مدیر منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی،  با انتقاد از وضعیت نامناسب استان در خصوص تعداد شرکت های دانش بنیان گفت:  تنها پارک علم و فناوری  متولی حمایت و تسریع فعالیت های شرکت های دانش بیان نیست بلکه باید همه سازمان ها و نهادها برنامه های خود را در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان تدوین کنند .

علی جهانگیری در جلسه کمیته اجرایی ستاد اقتصاد دانش بنیان  که در محل اداره کل تامین اجتماعی استان برگزار شد اظهار کرد: یکی از شاخص های مهم در بررسی وضعیت اقتصاد دانش بنیان سنجش تعداد شرکت های دانش بنیان است، ما در رده بندی کشوری در رتبه چهارم قرار داریم اما نکته اصلی در این رتبه بندی فاصله ما با سه استان بالاتر از ما است که در برخی از موارد این فاصله به بیش از دو و سه برابر می رسد.

وی ادامه داد: آمار موجود در خصوص استان آذربایجان شرقی که پایلوت برنامه های اقتصاد مقاومتی در سطح کشور است و از سویی دارای منطقه ویژه علم و فناوری است قابل قبول نیست و باید برای افزایش کمیت و کیفیت این شرکت ها چاره اندیشی شود.

نماینده تام الاختیار استاندار آذربایجان شرقی در حوزه علم و فناوری،  خاطرنشان کرد: انتظار ما در تحقق اهداف برنامه های اقتصاد دانش بنیان در رابطه با دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی بیش از وضعیت موجود است و ضروری است این مراکز برای افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان در سطح استان پای کار باشند.

وی ادامه داد: بعد از استقرار دولت تدبیر و امید شاهد بودیم که تنها بخشی که در آن افزایش اعتبارات دولتی اتفاق افتاد حوزه دانش بنیان بود و اعتبارات این بخش حدود ۲۵ درصد افزایش داشته است، از این رو باید از فرصت به وجود آمده به نحو شایسته ای استفاده کنیم.

 جهانگیری با اشاره به برخی از مشکلات شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف خواستار توجه سازمان ها به رفع این مشکلات شد و گفت: در خصوص مشکلات بیمه ای که بارها از سوی شرکت های دانش بنیان مطرح شده است انتظار می رود کمیته تخصصی با حضور نمایندگان شرکت های دانش بنیان، نماینده پارک علم و فناوری و معاونین اداره کل  بیمه تامین اجتماعی استان تشکیل شود تا مشکلات به صورت تخصصی و موردی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد و راه حل های منطقی و قانونی برای آنها اندیشیده شود .

مدیر منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی،  خواستار خرید محصولات دانش بنیان از سوی اداره کل تامین اجتماعی استان شد و گفت: این اداره کل با وجود بخش های مختلف می تواند بخشی از خرید های خود را از شرکت های دانش بنیان داشته باشد و انتظار داریم در این خصوص حمایت های کافی از فناوران و شرکت های دانش بنیان صورت گیرد.

در ادامه این نشست شرکت های دانش بنیان به طرح مسائل و مشکلات خود  از قبیل مشکلات در بحث های آیین نامه ها، ماده ۳۶ قانون تامین اجتماعی، ماده ۳۹ تامین اجتماعی ، ماده ۴۳ تامین اجتماعی و …  پرداختند و مقرر شد جلسه ای اختصاصی  در این رابطه برگزار شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :