مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه با انتشار عکس هایی در فیس بوکش چند مکان دیدنی در روسیه را معرفی کرد.

به گزارش تبریزمن، در جهان کنونی که همه چیز با معیار تکنولوژی و علم پیش میرود تقریبا جایی برای رویا و افسانه در دل آدم باقی نماند. اما ساکنان شهرهای بزرگی مانند مسکو و سن پترزبورگ هنوز امید به تحقق آرزوهایشان را از دست نداده اند و می توانند با بعضی دیدنی های شهر مثل پل ها، مجسمه ها یا حتی تابلوها آرزوهایشان را در میان بگذارند.

شاید روزی که مارکسیست ها در روسیه بر روی کار آمدند و اعلام کردند همه چیز بر پایه علم باید بچرخد و حتی فیزیک و شیمی را هم می خواستند به اصطلاح از دیدگاه مارکسیزم- کمونیزم بررسی کنند کسی فکر نمی کرد خرافات در روسیه باقی بماند. در حالی که حاکمان جدید روسیه از سال ۱۹۱۷، حتی دین و اعتقادات دینی را در زمره خرافات اعلام می کرد، خرافات و باورهای روسی از آداب رسوم مردم روسیه حذف نشد و بسیاری از آنها همچنان بخش جدا ناپذیر زندگی روزمره مردم ماند و به عنوان بخشی از مقررات مشترک اجتماعی پابرجا ماند.

ایستگاه مترو “میدان انقلاب”

این ایستگاه که در سال ١٩٣٨ ساخته شد و در مرکز شهر واقع شده است معروف است به مجسمه های برونز خود که تعدادشان به ٧۶ تا میرسد. باور مردم شهر این است که اگر به پوزه سگ مجسمه مرزبان شوروی دست بکشید بخت واقبال با شما خواهد بود. این رسم تقریبا ٨٠ سال پیش شروع شد، وقتی که دانشجویان در راه دانشگاه برای اینکه نمره عالی بگیرند به پوزه این سگ دست میکشیدند و دعا میکردند. امروزه اکثر مسافران مترو وقتی از کنار این مجسمه رد میشوند پوزه این سگ را لمس میکنند. در طول سالیان و بر اثر تکرار قسمت هایی از این مجسمه برنزی به رنگ طلایی درآمده است.

تابلوى “آلیونوشکا”

خانم های مجرد که علاقه مند به ازدواج هستند به نگارخانه “تریتیاکوفسکی” مسکو میروند نه تنها برای اینکه از دیدن شاهکارهای هنری لذت ببرند بلکه برای اینکه در مقابل تابلو “آلیونوشکا” که توسط نقاش بزرگ روسیه واسنیتسوف در سال ١٨٨١ کشیده شد نیت بکنند. “آلیونوشکا” اسم زانانه روسی است و در این تابلو دختری غمگین که لب رودخاته نشسته و در آب مینگرد ترسیم شده و دخترخانم های روس باور دارند که او آرزوی قلبی شان را می شنود.

کیلومتر صفر

نقطه صفر مسکو نواری گرد، فلزی و طلایی رنگی است که در مقابل ورودی اصلی میدان سرخ قرار دارد و تمام فواصل در روسیه از آنجا محاسبه می شود. اهالی مسکو اعتقاد دارند که اگر نیت کرد و با دست راست یک سکه از روی شانه چپ پرتاب کرد آرزو و نیت شما حتما پیدا خواهد کرد. گردشگران نیز که در تمام فصول سال در میدان سرخ دیده میشوند به تبعیت از اهالی شهر همین کار را میکنند و سکه های بر زمین افتاده نصیب فقرا می شود.

فواره “آلکساندر و ناتالی”

این فواره که در قلب مسکو قرار دارد در اواخر قرن بیستم در کنار کلیسایی که تقریبا دویست سال پیش در آن مراسم ازدواج الکساندر پوشکین با همسرش ناتالی گونچاروا برگزار شد نصب شده است. وسط این فواره مجسمه ای از پوشکین و همسر زیبایش قرار دارد. گفته می شود اگر یک زوج جوان از آب این فواره یا از چشمه مخصوص آن بنوشند مایه خوشبختیست و آن دو همیشه کنار هم شاد خواهند بود.

پل “لوژکوف”

یکی دیگر از رسوم میان زوج های مسکو این است که در روز عروسی برای اینکه ازدواجشان پایه دار باشد و خوشبخت شوند به یکی از پل های شهر قفل می بندند و کلید آن را به آب رودخانه می اندازند. در واقع این سنت در خیلی از جاهای دنیا رواج دارد ولی در مسکو مقامات شهری یک پل با “درخت های عشق” مشخص کردند. به درخت های فلزی روی پل لوژکوف که به آن عاشقان قفل می بندند “درختان عشق” می گویند.

“چیژیک پیژیک” سن پترزبورگ

یکی از دیدنی های شهر سن پترزبورگ مجسمه یک پرنده کوچک به اسم “چیژیک پیژیک” است که لب رودخانه فونتانکا واقع شده است. مردم شهر بر این باورند که اگر نیت کنید و سکه ای بیندازید آرزوی شما به تحقق خواهد پیوست. این اصلا کار آسانی نیست چون فاصله تا این پرنده چند متر است و مجسمه کمتر از ده سانتیمتر است، و سکه ای که انداختید حتما باید بر روی کله “چیژیک” بایستد، ولی ساکنان و توریست های این شهر دست از تلاش بر نمی دارند.

ایستگاه مترو “میدان انقلاب”

ایستگاه مترو

کیلومتر صفر

کیلومتر صفر

فواره “آلکساندر و ناتالی”

فواره

پل “لوژکوف”

پل

تابلوى “آلیونوشکا”

تابلوى


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :