استاندار آذربایجان شرقی نیروی انسانی را پایه و اساس اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: حفظ و حراست از نیروی کار بخش تولید و صنعت در مقابل آسیب‌های اجتماعی تاثیر بسزایی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارد.

به گزارش تبریزمن، دکتر اسماعیل جبارزاده در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، با تاکید بر این که در سال ۹۵ جهت‌گیری همه امور باید به سمت اقتصاد مقاومتی باشد، افزود: شورای مبارزه با مواد مخدر باید پرتوان‌تر و بیشتر از سایر مجموعه‌ها در این زمینه فعال باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر نیروی انسانی را در مقابل آسیب‌های اجتماعی به ویژه پدیده خانمان‌سوز اعتیاد ایمن نکنیم قطعا تحقق اقتصاد مقاومتی با آسیب‌های متعددی مواجه می‌شود.

جبارزاده تصریح کرد: بزرگترین نقشی که شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر می‌تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشد حراست از نیروی کار است و این موضوع باید جزو اولویت‌های این شورا باشد.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه برگزاری المپیاد ورزشی بهبودیافتگان از اعتیاد را اقدامی بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: این المپیاد در واقع مانور عملکرد استان در عرصه مبارزه با مواد مخدر است و باید به نحو احسن برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد: هنوز هم تعدادی از مردم باور ندارند که می‌توان یک معتاد را پس از درمان به آغوش جامعه بازگرداند و ما در این المپیاد اعلام می‌کنیم که این کار شدنی است.

جبارزاده با تاکید بر این که باید چهره‌های رهایافته از دام اعتیاد را معرفی کنیم، افزود: حضور بهبودیافتگان در قالب تیم‌های ورزشی مایه خوشحالی است.

وی همچنین عدم برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت جوانان را یکی از علل گرایش به سمت مواد مخدر دانست و گفت: برگزاری برنامه‌های بانشاط و مفرح در اماکن عمومی و پارک‌ها و پر کردن اوقات فراغت مردم در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بسیار موثر است و باید ادامه یابد.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود استفاده از توان تشکل‌های مردم‌نهاد در زمینه مبارزه با اعتیاد را مورد تاکید قرار داد و گفت: مبارزه با اعتیاد می‌تواند یکی از اهداف مشترک این تشکل‌ها در کنار ماموریت‌های اصلی آنها باشد.

وی با تاکید بر این که مبارزه با اعتیاد یکی از دغدغه‌های رهبری است، گفت: تحقق خواسته رهبری در این خصوص جزو ماموریت‌هایی است که با عشق و علاقه آن را دنبال می‌کنیم.

دکتر جبارزاده با بیان این که مبارزه با اعتیاد کمک به محروم‌ترین افراد جامعه است، گفت: این کار جزو توفیقات ماست و نه تنها منتی نمی‌گذاریم بلکه افتخار هم می‌کنیم که توانسته‌ایم در این مسیر قدم برداریم.

وی افزود: مدیران استان باید در کنار همه وظایف خود، باید به بحث مبارزه با اعتیاد نیز با قوت اهتمام کنند و قطعا این کار یکی از اعمال نیک در کارنامه عمل ما ثبت خواهد شد.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اعلام پاک‌سازی استان از معتادان متجاهر در پایان سال ۹۴، گفت: این ماموریت یک ماموریت مستمر است و لازمه حفظ این عنوان، پایش مداوم شهرستان‌هاست که جزو اهداف سال جاری خواهد بود.

وی همچنین ضمن قدردانی از تلاش‌های یک‌ساله اعضای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، گفت: در نتیجه این تلاش‌ها امروز آذربایجان شرقی استانی عاری از معتاد متجاهر و ناامن برای سوداگران مرگ معرفی شده و خواسته مردم برای مبارزه با پدیده شوم اعتیاد محقق شده است.

جبارزاده با تاکید بر عملیاتی شدن تعهدات دستگاه‌ها در خصوص برنامه‌های این شورا، گفت: تاکنون با وجود امکانات محدود کارهای بزرگی انجام شده و انتظار داریم دستگاه‌ها در سال ۹۵ با جدیت بیشتری کار کنند.

وی، پیشگیری و مبارزه با اعتیاد را از مهم‌ترین کارهای فرهنگی عنوان کرد و گفت: بحث آموزش و پیشگیری از اعتیاد که هزینه کمتری نسبت به درمان معتادان و بازگشت آنان به جامعه دارد همچنان باید اولویت اصلی و همیشگی باشد و شهرداری‌ها در برنامه‌های فرهنگی خود این موضوع را لحاظ کنند.

جبارزاده افزود: نشل جوان هدف اصلی تهاجم فرهنگی است و آموزش، آگاه‌سازی، ایمن‌سازی این نسل به خطرات اعتیاد باید همواره در دستور کار آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها باشد.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین استمرار همکاری همه دستگاه‌ها با مرکز ماده ۱۶ را در سال جدید خواستار شد و با تاکید بر راه‌اندازی مرکز ماده ۴۲ در سال جاری، گفت: تمام زندانیان و محکومان مواد مخدر باید در سال جاری به این مرکز منتقل شوند.

دبیر شورای هماهنگی با مبارزه با مواد مخدر آذربایجان ‌شرقی هم در این جلسه با تاکید بر این که باید فرهنگ انزجار از مواد مخدر را در جامعه ایجاد کنیم، افزود: در حوزه فرهنگی باید پیشگیری از اعتیاد سرلوحه اقدامات در سال جاری باشد.

سردار محمدعلی نصرتی با بیان این که در سال گذشته ۲۰ درصد جمعیت دانش‌آموزی استان آموزش‌های پیشگیرانه از اعتیاد را فراگرفتند، اظهار کرد: توجه ویژه به بحث پیشگیری از اعتیاد در فضای خانواده و همچنین در مدارس از جمله مهم‌ترین اولویت‌هاست که باید با نگاه خاص و ویژه‌ای همراه شود.

وی گفت: یکی از دل نگرانی‌های ما فضای مجازی است، نباید اجازه دهیم تا یکه تازها با اقدامات اغواگرایانه سرمایه‌های اجتماعی را از ما بگیرند و لازم است با مجاهدت در این عرصه، با این گونه اغواگری‌ها در فضای مجازی مقابله کنیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :