مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از ثبت سه اثر فرهنگی – تاریخی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش تبریزمن، فرزین حق‌پرست گفت: در جلسه ۱۵ مهر ماه سال جاری کمیته ثبت آثار ملی  که در تهران برگزار شد، گراند هتل  و مسجد حاج علی النقی تبریز و قنات ” لوله چشمه ” میلان شهرستان اسکو در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی افزود: گراند هتل تبریز به دلیل شاخص های معماری همچون آجر کاری و نمای خاص مربوط به دوره پهلوی اول و مسجد علی النقی  نیز به واسطه آجر کاری  و سبک معماری و سنگ تراشی های بکار رفته و ستون‌های سنگی کم نظیر خود متعلق به دوره قاجار از تبریز موفق به  ثبت ملی شدند.

 فرزین حق پرست اظهار کرد: قنات”لوله چشمه” میلان در شهرستان اسکو به طول ۱٫۵ کیلومتر هم به دلیل زنده و فعال بودن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

 وی به نقش قنات ها در احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد و گفت: ثبت قنات ها به منظور حفاظت از میراث پیشینیان و تغییر رویکرد الگوی مصرف و شیوه کشت در حوزه آبریز شمال و شرق دریاچه ارومیه در اولویت کاری اداره کل قرار گرفته است.

 حق پرست اظهار امیدواری کرد که این مساله موجب  شناسایی، حفاظت و معرفی اهمیت آثار گذشتگان در مدیریت آب  شود.

  وی تصریح کرد: پرونده این آثار در راستای حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی و حفاظت از ابنیه ها و محوطه های  تاریخی و پیشنهاد ثبت اثر توسط شورای ثبت آذربایجان شرقی آماده و به سازمان مرکزی پیشنهاد شد و پس ازبررسی و تایید کمیته ثبت و حریم آثار ملی غیر منقول کشور مهرماه امسال به ثبت ملی رسیدند.

 گفتنی است با افزوده شدن این سه اثر در مجموع یک هزار و هفتصد و نوزده اثر غیر منقول از آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی و از این میان بازار تاریخی تبریز، مسجد کبود و مجموعه کلیساهای آذربایجان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده اند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :