همزمان با روز عصای سفید، جمعی از نابینایان استان با شعار “عصای من، نشان استقلال من است”؛ در سالن شهید شفیع زاده دانشگاه تبریز دور هم جمع شده و این روز را جشن گرفتند

به گزارش تبریزمن، این مراسم که با حضور نابینایان و خانواده هایشان برگزار می شد شور و شوق فراوانی را در بین این عزیزان به وجود آورده بود و این محبت و علاقه به یکدیگر باعث تشکیل خانواده بزرگ نابینایان شده است.

نابینا

در ادامه این مراسم محسن ارشد زاده مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان شرقی با اشاره به موفقیت‌های نابینایان در عرصه های مختلف علمی، گفت: در سایه حمایت خانواده ها و دستگاه های ذیربط نابینایان در عرصه های تحصیلی و علمی، موفقیت های زیادی را کسب کرده اند.

وی ادامه داد: یک درصد جمعیت کشور ما دارای مشکل کم بینایی و نابینایی بوده و این آمار هم در استان ما هم به همین میزان می باشد ولی اگر بیماری‌هایی مثل تنبلی چشم و دوربینی و نزدیکبینی را حساب کنیم این آمار به ۲۵ درصد نیز می رسد.

وی این یک درصد از نابینایان را افراد موفق جامعه دانست و افزود: نابینایان استان آذربایجان‌شرقی در بحث های علمی، قرآنی، دینی، ورزشی و غیره همواره جزو افراد تاثیر گذار و موفق بوده اند.

ارشد زاده به برنامه های اداره کل بهزیستی برای نابینایان اشاره کرد و افزود: اداره کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی برنامه هایی همچون کمک برای تحصیل و توانمندسازی و طرح غربالگری برای جلوگیری از نابینایی را جزو برنامه های اصلی خود قرار داده است.

وی تعداد نابینایان استان آذربایجان شرقی را ۲۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: ۶ هزار نفر به طور مستمر از خدمات اداره کل بهزیستی بهره مند بوده و ما بقی هم به صورت موردی بهره مند میشوند.

وی با اشاره به برنامه غربالگری تنبلی چشم گفت: یکی از برنامه های اصلی این سازمان جلوگیری از نابینایی می باشد و بر همین اساس طرح غربالگری را شروع کرده ایم و تمام کودکان ۳ الی ۶ ساله را مورد غربال قرار داده و در صورت نیاز درمان می کنیم.

مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان شرقی در پایان گفت: ۶۰ درصد از نابینایان مادر زادی بوده و ۳۵ الی ۴۰ درصد هم به دلیل بیماری‌ها می باشد و بر همین اساس اداره کل بهزیستی آزمایش های پیشگیرانه را انجام می دهد.

در ادامه این جشن از نابینایان نخبه استان آذربایجان شرقی که در فعالیت های علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی صاحب افتخار شده بودند تقدیر به عمل آمد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :