رئیس قوه قضائیه گفت: گاهی مسائلی مطرح می شود که نباید آن را خلاف انتظار دانست و مسائلی طبیعی است و ما معتقدیم حرمت جامعه فرهیخته پزشکی کشور باید حفظ شود و در حیطه های دیگر هم باید حرمت انسانی محفوظ بماند.

به گزارش تبریزمن، آیت الله صادق آملی لاریجانی در دیدار مدیران ارشد ستاد مرکزی و اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران و مسئولان وزارت بهداشت با تبریک روز پزشک به تعامل خوب میان دستگاه قضایی با جامعه پزشکی اشاره کرد و افزود: بحث احترام به علم از باب تعصب نیست و دانش و علم در هر جایی محترم است.

رئیس دستگاه قضا گفت: یکی از دغدغه های اصلی ام در بدو ورود به دستگاه قضایی، بحث اخلاق حرفه ای در این دستگاه بود و به همین جهت معاونت فرهنگی را در این قوه ایجاد کردیم.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: باید در نحوه برخورد با مراجعان و محکومان و متهمان در دستگاه قضایی توجه ویژه شود.

وی در ادامه وزیر بهداشت را فردی جهادگر و اهل فضل خواند و گفت: خوشبختانه ما ارتباط بسیار خوبی با وزارت بهداشت داریم.

در این دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با گرامیداشت روز پزشک به تعامل خوب میان این وزارتخانه با دستگاه قضایی اشاره کرد.

در ادامه دکتر علی اکبر ولایتی رئیس بیمارستان مسیح دانشوری هم سخنانی در باب نقش حکمت در پزشکی ارائه کرد.

دکتر علیرضا زالی رئیس سازمان نظام پزشکی، دکتر مرضیه وحید دستجردی مشاور رئیس قوه قضائیه در امور سلامت، احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی از سخنرانان دیگر این دیدار بودند.

دکتر ولایتی : باید بتوانیم حکمت را به پزشکی برگردانیم

رئیس بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه رمز موفقیت پزشکان گذشته این بود که جامع جمیع علوم بودند، گفت: باید حکمت را به پزشکی برگردانیم.

دکتر علی اکبر ولایتی که به اتفاق وزیر بهداشت و مسئولان دانشگاههای علوم پزشکی تهران ، ایران و شهید بهشتی که به دیدار آیت الله لاریجانی آ‌مده بودند با تبریک روز پزشک افزود: ‌امیدواریم پزشکان ما رنگ و بوی حکمایی چون ابوعلی سینا را بگیرند.

وی گفت:‌ پزشکی منهای حکمت در گذشته معنایی نداشت و هر کسی که پزشک بود دستی در فلسفه وعرفان داشت و ما این ویژگی ها را در بوعلی سینا، زکریای رازی و جرجانی می بینیم.

ولایتی افزود: رازی در حوزه طب بالینی نخستین دایره المعارف را تالیف کرد که البته بخشی از آن همچنان به زبان عربی مانده و در حال ترجمه به زبان فارسی است.

وی گفت: رازی نخستین کسی است که دیدگاههای پزشکی خود را در بیمارستان عضدی بغداد و بیمارستان ری گفته و در حوزه بیماریهای عفونی جزو صاحب نظران است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ما باید بر ایرانی بودن این پزشکان بسیار تاکید و هویت آنان را حفظ و دفاع کنیم و مهمترین دلیل ایرانی بودن آنان کتاب هایی است که به فارسی نوشته اند.

ولایتی افزود: اگر ما در حفظ نام این پزشکان دقت نکنیم و در مجامع بین المللی از آنان دفاع نکنیم هر روز یک  صاحبی پیدا می کنند و اخیرا در امارات درباره شیخ الرئیس، مدعی شدند.

وی گفت: شیخ الرئیس کسی بود که در هر مسئله ای دچار مشکل می شد می گفت به مسجد می رفتم و دو رکعت نماز می خواندم و ما باید در اسلامیت، دین داری و ایرانی بودن امثال شیخ الرئیس ها اصرار داشته باشیم.

ولایتی افزود: ما از آیت الله لاریجانی انتظار داریم که راهی را نشان دهد که بتوانیم حکمت را به پزشکی برگردانیم.

رئیس بیمارستان مسیح دانشوری گفت:‌ اگر در گذشته به طبیب، حکیم می گفتند باید این نام امروز هم شایسته پزشکان ما باشد.

وزیر بهداشت: تا پایان دولت یازدهم به بحث غذا، هوا و آب آشامیدنی خواهم پرداخت
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در زمان باقیمانده از دولت یازدهم در خصوص مسائل مرتبط با غذا، هوا و آب آشامیدنی خواهم پرداخت چرا که بسیاری از بیماری های غیرواگیر ناشی از معضلات این موارد است.
دکتر سید حسن هاشمی در دیدار با رئیس قوه قضائیه با گرامیداشت روز پزشک و سالروز بزرگداشت ابوعلی سینا افزود: جامعه پزشکی ایران در سال های پس از پیروزی انقلاب و در دوران دفاع مقدس کارنامه افتخار آمیز و درخشانی داشته و همواره با مردم همراه و در خدمت انقلاب اسلامی بوده و خدمات این جامعه فراتر از مرزها هم گسترش پیدا کرده است.
وی گفت: دولت در حوزه خدمات با توجه به نیاز مردم در حوزه بهداشت و درمان، اقدامات مؤثر اما ناکافی انجام داده است و باید در استمرار و پایداری آن برنامه ریزی شود که در این باره نیازمند توجهات هر چه بیشتر مجلس و دولت هستیم.
دکتر هاشمی افزود: طرح تحول، دستاوردهای خوبی داشته است که باید این دستاوردها پایدار بماند و عقب ماندگی های کشور به ویژه نقاط محروم در حوزه سلامت با سرعت بیشتری جبران شود.
قدردانی از حمایت های رئیس قوه قضاییه در حوزه سلامت
وی در بخش دیگری از سخنانش از حمایت رئیس قوه قضائیه در موضوع گسترش عدالت در حوزه سلامت قدردانی کرد و گفت: در حوزه بهداشت و درمان نیز همانند دستگاه قضایی اجرای برخی احکام برای صدور رأی قاضی، متوجه نظریه پزشک است و این نقش در پزشکی قانونی بسیار مشهود به نظر می رسد.
وزیر بهداشت افزود: صیانت از حقوق مردم در امر غذا و رعایت بهداشت و پیشگیری از موارد زیان آور برای سلامت نیازمند حمایت قوه قضائیه است و در این بین همکاری میان قوه قضائیه و وزارت بهداشت ضرورت دارد.
دکتر هاشمی با اشاره به اینکه بدون حمایت قوه قضائیه نمی توان حقوق مردم را تأمین کرد، گفت: در عین حال باید حرمت جامعه پزشکی حفظ شود و خود جامعه پزشکی هم در حفظ حرمت خود نقش دارند.
وی افزود: من از توجه آیت الله آملی لاریجانی بسیار قدردانم؛ چرا که مطلعم ایشان در جلسات عمومی و خصوصی حمایت های خوبی از جامعه پزشکی می کند.
دکتر هاشمی گفت: ما در بحث معضلات مربوط به غذا، هوا و آب آشامیدنی نیازمند حمایت های دستگاه قضایی هستیم.

Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :