استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه نگاه به بیرون با رویکرد توسعه صادرات و سرمایه‌گذاری مشترک از اهداف ماست، گفت: ‌جهت‌گیری استان در سال ۹۶ به سمت حضور در بازارهای جهانی خواهد بود و مطمئنیم که تولیدکنندگان ما توانمندی تحقق این هدف را دارند.

به گزارش تبریزمن، اسماعیل جبارزاده روز شنبه افزود: تولیدکنندگان و صنعتگران ما در سال های سخت تحریم توانستند صنعت و تولید استان را سرپا نگه دارند و قطعا در فضای جدید اقتصادی که با اجرای توافق برجام شروع شده است می توانند با قدرت بیشتری در عرصه تولید و صادرات حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه دولت موظف به ایجاد امنیت است، افزود: موفقیت های به دست آمده در عرصه های مختلف استان مدیون تلاش های دست اندرکاران حوزه امنیت است.

جبارازده گفت: شورای گفت و گو در قانون ۵ ساله پنجم پیش بینی شده بود که متاسفانه تا آبان ماه ۱۳۹۲ تشکیل نیافت و بلافاصله از این بستر قانونی استفاده کردیم و شورای گفت وگو استان را تشکیل دادیم.

وی ادامه داد : شورای گفت وگو متشکل از نمایندگان بخش خصوصی و مدیران بخش دولتی و دستگاه قضایی است که در آن طرح موضوع می شود که تاکنون هشت جلسه با ۶۰ مصوبه برگزار شده است.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: بر اساس ارزیابی های انجام شده به عنوان شورای گفت و گوی نمونه کشور در سال ۹۴ و ۹۵ انتخاب شده ایم.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش کشاورزی استان در سال ۹۵، گفت: در سال ۱۳۹۲، ۱۸۰ هزار تن گندم از کشاورزان استان خریداری شده بود که در سال جاری این رقم به ۶۷۰ هزار تن افزایش یافت و از محل این خرید، بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان به کشاروزان استان پرداخت شد.

جبارزاده با اشاره به اینکه یکی از اهداف ما در بخش کشاورزی، توسعه کشت گلخانه‌ای به دلیل بهره‌وری بالای آن است، افزود: وسعت زیرکشت گلخانه‌ای استان، از ۵۳ هکتار در سال ۱۳۹۲ به ۱۱۴ هکتار در پایان بهمن ماه سال جاری رسیده و سرمایه‌گذاران ما در این بخش از آخرین فناوری‌های دنیا استفاده می‌کنند.

وی همچنین از افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان از ۱٫۵۴ به ۱٫۷۳ خبر داد و گفت: در طول سه سال گذشته سه هزار و ۷۲۵ دستگاه تراکتور و۲۲۷ دستگاه کمباین به کشارزان استان تحویل داده شده است.

استاندار آذربایجان شرقی اظهار کرد: در بحث آبیاری مدرن و تحت فشار نیز پروژه‌های متعددی با همکاری کشاورزان انجام شده که ۸۵ درصد منابع این پروژه‌ها را دولت تامین کرده است.

وی در خصوص تغییر الگوی کشت، با بیان اینکه ضمن افزایش درآمد کشاورزان باید محصولات استراتژیک تولید کنیم، ادامه داد: یکی از این محصولات کلزا است که آب‌بری کم و بهره‌وری بالا دارد وسطح زیر کشت آن از ۱۰۰۰ هکتار در سال ۹۲ به ۴۵۰۰ هکتار افزایش یافته است.

جبارزاده با بیان اینکه صنایع تبدیلی کشاورزی مقوله مهمی است، گفت:‌ ظرفیت سردخانه ها برای نگهداری محصولات کشاورزی از ۱۲۴ هزار تن به ۳۲۰ هزار تن افزایش یافت.

وی با بیان این که بخشی از این اقدامات حاصل علم و تکنولوژی روز به روستاهاست، خاطرنشان کرد: طرح پهنه‌بندی کشاورزی با حضور ۳۵۰ نفر از فارغ‌التحصیلان رشته کشاورزی در جهت توسعه علمی بخش کشاورزی در روستاهای استان اجرا شد و در سال ۹۶ ادامه خواهد داشت.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش صنعت اظهار کرد: در گذشته صنعت استان با توجه به تحریم ها مشکلاتش بیشتر از سایر بخش ها بود چرا که صنعت نیاز به دانش فناوری و مواد اولیه داشت.

وی ادامه داد: در سالهای ۹۰ و ۹۱ در اوج تحریم ها با مشکلات زیادی مواجه بودیم و اکثر واحدهای صنعتی به صورت تعطیل ،نیمه تعطیل و غیرفعال درآمده بودند که در سال ۹۵ برای حل این مشکلات کمر همت بسته شد.

جبارزاده افزود: در این رابطه ۱۴۲ جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در ۱۱ ماهه سال جاری با ۹۹۸ مصوبه برگزار و مشکلات واحدها به صورت اختصاصی بررسی و نسبت به حل آنها تصمیم گیری شد.

وی اضافه کرد: این جلسات عمدتا در محل واحدهای صنعتی و شهرک های صنعتی در شهرستان های مختلف برگزار و اکثر قریب به اتفاق مشکلات در همان جلسات حل شد.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه اکثر مشکلاتی که مربوط به استان بود، حل شده، گفت: برخی مشکلات مربوط به قوانین است که به نمایندگان مجلس انتقال یافت.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات واحدهای صنعتی و کشاورزی بحث سرمایه در گردش بود، گفت: در این رابطه نیز کارگروه تسهیل تشکیل یافت که وظیفه آن بررسی نیازهای واحدهای تولیدی در بحث سرمایه در گردش ونقدینگی بود.

جبارزاده اضافه کرد: سهمیه استان از سوی وزارت صنایع ارائه تسهیلات سرمایه در گردش برای ۵۱۵ واحد تولیدی بود که با همکاری سیستم بانکی استان تا ۲۶ اسفند ماه جاری ۶۹۴ واحد تسهیلات دریافت کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: از این تعداد ۴۲۰ واحد در بخش صنعت و مابقی مربوط به بخش کشاورزی است که از نظر مبلغ ردیف سه کشوری و تعداد واحدهای تولیدی رتبه پنج کشوری را کسب کردیم.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: ارائه تسهیلات سرمایه در گردش باعث شد واحدهای تولیدی علاوه بر رونق تولید برای ۲۶ هزار نفر نیز اشتغال زایی شود.

وی افزود:‌ در گذشته تعدادی از واحدهای استان بر اساس اصل ۴۴ واگذار شده بود که به دلیل عدم اهلیت در واگذاری ها دچارمشکلات فراوانی بودند.

جبارزاده اظهار کرد: در سال جاری۶۰ کمیسیون کارگری برای بررسی و رفع مشکلات واحدهای بحرانی تشکیل یافت و بسیاری از مشکلات واحدهای تولیدی رفع شد و واحدهایی که تعطیل شده بودند به گردونه تولید برگشتند.

وی گفت: ۴۸ واحد بحرانی در استان وجود داشت که رفع بحران شده و چند مورد دیگر نیز در روزهای اخیر مشکلات آنها احصا شد.

استاندار آذربایجان شرقی تاکیدکرد: به دنبال این هستیم که بخش صنعت استان در سال جدید وارد عرصه رقابت، تولید با کیفیت و قیمت های مناسب شود تا صنعت آذربایجان نه تنها در داخل کشور، بلکه در بازارهای جهانی نیز خودنمایی کند.

وی ادامه داد: توسعه صادرات و سوق دادن تولیدات داخلی به بازارهای جهانی یکی از اصول مهم اقتصاد مقاومتی است که با گسترش روابط اقتصادی و مراودات تجاری با کشورهای مختلف امکان‌پذیر است.

جبارزاده اضافه کرد: در مقوله ارتباطات خارجی و اقتصاد صادرات‌ محور بعد از اجرای توافق برجام بیش از ۸۰ هیات صنعتی ، بازرگانی، تجاری وسیاسی از کشورهای مختلف به استان سفر کرده‌اند و یکی از اهداف ما، شناسایی کشورهای اولویت‌دار برای روابط اقتصادی بر اساس نیازهای استان است.

وی با اشاره به سفر هیات‌هایی از کشورهای آلمان و لهستان به تبریز در سال جاری، گفت: با توجه به شناختی که این هیات‌ها از توانمندی‌های ما به دست آورده بودند، این استان را به عنوان اولویت همکاری خود تعیین کردند و توافق‌هایی نیز در این سفرها انجام شده است.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه در تمام مذارکرات و دیدارها بر همکاری های مشترک تاکید شده است، ادامه داد: ‌برای آشنایی با ظرفیت‌ها و زمینه‌های همکاری مشترک با این کشورها، در قالب هیاتی مرکب از مسئولان بخش‌های مختلف اقتصادی و فعالان بخش خصوصی به مدت یک هفته به این دو کشور سفر کردیم.

وی یادآور شد: وزرای اقتصاد هر دو کشور دراین دیدارها اعلام کردند که کار با جمهوری اسلامی ایران جزو اولویت های اقتصادی ماست و بر اساس مطالعاتی که انجام داده اند آذربایجان شرقی را در بین استان های ایران برای همکاری های مشترک انتخاب کرده ا ند.

جبارزاده خاطرنشان کرد: امروز صنعت و کشاورزی موفق نمی شود مگر اینکه واحد تحقیق و توسعه ایجاد کنند، از این روز بین دانشگاه تبریز و دانشگاه های دوکشور آلمان و لهستان در بخش های مختلف تفاهم نامه همکاری امضا شد.

وی افزود:‌در این سفر اعلام شد که در ‌آذربایجان شرقی این آمادگی وجود دارد که شرکت های مشترک در موضوعات مختلف همچون قطعات خودرویی،‌صنایع معدنی ایجاد شود.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: وظیفه مسئولان اجرایی و سیاسون فراهم کردن مقدمات است تا بخش خصوصی وصاحبان صنایع در موضوعات مختلف همچون صنایع تبدیلی کشاورزی،‌ دارو، معدن و مصالح ساختمانی شرکت های مشترک ایجاد و محصولات مشترک تولید کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :