وزیر بهداشت بر لزوم اقدامات موثر برای بیماران سوختگی و پیشگیری از آنتاکید کرد و گفت: درمان سوختگی بسیار دشوار، پر هزینه و برای بیمار، خانواده وی و جراحان و پرستاران بسیار مرارت آور است.

به گزارش تبریزمن، دکتر سید حسن هاشمی ظهر امروز در حاشیه پنجمین کنگره سوختگی کشور که با حضور کودکان حادثه شین آباد برگزار شد از سوختگی به عنوان حادثه ای ناگوار یاد کرد و افزود: مجموع اعتباراتی که در کشور برای حمایت از بیماران سوختگی، اختصاص می یابد، ۳۵ میلیارد تومان است در حالی که در خارج از کشور به ازاء هر بیمار سوختگی، حدود یک میلیارد تومان اختصاص می یابد.

وزیر بهداشت با اشاره به ثبت سالانه ۲۵ هزار بیمار سوختگی در کشور، خاطر نشان کرد: تعداد تخت استاندارد موجود در کشور بسیار اندک و کمتر از ۱۰۰ تخت استاندارد است البته در این دولت تلاش شد و تعداد این تخت ها به یک هزار تخت رسید اما حداقل ۲.۵ برابر تعداد تخت های موجود، کمبود تخت داریم.

هاشمی با بیان اینکه در این دوره حمایت بیمه ها از بیماران آغاز شد اما نقصان هایی نیز وجود دارد، افزود: برای این بیماران نیاز به بیمارستان و تجهیزات خاصی داریم اما لازم است تا به آموزش و پیگیری، توجه ویژه ای شود.

انجام ۵۰ عمل جراحی برای دختران شین آبادی

وزیر بهداشت به حادثه سوختگی کودکان شین آبادی اشاره کرد و گفت: تا کنون برای هر یک از آنها بیش از ۵۰ عمل جراحی انجام شده و با توجه به اینکه آنها ۳ سال است که با این بیماری درگیر هستند اما هنوز هم به اعمال جراحی متعددی نیاز دارند.

هاشمی افزود: اگر در کلاس درس آنها بخاری استاندارد وجود داشت و برای گرمایش آنها فکری شده بود که شاید کمتر از یک میلیون تومان هزینه داشت، این همه گرفتاری وجود نداشت و شاهد سختی، درد و رنج این بچه ها و خانواده هایشان و در عین حال هزینه های سنگین آن برای کشور نبودیم.

هیچ یک از امکانات ما در بخش سوختگی جوابگوی نیازها نیست

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم آموزش و پیشگیری از بیماری سوختگی و رعایت موارد ایمنی و بهداشتی در محیط کار، اظهار داشت: برای مراقبت از بیماران سوختگی ضروری است تا فضا، تجهیزات پزشکی، نیروی انسانی، تعرفه مناسب و بیمه حمایت کننده وجود داشته باشد اما تقریبا هیچ یک از اینها جوابگوی حداقل نیازها هم نیست و نیروی تخصصی پزشک و پرستار نیز به قدر کافی وجود ندارد.

هاشمی با بیان اینکه بیمه ها در حمایت از بیماران سوختگی مقصر نیستند، اظهار داشت: بیمه ها هم یا باید حق بیمه مناسبی بگیرند و یا از منابع عمومی تغذیه شوند. نقش دولت و مجلس به عنوان تصمیم گیرنده بسیار مهم است زیرا هزینه ها و درآمدهای کشور با پیشنهاد دولت در مجلس تصویب می شود.

وزیر بهداشت در ادامه افزود: فرصت مناسبی است تا مجلس همزمان با تصویب بودجه سالیانه کشور و همچنین برنامه ششم توسعه به این حوزه توجه کند چرا که درخواست ما نه تنها بیماران سوختگی بلکه تعدادی از بیماری های خاص مانند اعصاب و روان که گاهی خانواده ها از بدو تولد تا ۸۰سالگی فرد بیمار گرفتار آن هستند، برخی از بیماری های پوستی، خونی و وراثتی که هزینه های درمانی کمر شکن و در عین حال حمایت محدودی دارند، توجه شود و با حمایت از سازمان بهزیستی، بیمه ها و وزارت بهداشت زمینه را برای ارائه خدمات قابل قبول و استاندارد برای آنها، فراهم کند.

در فرانسه به طور متوسط برای درمان هر بیمار سوختگی حدود ۳۰۰ هزار دلار هزینه می شود

وزیر بهداشت همچنین با اشاره به سفر اخیر خود به همراه رییس جمهوری به ایتالیا و فرانسه، تصریح کرد: در فرانسه از یکی از بهترین مراکز سوختگی دنیا بازدیدی داشتم که به طور متوسط برای درمان هر بیمار سوختگی حدود ۳۰۰ هزار دلار هزینه می کردند. ما نمی گوییم ۳۰۰ هزار دلار بلکه با یک هزارم آن می توانیم به موفقیت های بیشتری در مقایسه با وضعیت امروز برسیم.

وی مشکل بیماران سوختگی را منحصر به درمان آنها ندانست و به نقش مردم در حمایت و تالمات روحی و روانی و نقش ویژه انجمن حمایت از بیماران سوخته اشاره و از این انجمن قدردانی کرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تمامی کودکان شین آبادی به طور کامل از اقدامات درمانی پزشکان و پرستاران خود رضایت دارند، افزود: همچنان مشکلاتی وجود دارد که در جلسه ای با حضور والدین، کودکان و پزشکان آنها بررسی می شود تا این دیدار صمیمی با کودکان، نمایشی نباشد و خروجی آن باعث خوشحالی کودکان شین آبادی شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :