معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: پرونده ثبت جهانی جنگل های ارسباران در حال تکمیل است و پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۶ میلادی شاهد این مهم باشیم.

به گزارش تبریزمن، احمد حمزه زاده روز یکشنبه در آیین گرامی داشت هفته گردشگری ضمن اشاره به شعار این هفته با عنوان ‘هر گردشگر یک فرصت’ اشتغال زایی را از آثار مثبت صنعت گردشگری دانست.

ارسباران ناحیه کوهستانی وسیعی در شمال استان آذربایجان شرقی است که از شمال کوه قوشا داغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده است.

ارسباران در شرق با شهرستان مشگین شهر و مغان، در جنوب با شهرستان سراب، و در غرب با شهرستان های تبریز و شهرستان مرند هم مرز است.

جنگل های ارسباران دارای ۱۶۴ هزار هکتار مساحت می باشد و در سال ۱۹۷۶ میلادی، یونسکو ۴۶ هزار و ۷۲ هکتار از اراضی این منطقه را به عنوان ذخیره گاه زیست کره ثبت کرده است

وی گفت: بارزترین کارکرد صنعت گردشگری در حوزه فرهنگی ایجاد صلح، دوستی و تحکیم پیوندها بین ملت ها و اقوام مختلف است.
وی آذربایجان شرقی را استانی با قابلیت های فراوان گردشگری توصیف کرد و افزود: افزون بر پنج هزار اثر در این استان با قابلیت گردشگری و تاریخی شناسایی شده که از این تعداد حدود یک هزار و ۸۰۰ اثر در فهرست آثار ملی و دو اثر در فهرست میراث جهانی ثبت شده است اما تعداد گردشگر در قیاس با ظرفیت های موجود بسیار پایین است.

وی توجه به مسائل فرهنگی، همچون مهمان نوازی و رفتار درست با گردشگران را در کنار فراهم شدن زیر ساخت های فنی از اصول مهم در جذب گردشگران خواند و از فراهم بودن زمینه در این استان برای تداوم تحصیلات عالی در رشته های مرتبط گردشگری در تمامی مقاطع تحصیلی خبر داد.

معاون فرهنگی و پرورشی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی نیز گرامی داشت هفته گردشگری را در محیط مدرسه نشانگر اهمیت نقش آموزش و پرورش و دانش آموزان در صنعت گردشگری دانست.

طاهر علمی گفت: دانش آموزان سفیران فرهنگ غنی و تربیت اسلامی هستند که می توانند در بلند مدت بر حوزه گردشگری تاثیر سازنده ای داشته باشند.

وی تفریحات سالم را پایه گذار تمامی بخش های زندگی دانسته و بر لزوم توجه به شادابی و تفریحات سالم برای دانش آموزان تاکید کرد.
علمی در این مراسم که در دبیرستان دخترانه امامت تبریز برگزار شد، از گردشگری به عنوان اساس و بنای انتقال فرهنگ و به عنوان یک اصل مهم در تفریحات سالم یاد کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :