معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید در مبارزه با فساد اقتصادی و رانت خواری جدی و مصمم است، گفت: باید توجه داشت که حاشیه سازان برای دولت، همان رانت خواران دوران تحریم هستند که منافع خود را در خطر می بینند.

به گزارش تبریزمن، سعید شبستری خیابانی روز یکشنبه با جهت ارایه گزارش از عملکرد دولت در استان طی سه سال اخیر افزود: کسانی که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و تحقق یکی از شعارهای محوری آن یعنی توافق هسته ای، منافع و مطامع سیاسی و اقتصادی خود را با خطرات جدی احساس کردند، امروز برای دولت فضاسازی و حاشیه سازی می کنند.

وی اظهار کرد: البته طبیعی است این عده از رویکرد دولت عصبانی و ناراحت باشند و به همین دلیل همواره به دنبال التهاب آفرینی در مملکت هستند و آرامش جامعه برای آنها هیچ معنی و مفهومی ندارد چون در این صورت منابع آنها به کلی از بین خواهد رفت.

شبستری خیابانی، افراطی ها را از حاشیه سازان علیه دولت معرفی کرد و گفت: چون دولت تدبیر و امید رویکرد اعتدالی خود را در عرصه های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی پیش می برد، این حرمت به هیچ عنوان برای افراط گرایان قابل هضم نبوده و به همین خاطر همیشه برای ایجاد بحران ، حاشیه و مساله های غیر ضروری تلاش دارند تا بلکه پس از چهار سال دولت مد نظر خود را بر سر کار آورند.

وی گفت: تعدادی از بازیگران خارجی نیز هستند که منافع خود را در ایجاد التهاب و تنش در کشور می بینند چرا که آنها به خوبی می دانند پیشرفت ایران در آرامش دو سه برابر می شود که بر همین مبنا عوامل صهیونیستی و استکبار جهانی راضی به ایجاد آرامش در کشور نیستند و با عناوین و شیوه های مختلف سعی دارند از این پیشرفت و آرامش جلوگیری کنند و به همین دلیل گروهک های مختلفی را در منطقه فعال کرده اند که مخالف با نظام جمهوری اسلامی است.

شبستری خیابانی افزود: دشمنان می دانند اقتدار نظام جمهوری اسلامی موجب نفود در منطقه و جهان می شود و به همین دلیل به دنبال ایجاد حاشیه و تنش در حول جمهوری اسلامی هستند.

وی، یکی از پیام های مهم و اصلی حماسه خرداد ۹۲ را تغییر ذائقه سیاسی و اجتماعی آحاد مردم دانست که طی آن اکثریت مردم شعارهای تبلیغاتی دکتر روحانی را پسندیده و خواستار رویگردانی از سیاست های غلط گذشته شدند.

شبستری خیابانی با تبریک حماسه سیاسی انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ گفت: حوادث هشت سال گذشته و مشکلاتی که در آن برهه به وجود آمده بود در بحث های مختلف کشور را به به بن بست می کشاند و ملت احساس می کرد باید به دنبال فضای دیگر باشند چون عملا دیدند شعارهای دولت گذشته محقق نشد، وضعیت اقتضادی بدتر شد و تعامل با جهان بیرون از بین رفت و کلی رانت و فساد در زمینه های مختلف به وجود آمد، هر روز جنجال سیاسی بود، آرامش روانی و اقتصادی مردم بر هم خورده بود، فضای ناامیدی و یاس جامعه را فرا گرفته بود.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی مردم جواب خود را در انتخابات خرداد دادند تا رویکردی اعتدالی و خارج از افراط و تفریط و توازن بین گروهای مختلف و دیدگاه های مختلف برقرار و عزت و اقتدار نظام شود.

شبستری خیابانی ادامه داد: البته طرفداران و حامیان دکتر روحانی قشر خاصی نبوده و اختصاص به یک جریان یا حزب سیاسی نداشت، بلکه دیدگاه ها و تفکرات مختلف اصول گرایی و اصلاح طلبی و اعتدلی به ایشان رای دادند.

وی، خروج از وضعیت اسفناک ناشی از صدور قطعنامه های ضدایرانی شورای امنیت سازمان ملل و توافق هسته ای را یکی از دستاوردهای مهم و حساس دولت تدبیر و امید عنوان کرد و افزود: قطعنامه هایی که صادر شده بود کل دنیا را علیه ما بسیج می کرد و خروج از چنین وضعیتی نیاز به تیم تخصصی و فنی داشت که کارکشته باشند و تیم منتخب دکتر روحانی توانست با انجام توافقات، قطعنامه ها علیه نظام را رفع و موقعیت جمهوری اسلامی در نظام بین المللی را تثبیت کنند.

شبستری خیابانی، توفیق در بحث های اقتصادی و کاهش نرخ تورم را از دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید طی سه سال گذشته خواند و گفت: هر چند قیمت جهانی نفت در طول فعالیت دلت تدبیر و امید همواره با کاهش روبرو بود، اما با وجود درآمدهای پایین اقتصادی، تورم بالای ۴۰ درصد به نزدیک ۱۰ درصد رسیده ، اما بحث رکود و بیکاری هنوز جزو معضلات اصلی کشور است و دولت تمام توان خود را برای رفع این مشکلات به کار گرفته است.

وی یادآور شد: در بحث های امنیتی نیز امروز جمهوری اسلامی امنیتی مثال زدنی در بین کشورهای منظقه که سراسر آشوب بوده و نگران کننده است، دارد و در این سه سال هیچ اتفاق امنیتی در داخل کشور رخ نداده است.

شبستری خیابانی به بحث پیگیری سلامت و درمان شهروندان ایرانی توسط دولت اشاره کرد و گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت و کاهش ۱۰ برابری هزینه درمان از جیب مردم و صدور بیمه ایرانیان برای ۱۰ میلیون نفراز مردم کشور که بیمه نداشتند، کار بزرگی بود که دوست و دشمن بر تاثیرگذاری آن اذعان دارند.

* پس از برجام، ما از موضع بالا بر هیات های خارجی به سفر به استان برخورد می کنیم

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه در دوران پسابرجام نگرش های بین المللی به ایران تغییر اساسی پیدا کرده است، گفت: تا پیش از آن همواره ما به دنبال حضور هیات های سیاسی و اقتصادی به کشور و استان بودیم، اما در حال حاضر ما به دلیل هجوم این هیات ها، انتخاب کننده شده ایم و به هر تقاضای حضور از طرف خارجی ها جواب مثبت نمی دهیم.

شبستری خیابانی، تعامل با هیات های خارجی سرمایه گذار از کشورهای مختلف را جزو اولویت های اصلی مدیریت استان عنوان و اظهار کرد: البته این بدین معنی نیست که با هر کشور و هیاتی وارد مذاکره شویم ، چه بسا بسیاری از این درخواست ها به دلیل کمرنگ بودن اجرایی شدن طرح ها با پاسخ منفی مواجه شده اند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بعد از برجام فضای مناسبی برای ایجاد تعاملات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایجاد شده است، اولویت گذاری ما بر روی کشورهای منطقه است که به دلیل اشتراکات متنوع و مختلف فرهنگی، تاریخی و زبانی با کشورهای جمهوری آذربایجان و ترکیه و نیز شمال عراق با آنها علاقمندتر به توسعه روابط اقتصادی هستیم که البته و در کنار آنها با کشورهای دیگر نیز روابط خود را گسترش خواهیم داد.

شبستری خیابانی از حضور نزدیک به ۱۰۰ هیات سیاسی، اقتصادی و تجاری خارجی طی سال های اخیر در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: ترجیح ما در این مراودات با هیات هایی است که کننده کار باشند و فقط برای سفر نیایند که در این خصوص با بررسی کامل جوانب امر اجازه حضور به هیات ها داده می شود .

وی، اجرای عملیات ساخت اتوبان تبریز – بازرگان توسط سرمایه گذاران ترکیه را یکی از دستاوردهای مهم این روابط عنوان کرد که طی آن یکی از بزرگترین و مهمترین طرح های ملی کشور قرار است به مورد اجرا گذاشته شود و در کنار آن تفاهم برای احداث نیروگاه های مختلف در استان جزو پروژه های مهمی است که قرار است توسط کشورهای خارجی اجرا شود و موجب تحولات بزرگ در استان خواهد شد.

** دولت خریدار نقدهای سازنده و راهگشا است

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید هیچ واهمه ای از نقدهای رسانه ای نسبت به عملکرد خود ندارد، گفت: ما به شدت خریدار نقدهای سازنده و راهگشا در خصوص مسایل مختلف هستیم.
شبستری خیابانی افزود: دولت کنونی یک دولت فراجناحی بوده و هیچ گرایش صنفی و سیاسی و حزبی به دستجات و تشکل های ساسی ندارد و بر همین مبنا سیاست اعتدالی را در پیش گرفته و وقتی دولت منتخب مردم می شود، حتی برای مخالفان نیز چتر دولت باید باز باشد و همه تحت پوشش حمایت های دولتی باشند که اکثریت مردم به آن رای داده اند چه این افراد موافق دولت باشند یا مخالف.

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید با رویه اعتدال فضا برای هر دو طیف اصلی سیاسی کشور را باز کرده و نمونه آن دانشگاه ها است که در دولت قبل فضای سیاسی در انها به شدت بسته بود اما در این دولت فضای گفت وگو در دانشگاه ها بازتر شد و انجمن های مختلف که غیرفعال شده بودند، نیز دوباره فعال شدند.

به گفته وی، در دوره دولت دکتر روحانی بسیاری از سایت ها و پایگاه های خبری که جزو حامیان دولت قبل بودند، هیچ مجوزی نداشتند ، مجوز فعالیت گرفتند و هیچ شکایتی از طرف دولت نسبت به رسانه ها نداشته ایم که این موضوعات نشان دهنده فضای جدید ایجاد شده است.

شبستری خیابانی گفت: این موارد یکی از نشانه های توانمندی دولت است که اجازه داده مخاطبان مخالف نیز تریبون به دست گیرند و سخنان و دیدگاه های خود را ارایه کنند، اما در این میان عده ای برخی حرف های بدون پشتوانه عقلی و تفکرعلیه دولت می زنند که ما ایرادی هم نمی گیریم چون معتقدیم این حرف ها باید در سطح جامعه خریدار داشته باشد.

وی اظهار کرد: بهترین قاضی در باره چنین نقدهای غیر منصفانه نیز افکار عمومی است و ما سعی می کنیم در عمل توانمندی دولت را نشان دهیم.

این مقام دولت تدبیر و امید در آذربایجان شرقی ادامه داد: البته برخی افراد نقد های بسیار خوب و سازنده می کنند و ما نیز خریدار این نوع نقدها هستیم و این مباحث را به دقت رصد می کنیم و به دنبال رفع نواقصات هستیم اما باید توجه کنیم که بسیاری از این نقص ها از دولت قبل به این دولت رسیده است.

** امنیت آذربایجان شرقی مثال زدنی است/ دستگیری پنج هزار و۷۰۰ تبعه خارجی طی سال ۹۴

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی ، امنیت این استان را مثال زدنی خواند و گفت: طیق ارزیابی های وزارت کشور، آذربایجان شرقی طی سال های اخیر همواره جزو چهار استان برتر کشور در بحث امنیت بوده است که موفقیتی بس عظیم به شمار می رود، زیرا موقعیت جغرافیایی ممتاز آذربایجان شرقی و هم مرز بودن با کشورهای ارمنستان، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان و نزدیکی به کشور ترکیه و شمال عراق ، اهمیت رتبه امنیتی استان را چند برابر می کند.

شبستری خیابانی یادآور شد: چنین دستاوردی جز در سایه همکاری و تعامل نزدیک تمامی دستگاه های اطلاعاتی، انتظامی و نظامی و قضایی استان ممکن و میسر نمی شد و آرامش و آسایش حاصل این تعامل ها بوده است.

وی ، از رصد کامل شرایط امنیتی استان خبر داد و گفت: بر همین اساس سال گذشته پنج هزار و ۷۰۰ نفر از اتباع بیگانه که به صورت غیر قانونی وارد استان شده بودند، دستگیر و به کشورهای مبداء بازگردانده شدند که این موضوع نشان دهنده ضریب امنیتی بالای استان در مقایسه با سایر استان ها است.

شبستری خیابانی اضافه کرد: اتباع بیگانه دستگیر شده از کشورهای افغانستان، پاکستان، بنگلادش و پاره ای از کشورهای آسیای میانه و قفقاز بودند که پس از طی مراحل قانونی در اسرع وقت به کشورهای خود کسترد شدند.

** شورای نگهبان هیچ دلیلی برای ابطال انتخابات اهر و هریس ارایه نکرد/ بروز اختلاف بین نفرات چهارم و پنجم تبریز را پیش بینی کرده بودیم

معاون سیاسی و امنیتی استاندار و رئیس ستاد انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در آذربایجان شرقی با اشاره به مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در دو حوزه انتخابیه استان، گفت: تغییر نتیجه انتخابات در حوزه تبریز، آذرشهر و اسکو و نیز ابطال حوزه انتخابیه اهر و هریس هیچ ارتباطی به هیات اجرایی و نظارت استان نداشت و تمامی مراحل بازشماری آرا و اعلام نتایج به شورای نگهبان مربوط است.

شبستری خیابانی افزود: تاکنون نیز شورای نگهبان هیچ دلیلی برای ابطال انتخابات در حوزه اهر و هریس به ستاد انتخابات آذربایجان شرقی ارایه نکرده است و حتی پیگیری های ما در این خصوص نیز تاکنون بی جواب مانده است.

وی ، درباره بازشماری آرای حوزه انتخابیه اهر و هریس ، گفت: ابتدا ۱۰ صندوق این حوزه مورد بازشماری قرار گرفت که طی آن تنها دو رای جابجا شد و مساله با توافق هیات های اجرایی و نظارت این حوزه خاتمه پیدا کرد، اما سپس یک تیم از شورای نگهبان به منطقه اعزام شد که آنها نیز از طریق مصاحبه های میدانی و بررسی وضعیت منطقه اعلام ابطال انتخابات را کردند که به دنبال آن ما پیگیر مساله شدیم، اما حاضر به برگزاری نشست مشترک نشدند و تنها به این اعلام نظر بسنده کردند که در انتخابات اهر و هریس دخالت هایی به انجام رسیده است.

شبستری خیابانی خاظرنشان کرد: کسانی که باعث و بانی ابطال انتخابات اهر و هریس شدند باید در روز قیامت پاسخگوی رفتار خود در پیشگاه مردم این منطقه باشند که موجب ضرر و زیان به آنها شدند، چون تک تک آرای ریخته شده به صندوق ها در حقیقت حق الناس بودند.

وی، در خصوص تغییر جایگاه های نفرات چهارم و پنجم حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو نیز گفت: ما قبل از برگزاری انتخابات نیز چنین پیش بینی را کرده بودیم که رقابت بین این دو نامزد بسیار فشرده خواهد بود و طبیعی بود که با فاصله کمتر بین آنها، نامزد پنجم پیگیر مساله شود و نسبت به نتایج انتخابات اعتراض کند که البته فرقی نداشت این جایگاه دست کدام طیف و جریان سیاسی بود، چون هر نامزدی که در آن شرایط قرار می گرفت ، اعتراض خود را پیگیری می کرد.

شبستری خیابانی ادامه داد: بر همین اساس ابتدا تعداد پنج صندوق و سپس ۱۰ صندوق بازشماری شد تا اینکه با نظر شورای نگهبان و پیگیری نامزد معترض ۱۵درصد صندوق های حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو بازشماری شد و با نظر شورای نگهبان تیم ۱۵۰ نفره از تهران به تبریز آمده و کل صندوق های مورد بازشماری قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه ستاد انتخابات استان در تمامی مراحل قبل، حین و بعد از انتخابات بر اساس نص صریح قانون عمل کرده است، گفت: با وجود اینکه به رای شورای نگهبان معترض بودیم اما به قانون تمکین کرده و چیزی فراتر از مقررات پیش نرفتیم.

رئیس ستاد انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در آذربایجان شرقی با حمایت از فرمانداران استان به دلیل برگزاری بدون ایراد این دوره از انتخابات، گفت: فرمانداران ما به طور کامل قانونی عمل کردند و هیچ ایرادی به عملکرد آنان وارد نیست.

شبستری خیابانی ، ثبت رقم ۶۲ درصدی مشارکت مردم آذربایجان شرقی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری را کم سابقه خواند و گفت: این میزان مشارکت در نتیجه زحمات دولت و امید آفرینی در بین مردم حاصل شد.

وی اضافه کرد: برگزاری انتخابات در برخی شهرستان ها در دوره های قبل با تنش همراه بود و ناآرامی های اجتماعی و سیاسی رخ می داد که این مسایل در جریان انتخابات اخیر به هیچ عنوان وجود نداشت و کوچکترین مورد امنیتی در استان به وجود نیامد و این امر حاصل همکاری و تعامل بین هیات های اجرایی و نظارت بود.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه فضای کنونی استان پس از انتخابات باید مملو از انسجام، وحدت و همدلی و یکدلی بین نمایندگان منتخب و مدیران اجرایی باشد، گفت: بر همین اساس مدیریت استان نشستی با حضور تمامی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران اجرایی برگزار خواهد کرد تا در آن راهکارهای توسعه و ترقی روز افزون استان مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

شبستری خیابانی گفت: این نشست تا پیش از ماه مبارک رمضان در محل استانداری آذربایجان شرقی برگزار خواهد شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :