مدیر کل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی از تائید فوت ۱۲ نفر از هم استانی‌ها، از ابتدای امسال تا امروز به دنبال استنشاق مونوکسید کربن خبر داد.

به گزارش تبریزمن، بهرام صمدی راد گفت: از این تعداد ۹ نفر به نیمه نخست سال مربوط می شود، سه نفر نیز روز گذشته در سراب جان باختند.

وی با بیان اینکه از میان ۹ نفری که در نیمه نخست امسال به علت مسمومیت با مونوکسیدکربن جان باخته اند، هفت نفر مرد و دو نفر زن بودند، گفت: آمار فوتی های ناشی از مسمومیت با مونوکسیدکربن در نیمه نخست سال گذشته هفت نفر بود.

صمدی راد با بیان اینکه در سال ۹۴ در استان۳۷ نفر بر اثر استنشاق گاز سمی منواکسید کربن جان خود را از دست داده بودند، گفت: از این تعداد ۲۹ نفر مرد و ۸ نفر زن بودند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی نیز در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص آمار نجات یافته ها از چنگال مسمومیت با مونوکسیدکربن نیز گفت: از ابتدای سال تا به امروز ۱۳۸ نفر از مسمومیت با مونوکسیدکربن نجات یافته اند.

روزبه رجائی غفوری یادآور شد: از این آمار ۱۱۱ نفر در نیمه نخست امسال از خدمات اورژانس پیش بیمارستانی برای نجات از عوارض مسمومیت با مونوکسیدکربن استفاده کرده اند.

وی با بیان اینکه گاز مونوکسیدکربن، غیرقابل حس و لمس، بی‌بو و بی‌رنگ است، گفت: مسمومیت با مونوکسید کربن علایمی شبیه به سرماخوردگی دارد و فرد را دچار آب ریزش بینی، سردرد، سرگیجه و سوزش چشم می کند.

رجائی غفوری از مردم خواست، کسی را که با گاز مونوکسید کربن دچار مسمومیت شده باشد، سریعا از محیط آلوده به این گاز خارج و در تماس با هوای آزاد قرار دهند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :