تاپ هایی که از فضای بازی کودکان حذف می شوند و سرسره هایی که به جای داشتن محافظ استاندارد با طناب سر هم بند می شوند! و یا زمین های بازی که به صورت غیر استاندارد نیمه کاره رها می شوند و کف پوش هایی که ظاهر دارند!

به گزارش تبریزمن، فضاهای سبز پارک ها و بخصوص زمین های بازی بخش جدا نشدنی خاطرات کودکی است و نقش زمین های بازی در تعلیم و تربیت و بهبود روابط اجتماعی و ارتقای سلامت جسمانی و قدرت فیزیکی کودکان محوریتی انکار ناپذیر است.
کودکان با صرف اوغات فراغت خود در این مکان ها توانایی های بالقوه خود را مورد شناسایی قرار داده به درک جدیدی از مفاهیم دست می یابند.
توانایی حل کردن مشکلات پیش رو، و نقش هایی که می تواند در آینده، کنش ها و واکنش های اجتماعی را بهبود ببخشند.
در همه جای دنیا خلاقیت های زیادی در طراحی زمین های بازی باتوجه به شناخت های روانشناسی بازی کودکان صورت می گیرد و از نمونه این پارک های خلاق در دنیا می توان به پارک ” بروملبی در دانمارک و کوپنهاگ ” یا ” پارک گالیور در والنسیا و اسپانیا ” اشاره کرد.
امروزه در کشور نیز سعی می شود طراحی زمین بازی به گونه ای باشد که کودکان با محدود کردن وسعت زمین بازی خود در این محدوده ها به رشد و ارتقا دست یابند.
در حالی که در پایتخت به طرحی برای ایمن سازی زمین های بازی با ضریب استاندارد های جهانی توجه می شود؛اما! در کلان شهر تبریز همچنان زمین های بازی غیر استاندارد با تجهیزاتی که شاید ظاهر را حفظ می کند مواجه هستیم.
دست گیره های پله ی سرسره ها رنگ و رویشان رفته و یا به جای محافظ از طناب هایی که برای پهن کردن رخت لباس از آن ها در خانه استفاده می شود؛ استفاده شده و یا تاپ هایی که از بعضی زمین های بازی کودکان حذف یا منقرض شده و رویای کودکان شهر تبریز را ناقص گذاشته و یا گاهی در بعضی مکان ها کف پوش هایی می بینیم که فقط برای تزئین به کار می رود و در جلوگیری از صدمات بازی کودکان هیچ نقشی ایفا نمی کند.

پدیده جالبی که از امسال در اکثر پارک های تبریز خودنمایی می کند جایگزینی فضاهای بسته بپر بپر با دریافت هزینه به جای سرسره ها و تاپ های گذشته بود.

اکثر خانواده ها از وضعیت پیش آمده ناراضی هستند و از بی توجهی مسئولان امر به وضعیت لوازم بازی کودکان انتقاد دارند.

با وجود افزایش جمعیت و گستردگی زندگی شهرنشینی انتظار می رود مسئولان سازمان پارک ها و فضای سبز با به کارگیری شیوه های نوین تجهیزاتی مدرن برای کودکان فراهم نمایند در حالی که شاهد محدود کردند استفاده کودکان از اسباب و لوازم محدود هستیم.

مادر سپهر که همه روزه فرزند خود را به پارک زعفرانیه می آورد می گوید: زندگی آپارتمانی موجب شده است تا کودکان در خانه های کوچک فرصت بازی گوشی و فعالیت را نداشته باشند در حالی که پارک ها بهترین فضا برای بازی های کودکانه هستند شاهد آن هستیم که امکانات محدود این پارک نیز به صورت پولی درآمده و دریافت هزینه شرط بازی های چند دقیقه ای کودکان شده است.

وی ادامه می دهد: وسایل محدود و معیوب گذشته خیلی بهتر از این تجهیزاتی است که صرفا به منظور درآمدزایی از سوی شهرداری تبریز نصب شده و هیچ کارآیی برای عموم ندارد!

این گزارش حاکی است، با پیگیری های خبرنگار نصر از کسانی که پیمانکاری تغییر کاربری فضاهای بازی کودکان در پارک ها را بر عهده گرفته اند نشان می دهد شهرداری تبریز به منظور جذب درآمد اقدام به حذف تاب ها، سرسره ها و سایر لوازم بازی کودکانه نموده و با نصب برخی تجهیزات محدود برای بازی های چند دقیقه ای کودکان انتظار دریافت هزینه دارد.

البته این پیمانکاران نیز معتقدند شهرداری در قبال راه اندازی این فضاهای بازی هزینه های گزافی از انان دریافت کرده است!


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :