مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: پنج اثر طبیعی آذربایجان شرقی در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت ملی رسید

به گزارش تبریزمن، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ‘ فرزین حق پرست ‘ روز شنبه افزود: ثبت این آثار طبیعی در راستای حفظ گونه های ارزشمند طبیعی، پس از تائید شورای ثبت استان و بازدید کارشناسان سازمان به شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی ارسال شد و در نهایت بعد از تحقیقات صورت گرفته، دو غار و سه درخت کهنسال به ثبت ملی رسیدند.
وی گفت: غار ‘ ایلی کوهول اسکندر’ مربوط به دوره سوم زمین شناسی / ژوراسیک / با قدمت ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون سال در روستای اسکندر در تبریز، غار ‘ آغ بلاغ’ هشترود با قدمت ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون سال، درختان چنار ‘ یوزباشی’ شهرستان اهر، درختان ‘ زاویه ‘ عجب شیر و درخت ‘ لاهیجان’ تبریز با قدمت ۱۷۰ سال در فهرست میراث طبیعی ملی ایران جای گرفتند.
وی با اشاره به قدمت تاریخی این پنج اثر طبیعی، سالم ماندن این آثار در گذر زمان و قرارگرفتن در فضای مناسب و وجود مسیر دسترسی آسان را از جمله معیارهای انتخاب به منظور ثبت ملی عنوان کرد.
وی افزود: این آثار پس از رسیدن به ثبت ملی، از هر جهت تحت نظارت، مراقبت و حمایت سازمان میراث فرهنگی کشور قرار خواهند گرفت و هرگونه اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثرشود از نظر قانونی ممنوع است.
وی گفت: قرارگرفتن این آثار طبیعی در فهرست میراث ملی تأثیر به سزایی در معرفی این آثار به عنوان بخشی از جاذبه های گردشگری استان خواهد داشت.
بررسی آمارها حاکی است که تا زمان حاضر حدود یک هزار و ۱۵۶ اثر استان در حوزه میراث غیرمنقول، ناملموس و طبیعی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :