نوزدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی امروز پنج شنبه در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز برگزار شد.

تبریزمن، سرویس اقتصادی: در این جلسه که در آن استاندار آذربایجان شرقی و معاونین، دادستان عمومی و انقلاب تبریز، شهردار کلان شهر تبریز، رؤسای ادارات و دستگاه های مرتبط اجرایی و تعدادی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی استان حضور داشتند در مورد دستورهای مطروحه بحث و تبادل نظر به عمل آمد.

بانک ها در راستای قانون فعالیت نمایند

در ابتدای جلسه، ابوالفتح ابراهیمی به عنوان نایب رییس در غیاب دبیر شورای گفتگو گزارشی کوتاه در خصوص اقدامات انجام یافته در راستای اجرای مصوبات جلسات کارشناسی بهمن ماه ارایه نمود که در آن تعیین آغاز جلسات حل اختلاف صنعت و معدن استان، پیشنهاد بخشش جرایم مالیاتی و غیره مطرح گردید.

همچنین قدردانی از اهتمام متولیان دعوت از هیات های تجاری خارجی در روزهای اخیر و تاکید بر اجرای قوانین مالی بانک مرکزی از سوی برخی از بانک های آذربایجان شرقی از جمله مواردی بود که معاون استاندار به آنها اشاره کرده و خواستار توجه ویژه به مصوبات استانی طبق ماده ۱۳ قانون گردید و لذا مقرر شد بانک های عامل در راستای دستورالعمل های بانک مرکزی و دولت فعالیت نموده و از هر گونه اخذ جریمه دیرکرد به علاوه ۵ درصد سپرده بانکی پرهیز کنند.

کارگران نگران نباشند، حامی آن ها هستیم

جبارزاده

استاندار آذربایجان شرقی هم در این خصوص گفت:خواسته شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از بانک ها، رعایت قوانین و بخشنامه های بانک مرکزی برای تسهیل عملیات بانکی و مالی است، بنابراین عدم رعایت این موارد، پیگیرد قانونی مجموعه مدیریتی استان را در بر خواهد داشت.

اسماعیل جبارزاده در بخش دیگری از اظهارات خود به بررسی مشکلات بخش خصوصی اشاره کرد که در جلسات شورای گفتگو با لبه نرم قانون به آنها پرداخته می شود پرداخت و افزود:در این جلسات مسایل کارگری مورد واکاوی قرار گرفته و این اطمینان داده می شود که بحث حمایت از این عزیزان همواره در جریان است، بنابراین هیچ یک از واحدهای صنعتی واگذار نخواهد شد مگر اینکه مصالح کارگران در میان باشد! به طوری که همگان دیدند در دولت گذشته مواردی از این دست به وقوع پیوست و تعدادی از واحدهای صنعتی به ضرر قشر کارگر واگذار گردید و متاسفانه اکنون از قدرت ما خارج است اما امروزه این گونه واگذاری ها تنها با رعایت موارد قانونی و اهلیت طرفین صورت می گیرد، لذا با همراهی دستگاه قضایی و عوامل صنعت، معدن و تجارت اجازه نخواهیم داد که حق و حقوق حتی یک کارگر واحدهای صنعتی نادیده گرفته شده و تضییع گردد.

وی در خاتمه اضافه کرد:در روزهای آینده دو لایحه مهم شامل برنامه ۵ ساله ششم و بودجه کشور در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی منتخبان مردم قرار خواهد گرفت لذا باید هر یک از اتحادیه ها با برنامه ریزی های تخصصی در مورد درآمدهای استان، پیشنهادات خود را به مجموعه سازمان برنامه ریزی استان ارسال نمایند تا در دو بخش مجزا به عنوان پیشنهادات کارشناسی آذربایجان شرقی به نمایندگان استان ابلاغ گردد تا شاید این موارد در قالب طرح های استان در تصویب لوایح مذکور تأثیرگذار باشند.

برخی از مدیران به جلسات شورا نمی آیند

IMG_3392

رییس انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان استان و کشور نیز در نطق پیش از دستور خود از رکود بخش مسکن و ساختمان و تأثیر قانون اصلاحی مالیات های مستقیم بر این بخش سخن به میان آورد و گفت:این بخش به یک مساعدت بزرگ میان دستگاه های اجرایی مربوطه نیاز دارد تا از این طریق مشکلات پیش روی آن رفع گردد.

جمشید برزگر اضافه کرد:واقعیت این است که در یک دهه اخیر ریالی در حوزه مسکن متقاضیان پرداخت نشده است لذا این مشکل عمده را مکتوب کرده ایم تا با کمک مسوولان استانی و کشوری گامی در راستای اشتغال و کسب و کار این حوزه به عمل آید.

وی در پایان اظهارات خود از عدم حضور برخی از مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط در جلسات شورای گفتگو انتقاد کرد و افزود:تقاضا می کنیم تا همه استان های کشور از طریق نمایندگان خود به این امر اعتراض کرده و با مکاتبات لازم، تغییر و تحولات قابل توجهی به عمل آید.

تا سال ۲۰۱۸ باید تغییرات قابل توجهی به وجود آید

نجفی

شهردار کلان شهر تبریز نیز در این جلسه پروژه مصلی را بزرگ ترین طرح ساختمانی این شهر پس از دوران پیروزی انقلاب اسلامی برشمرد و گفت:اما ساختمان ترمینال مرکزی تبریز با یک سازه خاص نیز در این میان از اهمیت فراوانی برخوردار است به طوری که تاکنون حدود ۶۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام گرفته تا بعد از ۲۳ سال بلاتکلیفی، این مجموعه به بهره برداری رسد.

صادق نجفی سپس به اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان از سوی دولت به بافت های فرسوده اشاره کرد و افزود:در این راستا پروژه عظیم بلوک گلستان تبریز با مشارکت سازمان راه و شهرسازی در حال انجام است.

وی اضافه کرد:هدف ما جذب سرمایه گذاری خارجی است تا با سرمایه گذاری کلان در شهر تبریز به استقبال سال نمونه گردشگری اسلامی در سال ۲۰۱۸ برویم لذا هر شهروند تبریزی که ساختمان های قدیمی خود را به رستوران، مهمانپذیر، هتل، مرکز عرضه صنایع دستی و غیره تبدیل کند مورد حمایت شهرداری قرار گرفته و بدون دریافت هزینه، اقدام به سنگ فرش و نماسازی بنای مربوطه خواهد گردید.

نجفی در بخش دیگری از اظهارات خود به پروژه ۲۷ هکتاری محوطه پارکینگ اتوبوسرانی در غرب تبریز اشاره کرد و گفت:این مجموعه بزرگ با کاربری تفریحی، آموزشی، تجاری، گردشگری، ورزشی و غیره با هزینه ای بالغ بر یک هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان و زیربنای ۸۶۰ هزار مترمربع احداث خواهد شد تا برخی از کارهای آن تا سال ۲۰۱۸ خاتمه یابد، همچنین ۱۵۰ هکتار از پارک بزرگ تبریز با انجام فراخوان بین المللی به یک مجموعه تفریحی، ورزشی و گردشگری تبدیل خواهد شد تا با اعتبار یک هزار میلیارد تومانی تحولی عظیم در این منطقه کمتر توسعه یافته تبریز انجام گیرد.

IMG_3400

در خاتمه اضافه می شود بررسی نحوه تهاتر بدهی مالیات بر ارزش افزوده شرکت های مهندسی مشاور و پیمانکاری که از دولت مطالباتی دارند و لزوم توجه به لایحه خروج از رکود دولت در این خصوص، بررسی پیشنهادهای اصلاحی درباره آیین نامه اجرایی واگذاری شرکت ها طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، بررسی مشکلات شرکت تعاونی سهام عدالت شهرستان تبریز در خصوص اجرای صحیح قوانین و مقررات مصوب سهام عدالت و بررسی و بررسی پیشنهاد تمدید مقرره شورای پول و اعتبار در خصوص تعلیق موضوع ماده ۵ دستورالعمل ناظر بر ضمانت نامه های بانکی به صورت ریالی از جمله مباحثی بود که مورد بحث و تبادل نظر حاضرین در نوزدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی قرار گرفت.

گزارش از: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :