به گزارش تبریزمن، نشست هیات اقتصادی جمهوری چک متشکل از مدیران ۶۰ شرکت تجاری و صنعتی با تجار، صنعت گران و فعالان اقتصادی استان آذربایجان شرقی امروز در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز برگزار گردید.

معافیت های یک تا دو دهه ای برای سرمایه گذاران

رییس اتاق بازرگانی در ابتدای این جلسه با اشاره به اینکه در کشور شما و استان ما زمینه مناسبی برای مشارکت اقتصادی دوجانبه وجود دارد گفت:ایران جهت همکاری و سرمایه گذاری با سایر کشورها، قوانین متعدد و سهلی را تدوین کرده است تا آنها در اجرای پروژه های عمرانی حضوری فعال داشته و امتیازات قابل توجه و ویژه از قبیل بیمه و معافیت مالیاتی برایشان تعلق گیرد.

صمد حسن زاده ادامه داد:آذربایجان شرقی یک منطقه بزرگ گردشگری، اقتصادی و فرهنگی بوده و در اکثر مواقع جزو اولین هاست، به طوری که بزرگترین معادن مس، طلا، سنگ های قیمتی و تزیینی، خاک های صنعتی و غیره را در اختیار داشته و  علاوه بر امکانات توریستی و تاریخی، در حوزه توریست درمانی نیز گام های قابل توجهی را برداشته ایم.

وی افزود:علاوه بر موارد ذکر شده، اصلی ترین صنایع مهم کشور از قبیل صنایع خودرو و قطعه سازی، غذایی، نساجی، شیشه و کریستال، مس، آلومینیوم و غیره در استان ما تولید و مونتاژ می گردد به طوری که حدود ۱۰ درصد صادرات غیرنفتی ایران از طریق آذربایجان شرقی صورت می گیرد و لذا دولت ایران برای سرمایه گذاران خارجی معافیت های مناسب ۱۰ الی ۲۰ ساله را در نظر گرفته است.

بازار بزرگ اتحادیه اروپا در انتظار فعالان اقتصادی ایران

وزیر صنعت و تجارت جمهوری چک نیز خرسندی خود از حضور فعالان اقتصادی کشورش در دوران پساتحریم ایران را ابراز داشت و گفت:خوشحالم به شهری سفر کرده ایم که مقداری از لوازم صنایع ماشین سازی آن که در سال های بسیار دور توسط امکانات چکسلواکی سابق تجهیز شده بود هنوز هم کار می کنند.

یان ملادیک ادامه داد:همکاری های اقتصادی دو کشور ایران و جمهوری چک به سال ۱۹۲۵ باز می گردد که تاکنون و با وجود تاریخچه قدیمی همکاری ها حجم مبادلات تجاری در حدود ۳۵ میلیون دلار بوده که باید این رقم به ۱۰ برابر افزایش یابد.

وی رشد اقتصادی چهار و نیم درصدی کشورش را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد:این رقم هم به زودی به ۷ درصد خواهد رسید تا شاهد شکوفایی هر چه بیشتر جمهوری چک باشیم زیرا کشور ما بعد از آلمان دارای کمترین تعداد بیکاران می باشد لذا با ورود به ایران و همکاری های دو جانبه نه تنها بازار ۸۰ میلیون نفری ایران بلکه بازار ۳۰۰ میلیون نفری همسایگان کشور شما در انتظارمان خواهد بود مضاف بر اینکه ارتباطات اقتصادی شما با ما نیز تنها به بازار جمهوری چک محدود نمی شود بلکه بازار بزرگ ۵۰۰ میلیون نفری اتحادیه اروپا به شما چشمک خواهد زد.

ملادیک در پایان اظهارات خود از اعمال معافیت های دو جانبه که حدود ۴ ماه پیش مورد تصویب وزرای خارجه دو کشور قرار گرفت ابراز خوشحالی نمود.

اولین حضور هیات اقتصادی خارجی در دوران پساتحریم

در بخش دیگری از این جلسه، محمدزاده مشاور و معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی نیز به طور رسمی از وزیر صنعت و تجارت جمهوری چک دعوت کرد تا در همایش سرمایه گذاری ایران به صورت مهمان و سخنران ویژه شرکت نماید و افزود:سرمایه گذاران جمهوری چک در ایامی در ایران حضور یافته اند که دوران پساتحریم آغاز شده و این امر بسیار مبارکی است.

در ادامه این مراسم فعالان اقتصادی دو کشور به صورت چهره به چهره به گفتگو پرداخته و در خصوص همکاری های فی مابین به تبادل نظر پرداختند، همچنین هدایای ویژه ای از سوی اتاق بازرگانی تبریز به مسوولان و نمایندگان این هیات اقتصادی اهدا گردید.

در خاتمه اضافه می کنم در میان اعضای هیات اقتصادی جمهوری چک، علاوه بر وزیر صنعت و تجارت، پیتر استفانیک کاردار این کشور، یان کاوان رییس اتاق بازرگانی و یاروسلاو هاناک مسوول کنفدراسیون خانه های صنعت و معدن این کشور نیز حضور داشتند.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :