در طی هفته گذشته تغییرات سه گانه در دولت تدبیر و امید باعث شکل گیری حدس و گمان های فراوانی در خصوص علل و اهداف این تغییرات در رسانه ها شد و عده ای این کار را دورخیز روحانی برای رسیدگی گسترده به مسائل فرهنگی و اجتماعی در دور بعد ریاست جمهوری دانسته و عده ای دیگر نیز از آن نوعی فرافکنی و فریب مردم برای پوشش ضعف های دولت در حوزه های اقتصادی می دانند…

تبریزمن، سرویس سیاسی: پاییز رنگ تغییر را به کابینه آورد تا حسن روحانی دولت اولش را با کابینه‌ای متفاوت از آن چیزی که آغاز کرده بود به پایان برساند.

استعفای هم‌زمان وزیران «فرهنگ و ارشاد اسلامی»، «ورزش و جوانان» و «آموزش و پرورش» آن هم در حالی که تنها هفت ماه به پایان کار دور اول ریاست جمهوری روحانی باقی مانده است، بازار تحلیل ها و انتقادها را داغ کرده و حدس و گمان های زیادی در خصوص این تصمیم ایجاد شده است.

علی جنتی، به عنوان وزیر ارشاد در طول دوران وزارت خود بارها و بارها مورد انتقاد و هجمه افرادی خاص قرار گرفت و با بهانه های مختلفی که این افراد از آن ها استفاده می کردند، عملکرد خود را زیر سوال دید. وزارتخانه او علی رغم اینکه از نظر محدودیت های مختلف، به خصوص محدودیت های مادی و بحث بودجه، در اولویت های آخر حوزه فرهنگ در کشور قرار داشته و سازمان های ریز و درشت مختلف، از بودجه های میلیاردی منتفع می شوند، زیر ذره بین رفت تا اقدامات انجام گرفته اش در مسائل مختلف فرهنگی کشور مورد بررسی قرار گیرد.

چندین و چند بار شاهد بوده ایم که تجمعات مختلفی مقابل وزارت ارشاد صورت گرفت و به مسائلی چون وضعیت حجاب در جامعه اعتراض شد، اما هیچگاه شاهد این تجمعات در مقابل سازمان های فرهنگی غیر دولتی با بودجه های چندین برابر وزارت ارشاد نبوده ایم!

این موضوع به خوبی فضای حاکم و جو پیرامون وزارت ارشاد را آشکار می کند که حتی پیش از سنجش عملکرد و بدون بررسی ریشه ای موضوعات و مسائل، سیاست تخریب و انتقاد ناعادلانه در حال دنبال از طرف مخالفان دولت می باشد.

با این حال باید به این نکته اشاره کرد که دولت حسن روحانی با آگاهی کامل از شرایط و محدودیت های موجود پا به عرصه گذاشت، پس برکناری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را می توان در همین راستا دانست زیرا رئیس جمهور همانطور که یک بار نیز علنا بیان کرد، مخالف عقب نشینی وزارت ارشاد در برابر تندروها می باشد.

از طرف دیگر و در خصوص برکناری وزیر ورزش، می توان ابتدا به این نکته اشاره کرد که گودرزی، انتخاب اول روحانی نبوده و برکناری او موضوعی بود که به اصطلاح همه منتظر وقوع آن بودند، به خصوص که در ماه های اخیر وزیر ورزش در مصاحبه ای از کمبود بودجه انتقاد کرد و به صراحت گفت که از وزارت ورزش خواهد رفت.

از طرف دیگر بحث فوتبال و مخالفت های گودرزی و معاونانش با خواسته های فدراسیون و رودررو قرار گرفتن با خواسته های مردم، لزوم تغییر در این وزارتخانه را از خیلی وقت پیش، آشکار کرده بود.

در مورد وزارت آموزش و پرورش نیز با توجه به عملکرد نسبتا ضعیف و مشکلات مختلفی که در این وزارتخانه بوجود آمده و باعث نارضایتی فرهنگیان از عملکرد فانی شده بود، تغییر، نشان از توجه دولت به نظرات مردم دارد، هر چند شخص وزیر مستعفی علاقمند به ادامه کار و نیز دفاع از خود در مجلس بود، با این حال برکناری، پاسخی بود بر شائبه ها و انتقادات به حقی که از عملکرد وزارت آموزش و پرورش در مدت اخیر شده بود.

به نظر می رسد دولت به خوبی از مشکلاتی که در بدنه مدیریت فرهنگی و اجتماعی کشور ریشه دوانده، همچون مردم، به سطوح آمده و در پی انجام اقدامات جدی در این عرصه می باشد.

از طرف دیگر با توجه به حل شدن موضوع برجام و تعیین تکلیف نسبی آن و با مشاهده شیب ملایم و رو به رشدی که در اقتصاد کشور شکل گرفته است، می توان تغییرات اخیر را نشان از اولویت های کاری دولت در دور آینده ریاست جمهوری دانست که در کنار مباحث اقتصادی، پیگیری خواهند شد.

بنابراین می توان گفت که تغییرات اخیر نه برای هفت ماه پیش رو و نه برای عوام فریبی، بلکه دورخیزی برای ۴ سال آینده و بهبود اوضاع فرهنگی و اجتماعی کشور در کنار اقتصاد می باشد…


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :