سانحه قطار مسافربری و زیارتی تبریز – مشهد بیست و ششمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی را تحت الشعاع خود قرار داد به طوری که جلسه به علت حضور استاندار در پایتخت و بررسی مسایل مربوط به این حادثه غایب جلسه بوده و معاون اقتصادی و توسعه منابع انسانی وی، فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی را در این نشست همراهی نمود.

به گزارش تبریزمن، علی نواداد تاکید کرد که باید با بررسی زیرساخت های حوزه راه های ریلی از تکرار چنین حوادث دلخراش جلوگیری نمود.

در این جلسه که جهت بررسی مشکلات فعالان بنگاه های اقتصادی استان در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز تشکیل گردید رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی، شهردار کلان شهر تبریز، تعدادی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه های اجرایی استان حضور داشتند.

رییس اتاق بازرگانی تبریز با اشاره به اینکه مردم آذربایجان به دلیل وقوع حادثه دلخراش و مرگبار تبریز – مشهد داغدار هستند گفت:پس از حادثه انفجار اربعین، این اتفاق تلخ اندوه هموطنان مان را دوچندان نموده و دل مردم عزیزمان را آزرده خاطر ساخت.

صمد حسن زاده ضمن اظهار تأسف از وقوع این حادثه و آرزوی صبر برای بازماندگان قربانیان افزود:اما آذربایجانی ها به خاطر بی توجهی به جان باختگان این حادثه اندوهگین و بهت زده هستند زیرا نباید در جهان مدرن امروز، مدیریت حادثه بدین گونه بوده و به همین سادگی چنین سانحه وحشتناکی رخ می داد.

photo_2016-11-27_08-56-09
وی اضافه کرد:شخصیت دهقان های فداکار باید در جامعه امروزی تبیین و ترویج گردد تا مردم با فداکاری ها و مسوولیت پذیری های امثال او آشنا و عجین شوند.

و تاکید کرد:نباید با جملاتی سطحی همچون بیمه مسافران و خاطرنشان نمودن درگذشت تعدادی از کارکنان مجموعه راه آهن به سادگی از کنار آن گذشت!

حسن زاده در خاتمه تصریح کرد:اگر در داخل واگن های قطار مواد منفجره و محترقه هم وجود داشت ضایعه ای بسیار بزرگتر به بار می آمد…

در بخش دیگری از این جلسه مشکلات ورود موقت محصولات خشکبار جهت فرآوری و صادرات مجدد در مناطق آزاد در راستای لزوم اقدام جدی در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی مورد بحث و بررسی شرکت کنندگان قرار گرفت.

مدیرعامل یکی از شرکت های تجاری منطقه آزاد ارس با اشاره به اینکه در این منطقه تسهیلات ویژه ای برای واردات محصولات مختلف وجود دارد گفت:طبق قوانین مربوط به مناطق آزاد، به غیر از مشروبات الکلی و محصولات اسراییلی، واردات سایر اقلام جهانی بلامانع می باشد اما متاسفانه وجود آفات در محموله های وارداتی تنها موضوعی است که اخیرا در پروسه واردات گریبانگیر واردکنندگان محصولات خشکبار شده و مشکلات فراوانی را به وجود آورده است.

موسوی رقم واردات ۴ سال اخیر را ۴۰ میلیون دلار اعلام کرد و افزود:اما برخی قوانین منطقه آزاد ارس به صورت سلیقه ای انجام می گیرد در حالی که متعهد شده ایم تا به ازای انجام فرآیند ورود موقت خشکبار، فرآوری و صادرات مجدد برای ۲۰۰ نفر اشتغال ایجاد شود که در ازای آن حدود ۲۰ میلیون دلار محصولات را در این پروسه تجاری به انجام رسانیم لذا باید تمهیدات لازم در این خصوص صورت گیرد.

در ادامه این جلسه مواردی همچون عدم رعایت موضوع مواد ۲۲ و ۲۷ قانون بهبود فضای کسب و کار در تخصیص امتیاز به بخش های تعاونی و خصوصی، پیشنهاد اصلاح ماده ۱۳ لایحه اصلاحی قانون کار مرتبط با تعیین صلاحیت پیمانکاران، اجرایی شدن تهاتر بدهی های مالیاتی واحدهای صنعتی با اداره کل امور مالیاتی استان و پیشنهاد تسری تبصره ۳۵ اصلاحیه لایحه بودجه سال ۹۵ به بدهی های تا سقف ۲۰ میلیارد تومان جهت حمایت از واحدهای کوچک و متوسط تولیدی و صنعتی مورد بررسی و تبادل نظر مدیران دستگاه های اجرایی آذربایجان شرقی با فعالان اقتصادی منطقه قرار گرفت تا مسیر شکوفایی حوزه صنعت و تجارت استان سرعت افزون تری به خود گیرد.

√ شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :