مسئول دریافت مطالبات وزارت نفت از آغاز دریافت مطالبات نفتی ایران از سوی شرکت های خارجی خبر داد و درباره مطالبات بابک زنجانی نیز گفت: مقدمات فروش اموال آقای زنجانی آغاز شده و از هفته آینده نسبت به فروش آن اقدام می کنیم.

به گزارش تبریزمن،  اگرچه پس از رفع تحریم ها پرداخت مطالبات نفتی ایران از سوی شرکت های خارجی آغاز شده است؛ اما بزرگترین بدهکار نفتی در جریان محاکمه های خود در دادگاه با نشانه گرفتن انگشت اتهام به سوی وزارت نفت مبنی بر این که این وزارتخانه بدهی پنج میلیارد دلاری خود را وصول کند، هر از چندگاهی به دنبال ایجاد بحث های حاشیه ای است. اصغر هندی، مسئول دریافت مطالبات وزارت نفت با تشریح جزئیات دریافت مطالبات نفتی ایران پس از تحریم ها، آخرین جزئیات بدهی بابک زنجانی را نیز اعلام کرد و درباره وجود بابک زنجانی دوم نیز گفت: «بابک زنجانی یکی است و با هیچ عنوانی در آینده نیز به وجود نخواهد آمد. پدیده ای بود که در یک برهه زمانی خاص و با حمایت هایی ایجاد شد»

در ادامه متن گفت وگوی شانا با اصغر هندی، مسئول دریافت مطالبات وزارت نفت به شرح زیر است:

** با توجه به رفع تحریم ها چه اقدام هایی برای وصول مطالبات شرکت ملی نفت صورت گرفته است؟

– با توجه به هماهنگی های صورت گرفته پیش از تحریم ها، برخی شرکت های معتبر نفتی بلافاصله با رفع تحریم، برای پرداخت بدهی خود اعلام آمادگی کردند که با تدابیر اتخاذ شده و پس از افتتاح حساب، اقدام های لازم برای وصول مطالبات صورت گرفته و بدهکاران اروپایی آغاز به پرداخت بدهی خود کرده اند.

البته با توجه به آماده نبودن و برای کنترل و اقدام صحیح و جلوگیری از هرگونه خللی در وصول مطالبات، تلاش شد دریافت وصول مطالبات از ارقام کمتر آغاز شود و پس از رفع موانع و مشکلات احتمالی، مبالغ بیشتری به حساب های معرفی شده از سوی شرکت نفت واریز شود که این کار از هفته گذشته آغاز شده است و امیدواریم در مدت کوتاهی بیشتر بدهکاران دیون خود را پرداخت کنند؛ برخی بدهکاران نیز درخواست تمهیداتی برای پرداخت بدهی خود داشته اند که در حال بررسی و مذاکره آن هستیم.

** در واقع شرکت انگلیسی-هلندی شل و دیگر شرکت های اروپایی آغاز به پرداخت بدهی خود کرده اند؟

– بله، این کار آغاز شده است، با هماهنگی خوبی که وجود دارد امیدواریم در مدت کوتاهی بیشتر مطالبات اروپایی وصول شود.

** شرکت اماراتی اینوک چطور؟

– هماهنگی های لازم برای این کار صورت گرفته است؛ شرکت اینوک باید بدهی خود را به بانک مرکزی پرداخت کند؛ تا جایی که اطلاع دارم این کار نیز در حال اقدام است.

** از دیگر مطالبات نفتی، بدهی آقای زنجانی به نفت است، آیا اموال آقای زنجانی به تملک شرکت نفت درآمده است؟

– اموالی که بابک زنجانی در ایران داشته و بابت بخشی از بدهی های خود معرفی کرده است با هماهنگی دادستان تهران و مسئولان ذیربط و براساس تصمیم مسئولان نظام از سوی کارشناسان رسمی دادگستری که بالغ بر ١٨٠ نفر شامل نمایندگان آقای زنجانی، شرکت ملی نفت ایران و دادستان تهران بوده به کارشناسی آن پرداختند که طی وکالتنامه رسمی به نماینده وزارت نفت تحویل داده شده است.

با توجه به کارشناسی های صورت گرفته که قیمت نهایی آنها مورد قبول متهم نیز قرار گرفته است؛ این اموال تکافوی بدهی او را نمی کند و کمتر از یک چهارم بدهی آقای زنجانی ارزش دارد.

** البته آقای زنجانی اموالی نیز در خارج از ایران دارند.

– بله، در دبی چهار واحد آپارتمان، یک ویلای مسکونی و یک انبار دارند که ویلای مسکونی را گفته اند خودشان می خواهند و فروخته نشود، اما ارزش باقی اموال وی حداکثر ١۵ میلیون دلار می شود. در ترکیه نیز شرکت هواپیمایی و چند شرکت دیگر دارند که اقدامات خاصی برای تملک آن صورت گرفته و پیگیر آن هستیم اما هنوز چیزی به تملک شرکت نفت در نیامده است.

در تاجیکستان نیز شرکت حمل و نقل، یک ترمینال و بانک دارد که همگی در اختیار عوامل آقای زنجانی است؛ البته گفته می شود در مالزی نیز اموالی دارند اما موردی در اختیار شرکت ملی نفت قرار نگرفته است. به طور کلی آنچه تا به حال از اموال خارج از کشور آقای زنجانی به نمایندگان شرکت ملی نفت تحویل داده شده که بفروش برسد، چهار واحد آپارتمان در دبی است.

** شرکت نفت قصد دارد اموال آقای زنجانی را نگه دارد و یا این که بنا دارد آنها را به فروش برساند؟

– این اموال نه تنها برای شرکت نفت مفید نیست بلکه در صورت اقدام نکردن به موقع برای فروش، ضررهایی نیز در بر خواهد داشت. ما ترجیح می دادیم آقای زنجانی بدهی خود را به صورت نقدی پرداخت کند و این اموال به خودشان تحویل شود؛ اما با همه فرصت هایی که به وی داده شد، وعده هایش با وجود حسن نیت قاضی رسیدگی به پرونده تحقق نیافت، البته هنوز امیدواریم که وی نسبت به بدهی خود اقدام کند.

به هر حال ما مقدمات فروش اموال را انجام داده ایم و از هفته آینده نسبت به فروش اموال اقدام خواهیم کرد.

** البته آقای زنجانی گفته که شما بسیاری از اموال وی را در دوبی به نام خود کرده اید؟

– خیر، این طور نیست. آقای زنجانی در همه مراحل دادگاه تلاش کرد به جای دفاع مستند و محکمه پسند به نحوی تشویش اذهان عمومی کند که گاه با نشر اکاذیب هم همراه بوده است. همه اموال وی در دوبی چهار آپارتمان است. حالا گفته اند بسیاری از اموال، که نمی دانیم منظورشان چیست. در هر حال من هم باتوجه به قولی که به قاضی داده ام از شکایت به عنوان تشویش اذهان خودداری کردم؛ اما این حق را محفوظ می دارم که در موقع مناسب و در صورت لزوم اقدام کنم. آنچه برای ما مهم اهمیت دارد، وصول طلب دولت است؛ وگرنه کارنامه آقای زنجانی پر از این مسائل است.

** جریان بابک زنجانی دوم چیست؟ آیا بدهی فردی موسوم به بابک زنجانی دوم در دولت یازدهم به وزارت نفت صحت دارد؟

– مطرح شدن عنوان بابک زنجانی دوم و سوم یک موضوع ساختگی و با دو منظور انجام شد. نخست این که بحث پرونده آقای زنجانی تحت تأثیر قرار گیرد و دوم این که می خواستند راه های دور زدن تحریم شناسایی و سوخته شود؛ وگرنه بابک زنجانی یکی است و با هیچ عنوانی در آینده نیز به وجود نخواهد آمد. پدیده ای بود که در یک برهه زمانی خاص و با حمایت هایی ایجاد شد.

** با این حال آقای زنجانی بارها گفته اند که فردی بیش از پنج میلیارد دلار بدهی بابت پول نفت دارد، آن را وصول کنید نظر شما درباره این سخنان آقای زنجانی چیست؟

– نخست اینکه صحبت های آقای زنجانی فرار به جلوست. دوم اینکه هیچ فرد حقیقی یا حقوقی خصوصی چنین بدهی به شرکت نفت نداشته و ندارد. مبالغ عنوان شده مربوط به شرکت دولتی یکی از کشورهای همسایه است که پس از رفع تحریم ها آغاز به پرداخت کرده و به میزانی که بانک مرکزی توان تحویل پول داشته باشد، پرداخت می شود.

این بدهی مانند بدهی شرکت های بزرگ نفتی به لحاظ نبود امکان پرداخت بر اثر تحریم بلوکه شده بود، نه به جهت تمایل نداشتن پرداخت از سوی خریدار نفت. ضمن این که ما در دو سال گذشته فروش های خود را به صورت پیش پرداخت انجام می دادیم، بنابراین نه مطالباتی افزایش یافت و نه پولی سوخت شده است.

در هر حال اقدامات صورت گرفته در دوسال ونیم گذشته نشان داد که در اوج تحریم و محدودیت های صورت گرفته می توان با تدبیر و درایت، نفت فروخت و یک دلار هم سوخت نشود.

** فکر می کنید آقای زنجانی بدهی خود را پرداخت خواهد کرد؟

– اجازه دهید پاسخ این پرسش را به بعد موکول کنیم. وی چند بار به دادگاه قول داده و راهکارهای مختلفی را معرفی کرد که به نتیجه نرسید، اما آخرین راهکاری که ارائه داده تحت نظر دادگاه است که ما امیدواریم به واقعیت بدل شود. در واقع هر نوع مدرک، نامه، شماره حساب و درخواستی که آقای زنجانی داشتند اگرچه نیاز هم نبود، اما برای رفع بهانه آماده و با نظارت دادگاه در اختیار وی گذاشتیم و امیدواریم که وی به حسن نیت دادگاه که همه مساعدت ها و امکانات لازم را در اختیارشان گذاشته تا به وعده خود عمل کند، احترام گذاشته و بدهی خود را پرداخت کند.

** اگر آقای زنجانی بدهی خود را پرداخت کند اموال ایشان را بر می گردانند؟

بله. اموال ایشان غیر از گرفتاری و زحمت چیزی برای شرکت نفت ندارد. البته ممکن است این اموال برای اشخاص اهل فن و بخش خصوصی مفید باشد، اما شرکت نفت وظیفه و مسئولیت دیگری دارد این اموال برای آن مفید نیست. البته باید دید چه مقدار وجه نقد پرداخت خواهد کرد.

** این اموال را به چه صورت می فروشید و آیا تا به حال چیزی فروخته شده است؟

– تا به حال از سوی شرکت ملی نفت چیزی فروخته نشده است. البته شرکت ها برای اداره امور جاری خود ممکن است اقداماتی داشته و در چارچوب اساسنامه و یا برای نقدینگی اموالی را فروخته و یا تبدیل کرده باشند، اما تا به حال از سوی شرکت ملی نفت اقدامی صورت نگرفته است. با این حال فروش برابر ضوابط و مقررات جاری به خصوص آیین نامه معاملات صورت می گیرد و همه نقل و انتقالات تحت نظر قوه قضائیه است.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :