معاون اول رئیس جمهوری هفته گذشته در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی در مشهد شرکت کرد و در ادامه با همراهی سه وزیر عازم جنوب سیستان و بلوچستان شد تا از طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار دیدن کند.

به گزارش تبریزمن، همزمان با سفر اسحاق جهانگیری به مشهد و چابهار در روزهای شنبه و پنجشنبه، ۶۹ مدیر ارشد دولت تدبیر و امید نیز با سفر به دهها شهر و روستا، اهداف مختلف اقتصادی و عمرانی کشور را پیگیری کردند.

اسحاق جهانگیری در سفر به چابهار گفت: رهبر معظم انقلاب و دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به توسعه سواحل مکران دارد و آن را عملا آغاز کرده است.

او اظهار کرد بندر شهید بهشتی چابهار یکی از بزرگترین طرح های در حال اجرا در کشور است که در زمان شرایط بد اقتصادی آغاز شده ولی با سرعت در حال توسعه است.

وی افزود: ظرفیت بنادر چابهار تا قبل از پایان امسال از ۲ و نیم میلیون تن به هشت و نیم میلیون تن افزایش پیدا می کند.

در همین سفر نخستین اجلاس رئیسان مناطق آزاد کشورهای حاشیه اقیانوس هند«آیورا ـ iora» با همکاری و مشارکت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، وزارت امور خارجه، استانداری سیستان و بلوچستان و سازمان منطقه آزاد چابهار با حضور معاون اول رئیس جمهوری به مدت ۲ روز در چابهار آغاز شد.

وزرای دفاع، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت در این سفر اسحاق جهانگیری را همراهی می کردند.

شهرستان چابهار با ۱۳هزار و ۱۶۱ کیلومترمربع وسعت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

معاون اول رییس جمهوری همچنین در سفر به مشهد در نشست ستاد اقتصادی مقاومتی خراسان رضوی شرکت کرد.

اسحاق جهانگیری در سخنانی اظهارکرد: طرحهای عمرانی دولتی باید به بخش خصوصی واگذار شود لذا در همین چارچوب امسال دو هزار طرح مشخص شده تا به بخش خصوصی واگذار شود؛ باید بخش خصوصی بیش از گذشته در اقتصاد ایران نقش آفرینی کند.

وی ادامه داد: مردمی کردن اقتصاد یکی از مهمترین رویکردهایی است که باید در چارچوب تحقق اقتصاد مقاومتی اتخاذ شود.

معاون اول رییس جمهوری همچنین گفت: در طول سالهای اخیر معیشت مردم دچار مشکلات بسیار زیادی شد زیرا تورم بالای ۴۰ درصد و رشد منفی ۶٫۸ دهم درصد در حوزه اقتصاد باعث شده بود که قدرت خرید مردم کاهش یابد.

جهانگیری ادامه داد: فعالسازی تولید در داخل کشور یکی از موضوعاتی می باشد که طی سالهای اخیر مشکلات بسیار زیادی را به وجود آورده است.

وی گفت: باید محدودیت طرحهای توسعه ای برطرف شود و در این خصوص برجام می تواند کمک بسیار زیادی به کشور انجام دهد.

او ادامه داد: بعد از توافق برجام یک فرصت مناسب ایجاد شده که منابع خارجی به سمت اقتصاد ایران آورده شود، در همین خصوص باید برنامه ریزی شود از این ظرفیتها به بهترین شکل استفاده شود.

معاون اول رییس جمهوری همچنین گفت: نظام بانکی به دلایل متعدد در طی سالهای گذشته آسیب دیده، بخشی از منابع بانکی در دولت قفل شده و دولت بدهکار است.

وی افزود: بخشی از منابع بانکی که نزدیک به ۹۰ هزار میلیارد تومان است به افراد بسیاری به صورت معوق پرداخت شده است.
جهانگیری ادامه داد: پارسال گروهی مامور شدند طرح اصلاح نظام بانکی را تهیه کنند و امیدواریم این طرح به زودی جنبه عملیاتی پیدا کند.

وی همچنین گفت: باید نرخ سود تسهیلات به شدت کاهش پیدا کند تا تولید کشور با سود مردم رونق گیرد.

معاون اول رییس جمهوری افزود: در قانون بودجه برای این امر راهکارهایی در نظر گرفته شده بود که توسط مجلس شورای اسلامی حذف شد.

وی ادامه داد: اصلاح نظام بانکی با هدف کاهش نرخ سود بانکی از اولویتهایی است که به صورت جدی امسال دنبال می شود.
جهانگیری بر عزم جدی دولت بر اجرای اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و افزود: عزم دولت برای اجرای اقتصاد مقاومتی در سال جاری بسیار جدی است.

وی افزود: نشستهای ستاد اقتصاد مقاومتی در استانها برای بررسی عملکرد مسوولان این حوزه و رفع موانع موجود برپا می شود.

جهانگیری ادامه داد: اقتصاد مقاومتی یک فرصت بسیار خوب است که در اختیار دولت قرار گرفته و دولت می تواند از آن به نحو مطلوب برای حل مسائل اقتصادی کشور استفاده کند.

معاون اول رییس جمهوری افزود: باید تمرکز جدی در این خصوص ایجاد تا مسائل اقتصادی کشور از جمله مشکلات تورم، رکود، بیکاری و توسعه حل شود.

جهانگیری گفت: اما در شرایط فعلی برای مقابله با مشکلات باید شرایط اقتصادی مناسبی حاکم شود.

وی افزود: ۲۴ بند اعلام شده اقتصاد مقاومتی را همگان قبول دارند و این موضوعی بسیار حائز اهمیت است.

معاون اول رییس جمهوری همچنین تاکید کرد: درآمد کشور نباید متکی به نفت باشد، تکیه بودجه بر درآمدهای نفتی باید به صفر برسد و اقتصاد جایگزین خود را پیدا کند.

وی گفت: در طول سالهای آتی با یک چالش جدی روبه رو خواهیم بود زیرا ۹۰۰ هزار دانشگاهی دانش آموخته می شوند و این اقتصاد باید بتواند شرایط لازم را برای آنها ایجاد کند.

معاون اول رییس جمهوری هفته گذشته با همراهی رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وارد مشهد شد.

اسحاق جهانگیری و مسعود سلطانی فر با هدف شرکت در نشست اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی و نیز همایش بزرگداشت روز ملی حکیم ابوالقاسم فردوسی در آرامگاه این شاعر بزرگ پارسی گوی وارد مشهد شدند.

همزمان با سفر مدیران ارشد دولت به نقاط مختلف کشور رامهرمز خوزستان نیز میزبان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود.

در این سفر پنج طرح درمانی و بهداشتی با حضور دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در رامهرمز در ۸۵کیلومتری شرق اهواز به بهره برداری رسید.

برای بهره برداری از این طرح ها که شامل بخش اورژانس ، CCU ، ICU بیمارستان مادر و بخش های سی تی اسکن و MRIبیمارستان امام شهرستان رامهرمز است۹۶میلیارد ریال هزینه شده است.

وزیر بهداشت در سفر به رامهزمر از بخش های مختلف بیمارستان های مادر و امام این شهرستان بازدید و با برخی از کارکنان و مدیران این دو مرکز درمانی دیدار و گفت و گو کرد.

دکتر هاشمی در آئین بهره برداری ازاین طرح های بیمارستانی ابراز امیدواری کرد که با افتتاح این طرح ها ، امکان انجام کارهای درمانی در این منطقه بدون اعزام به کلانشهر اهواز فراهم شود.

پیامدهای جنگ و آلودگی ها حوزه سلامت درخوزستان را باچالش رو به رو کرده است ، موضوعی بود که وزیر بهداشت در این سفر به آن پرداخت.

وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی گفت: پیامدهای جنگ تحمیلی و بروز انواع آلودگی ها، حوزه سلامت در خوزستان را با چالش رو به رو کرده و سبب بروز بیماری های زیاد در این استان شده است.

دکتر هاشمی درسفر به روستای جنگله از توابع بخش سوسن شهرستان ایذه ، خواستار توجه بیشتر مسئولان به استان خوزستان با هدف جبران عقب ماندگی های ناشی از جنگ تحمیلی و بهبود نظام سلامت شد.

وی گفت: با وجود مشکلات عدیده، در استان خوزستان اقدام های خوبی در حوزه سلامت انجام شده است اما این استان به دلایل یاد شده عقب ماندگی های زیادی دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که همراه با کاروان نورآوران سلامت از چهارشنبه شب هفته گذشته به بخش سوسن ایذه در ۱۳۰کیلومتری شرق اهواز سفر و مشغول معاینه بیماران بود اظهار داشت: انتظار است که به دلیل این مشکلات به خوزستان بیشتر از نقاط کشور مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: آب آشامیدنی این منطقه نیز دچار مشکل است که بار بیماری ناشی از آن بر حوزه سلامت تحمیل می شود.
وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به بازدیدش از مرکز بهداشتی بخش سوسن گفت: این مرکز خدمات خوبی از نظر پزشک و ماما دارد.

وی تاکید کرد: مرکز بهداشتی ایذه باید شبانه روزی و پایگاه اورژانس نیز در مرکز مستقر شود که امید است این اقدام ها هرچه زودتر با کمک دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز انجام گیرد.

وی در تشریح اهداف سفرش به ایذه گفت: این سفر کاری نبوده و برای بازدید از منطقه و شرایط آن و معاینه تعدادی از بیماران ، انجام شده است.

هاشمی با اشاره به معاینه و عمل هایی که پنج سال قبل در بخش سوسن ایذه انجام داده است، ابراز امیدواری کرد: در سال آینده باز هم در قالب کاروان نورآوران سلامت به این منطقه سفر کند.

وی چهارشنبه شب در این بخش مستقر و معاینه بیماران را انجام داد و در ادامه با مردم روستای جنگه از توابع بخش سوسن دیدار و گفت و گو کرد و مشکلات درمانی این روستا را مورد بررسی قرار داد.

کاروان نور آوران سلامت که هاشمی نیز عضو آن است وابسته به یک بنیاد خیریه است و متشکل از تعدادی پزشکان است و حدود ۱۰سال پیش برای ارایه خدمات پزشکی و بهداشتی به مناطق محروم تشکیل شده است.

در هفته ای که گذشت، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران به شیراز ، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده به اراک ، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به زاهدان ، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به اصفهان ،وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تبریز ، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به زاهدان و زابل و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم سفری به تبریز داشت .

اراک ، شهر ری ، قم ، زاهدان ، بیرجند، زاهدان ، گنبد کاووس و قزوین نیز هفته گذشته به ترتیب مقصد معاون وزیر و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید کشور،معاون سیاسی وزیر کشور ، معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان ، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان گسترش و صنایع ایران ، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ،معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش ،معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور
،رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل، بود.

معاون سیاسی وزیر کشور نیز هفته گذشته سفری به ساری داشت و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی به ایلام ،معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان به کرج ، معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مشهد ،معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایلام ،معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به قزوین ، معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به خمین ،معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به اراک ، معاون حقوقی و پارلمانی وامور استان های وزیر ورزش و جوانان به بندرعباس ،معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به اراک ،معاون ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان، به سنندج و وزیر کشور هم به خرم آباد سفر کرد.

هفته گذشته با حضور محمود حجتی، وزیر جهادکشاورزی، بهره برداری از سامانه آبیاری تحت فشار در یک هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی استان زنجان نیز آغاز شد ؛ وزیر جهاد کشاورزی گفت : چهار میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور استعداد و قابلیت لازم برای مجهز شدن به سیستم آبیاری تحت فشار را دارند.

یاسوج مقصد معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بود و معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم سفری به گرگان داشتند.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم مشهد ،معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور به خرم آباد ،معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به مشهد ، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به یاسوج ،معاون آموزش ابتدای وزارت آموزش و پرورش به شهرکرد، معاون دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به همدان ، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به شیراز سفر داشت و از همسر شهید خلبان عباس بابایی، به نمایندگی از وزیر بهداشت، در بیمارستان نمازی شیراز عیادت کرد.
چابهار، اراک ، چابهار، نوشهر ، شهرکرد، هم مقصد وزیر صنعت، معدن و تجارت ،قائم وزیر جهاد کشاورزی ، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ،علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ،معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش بود.

اما رییس جمهوری روز جمعه به منظور زیارت حرم مطهر کریمه اهل بیت(ع) حضرت فاطمه معصومه(س) و دیدار با مراجع عظام تقلید وارد استان قم شد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در بدو ورود به قم از سوی استاندار و جمعی از مقامات ارشد محلی مورد استقبال قرار گرفت.

عبد الرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری معاون امور مجلس رییس جمهور، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهوری و حسام الدین آشنا مشاور رسانه ای رییس جمهوری ،دکتر روحانی را در این سفر همراهی می کردند.

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ضمن زیارت بارگاه حضرت معصومه (س) در اولین دیدار در بیت آیت الله صافی گلپایگانی حضور یافت و سپس با حضرات آیات علوی گرگانی، جوادی آملی، مکارم شیرازی، وحید خراسانی، موسوی اردبیلی، شبیری زنجانی و جعفر سبحانی دیدار و گفتگو کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :