وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن روز شنبه در گزارشی از وضعیت جمعیت این کشور، اعلام کرد: جمعیت ژاپن در سال ۲۰۱۵ میلادی برای نهمین سال متوالی با کاهش روبرو شده است.

به گزارش تبریزمن، ژاپنی ها سال ها است که از کاهش تدریجی جمعیت و پیر شدن مستمر آن رنج می برد. این وضعیت در سال های اخیر نیز تشدید شد و اکنون هر روز شاهد به دنیا آمدن نوزادان کمتری هستند.
وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن در گزارشی از جمعیت این کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی نوشت: در این سال یک میلیون و هشت هزار نوزاد در ژاپن متولد شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، فقط نزدیک به هشت هزار نفر بیشتر است.
کاهش جمعیت در ژاپن همواره یکی از نگرانی های دولتمردان ژاپنی بوده است.
بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۵ میلادی در ازای این میزان تولد، یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند و این موضوع نشان از کاهش جمعیت ژاپن است.
در سال ۲۰۱۴ میلادی به ازای یک میلیون کودک متولد شده حدود یک میلیون و ۲۶۷ هزار نفر جانشان را از دست داده اند که نشان می دهد برابری جمعیت در این کشور در حال تغییر است.
جمعیت ژاپن به استناد آمارهای سال ۲۰۱۴ میلادی بالغ بر ۱۲۶ میلیون و ۹۲۹ هزار و ۹۶۴ نفر بوده است. در سال ۲۰۱۳ میلادی نیز جمعیت این کشور ۱۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بوده است.
این وزارتخانه در گزارش سال ۲۰۱۵ خود پیش بینی کرده است که به دلیل کاهش شمار جمعیت، تعداد سالمندان در سال ۲۰۶۰ میلادی در ژاپن افزایش زیادی خواهد داشت و افراد بالای ۶۵ سال ممکن است ۴۰ درصد از کل جمعیت را به خود اختصاص دهد.
گزارش های منتشره دولت ژاپن به نقل از کارشناسان جمعیت نشان می دهد که مشکلات اقتصادی و اجتماعی فراوان، اصلی ترین علت کاهش جمعیت و زاد و ولد در این کشور در سال های گذشته بوده است و در آینده نیز ممکن است همین وضع ادامه داشته باشد.
«فابیو گیونی» از کارشناسان دانشگاه «سواس» در تحلیلی که وزارت بهداشت ژاپن هم به مشخصه هایی از آن پرداخته است، اعلام کرد: نزدیک به دو دهه وضعیت نامطلوب و بعضا رکود بر اقتصاد ژاپن سایه افکنده و همین موضوع مردم را نگران کرده است.
«شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن در سال ۲۰۱۲ با همین حربه و تاکید بر اینکه اقتصاد را دوباره احیا خواهد کرد، توانست رقبای خود را کنار زده و قدرت را در اختیار بگیرد.
ژاپن بسیار امیدوار است که با بهبود روابط با آمریکا، گسترش مناسبات اقتصادی با کره جنوبی و چین، توسعه صادرات به کشورهای آسیایی، صادرات فناوری های پیشرفته و ابداعات و نوآوری های بیشتر، اقتصاد این کشور را احیا کرده و بتواند مردم را به بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی امیدوار کند.
همزمان اعلام شده است که در بیش از یک دهه گذشته هنوز علاقه مندی کافی به ازدواج و سپس زاد و ولد در جامعه ژاپن به شرایط مطلوب بازنگشته است.
یکی از اصلی ترین عواقب این شرایط این است که جامعه ژاپن روز به روز پیرتر می شود. آمار نشان می دهد که میانگین سنی زنان سالمند در ژاپن به بیش از ۸۶ سال و برای مردان به ۸۰ سال رسیده است.
مقام های ژاپنی پیش بینی کرده اند اگر روند فعلی زاد و ولد همچنان ادامه یابد ژاپن حدود یک سوم از جمعیت خود را در ۵۰ سال آینده از دست خواهد داد.
کاهش نیروی کار، تاثیرات نامطلوب بر بخش های تولیدی، سالمند شدن جامعه، بروز مشکلات فرهنگی و بسیاری از موارد دیگر از نگرانی های کارشناسی به دلیل کاهش تدریجی جمعیت در ژاپن است.
شاید یکی از اقدامات ابتکاری برای برون رفت فوری از این شرایط مهاجر پذیری در ژاپن است که آن هم به دلیل بی تمایلی دولتمردان و سختی قوانین آن کشور برای پناهجویان فعلا امکان پذیر نیست و این کشور از میان پنج هزار نفر پناهجویی که ثبت نام کرده اند در سال های اخیر فقط به ۱۱ نفر پناهندگی و حق کار داده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :