معاون اول رییس جمهوری گفت: ایران پس از لغو تحریم ها به دنبال توسعه روابط با کشورهای مختلف و به خصوص کشورهای دوست از جمله الجزایر است.

به گزارش تبریزمن، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری ظهر امروز (شنبه) در دیدار نورالدین بوطرقه وزیر انرژی الجزایر با یادآوری محدودیت های جمهوری اسلامی ایران در دوران تحریم ها افزود: ایران آمادگی کامل دارد که بدون هیچ گونه محدودیتی سطح روابط و مناسبات خود را با این کشور ارتقا دهد.

وی همچنین اظهار داشت: گسترش روابط با الجزایر یک اراده سیاسی جدی است که در تمام سطوح مسئولان جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

معاون اول رییس جمهوری به اشتراکات فراوان میان دو کشور اشاره کرد و گفت: انقلاب آزادی بخش الجزایر مشترکات زیادی با انقلاب اسلامی ملت ایران دارد.

جهانگیری با بیان این که روابط تهران ـ الجزیره پس از انقلاب اسلامی ایران از روند رو به رشدی برخوردار بوده است، تصریح کرد: البته روابط اقتصادی فیمابین همانند مناسبات سیاسی توسعه پیدا نکرده است.

وی، رفت و آمد مقامات عالی رتبه و تبادل هیات های دو کشور را امر مهم و موثر در گسترش مناسبات فیمابین دانست و اظهار امیدواری کرد: سفر وزیر انرژی الجزایر به تهران و مذاکرات وی با وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران به گسترش همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف منجر شود.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه دیدار وزیر انرژی الجزایر خواستار ابلاغ سلام وی به نخست وزیر این کشور شد.

جهانگیری همچنین بر ضرورت پیگیری های لازم برای حل مسائل بانکی فیمابین تاکید کرد و گفت: رفع موانع بانکی نقش موثری در توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور دارد.

وی با یادآوری مذاکرات گذشته خود با عبدالمالک سلال نخست وزیر الجزایر در خصوص همکاری های فیمابین به خصوص در بخش انرژی اظهارداشت: در سفر به الجزایر با نخست وزیر این کشور مذاکرات مفصلی در خصوص همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف انجام و قرار شد وزرای نفت و انرژی دو کشور زمینه های توسعه همکاری ها در حوزه انرژی را بررسی کنند.

جهانگیری همچنین با تاکید بر ضرورت کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، خاطرنشان کرد: ایران و الجزایر به عنوان دو کشور نفت خیز باید میزان اتکای خود را به درآمدهای نفتی کاهش دهند و هرچه زودتر به این مهم دست پیدا کنیم، برای دو کشور نیز بهتر خواهد بود.

وی در ادامه این دیدار با تاکید بر این که الجزایر باید نقش فعال تری در مسائل منطقه ای ایفا کند، گفت: انتظار داریم این کشور در خصوص مسائل منطقه ای به ویژه گرفتاری ها و مشکلاتی که برخی از کشورهای منطقه و جهان اسلام با آن روبرو هستند، نقشی موثر و فعال تر داشته باشد.

** ضرورت هماهنگی هرچه بیشتر ایران و الجزایر در خصوص مسائل مرتبط با انرژی

وزیر انرژی الجزایر نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام های گرم نخست وزیر این کشور به معاون اول رییس جمهوری ایران، گفت: تهران و الجزیره از دیرباز روابط خوبی داشته اند اما پس از توافق برجام زمینه گسترده تری برای توسعه همکاری های دو کشور بخصوص در بخش اقتصادی فراهم شده است.

بوطرقبه با یادآوری هماهنگی میان ایران و الجزایر در اوپک، بر ضرورت هماهنگی هرچه بیشتر میان دو کشور در خصوص مسائل مرتبط با انرژی تاکید کرد.

وی همچنین به روابط رو به رشد ایران و الجزایر پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره و خاطرنشان کرد: روابط دو کشور با پیروزی انقلاب اسلامی با جهش گسترده ای در همه زمینه ها روبرو شد و انقلاب اسلامی ایران نگاه جدیدی میان مردم دو کشور به یکدیگر باز کرد.

وی با یادآوری به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در دوران تحریم، گفت: به رغم تحریم های ظالمانه، ایران پیشرفت های چشمگیر و قابل ملاحظه ای داشته و توانمندی صنعتی خوبی در این مدت کسب کرده است.

وزیر انرژی الجزایر با تاکید بر این که در چارچوب توسعه روابط اقتصادی باید پروازهای مستقیم میان دو کشور برقرار شود، تصریح کرد: الجزایر آمادگی کامل دارد در چارچوب کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور قدم های لازم را در جهت توسعه همکاری ها و تامین منافع دو کشور بردارد.

بوطرقبه همچنین درمورد مسائل و بحران های کشورهای منطقه، گفت: الجزایر تلاش دارد نقش مثبتی در مهار این بحران ها و برقراری صلح و ثبات بردارد.

وی افزود: الجزایر تلاش های خود را برای مقابله با گروه های تروریستی از جمله داعش افزایش داده است و معتقد هستیم دشمنان تلاش می کنند جنایت های خود را به نام اسلام مرتکب شوند.

وی ادامه داد: وظیفه ما است که اسلام واقعی را به جهان معرفی کرده و اعلام کنیم که اسلام هرگز با این گونه اقدامات جنایتکارانه موافق نیست.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :