بیش از ۴۰۰ نفر از شعرا ، عرفا و ادیبان تاریخ ایران زمین بوده و برخی از بزرگان ادبیات فارسی و آذری از جمله اسدی توسی، خاقانی شیروانی ، قطران تبریزی ، شاپور نیشابوری ، همام تبریزی و مانی شیرازی در این اواخر زنده یاد سید محمد حسین شهریار بزرگ ترین غزل سرا و شاعر معاصر ایران در آن آرمیده اند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :