«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه در گفت وگو با روزنامه ایران از مشارکت بالای مردم و نوع انتخاب آن در ۲۴ خرداد ۹۲ به عنوان گشایشگر مذاکرات هسته ای یاد و توصیه کرد که ایرانیان در انتخابات هفتم اسفندماه جاری گسترده و هوشمندانه پای صندوق های رای بروند.

به گزارش تبریزمن، در مقدمه این گفت وگو که امروز – سه شنبه- در روزنامه ایران به چاپ رسیده، آمده است: با توجه به تجربه ۲۴ خرداد ۹۲ بسیاری از چهره ها و شخصیت های سیاسی و ملی، مردم را به حضور دوباره در پای صندوق های رأی، این بار در ۷ اسفندماه دعوت می کنند. آنان بر این باورند که بار دیگر، مشارکت بالای مردم در انتخابات، دستیابی به موفقیت های آتی را برای کشور، تضمین می کند. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از جمله این چهره هاست.
سکاندار دستگاه دیپلماسی کشور، معتقد است که حضور گسترده و هوشمندانه مردم، سبب افزایش قدرت چانه زنی دیپلمات های ایرانی در مجامع جهانی و پشت میز مذاکرات آتی خواهد شد. او از مردم می خواهد از فرصت انتخابات، برای تعیین سرنوشت خود استفاده کنند، فرصتی که بسیاری ملت های منطقه از آن برخوردار نیستند. گفت وگوی کوتاه «ایران» با وزیر امور خارجه دولت تدبیر و امید را می خوانید:
به عنوان وزیر خارجه و دیپلماتی که توانست مذاکرات هسته ای را مدیریت کند،ارزیابی شما از نقش انتخابات در تعیین
* جایگاه جهانی دیپلماسی ایران چیست؟
– آنچه باعث شد ما بتوانیم با اقتدار در مذاکرات شرکت کنیم، حضور مردم در انتخابات سال ۹۲ بوده است؛ حضور و مشارکتی که هم گسترده و هم هوشمندانه بوده است.
مهم ترین پیام انتخابات ریاست جمهوری گذشته به غربی ها و قدرت های جهانی، این بود که تحریم نمی تواند مردم ایران را از حاکمیت جدا کند و مردم، با حضور در انتخابات و با انداختن برگه های رأی در صندوق ها، نظر خود را اعلام می کنند. این واقعیت بود که قدرت بسیاری به ما داد. در حال حاضر نیز حضور هوشمند مردم بزرگ ترین پشتوانه دیپلماسی ماست و با حضور عظیم مردم در پای صندوق های رأی است که قدرت چانه زنی ما نیز افزایش می یابد. البته، باید بر این نکته تأکید کنم که به اعتقاد من، مردم ما نیازی ندارند تا از خارج به آنان گفته شود که در انتخابات شرکت کنند. مردم ما بسیار فهیم و بسیار هشیار هستند و بر همین اساس، من نیز یقین دارم که آنان با قدرت و شکوه بسیار در انتخابات حاضر خواهند شد. این حضور در شرایط بسیار ملتهب منطقه مهم است، شرایط منطقه ای آشوب زده که اکنون جمهوری اسلامی تنها کشوری است که به لطف خداوند از امنیت و آرامش برخوردار است. این امنیت و ثبات، دستاورد کمی نیست. از این رو، یقین دارم که مردم با حضور گسترده و با هوشیاری خود در انتخابات، این امکان را به جمهوری اسلامی خواهند داد تا سیاست خارجی خود را بیش از پیش، با اقتدار و عزت و بر مبنای تعامل سازنده پیش ببرد و حتماً نیز همین گونه خواهد بود.
* وارد «پسابرجام» شده ایم، تأثیر انتخابات در این دوره چگونه است؟
– حضور گسترده مردم در انتخابات، دست دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران را بسیار پر خواهد کرد تا هم پشت میز مذاکرات، سر خود را بالا بگیرند و هم با اتکا به مردم بتوانند در پرونده های منطقه ای و بین المللی، با قدرت های جهانی و کشورهای منطقه ای، تعامل جدی داشته باشند. انتخابات، به دنیا نشان خواهد داد که اکنون امن ترین کشور برای سرمایه گذاری، ایران است، کشوری که از ثبات سیاسی برخوردار است. با مشارکت مردم در صحنه انتخابات، زمینه برای ثبات فراهم شده و مبانی ثبات سیاسی داخلی نیز تقویت می شود. همه اینها نشان دهنده کلیدی بودن حضور گسترده مردم در انتخابات است، بویژه برای سیاست خارجی.
* به عنوان یک ایرانی و نه وزیر خارجه، چه پیامی به هموطنان دارید؟ چرا باید در انتخابات شرکت کنند؟
– ما از امکانی برخورداریم که بسیاری از همسایگان ما در منطقه از آن برخوردار نیستند و آن این واقعیت است که ما خود، سرنوشت مان را تعیین می کنیم.
باید به خاطر داشته باشیم که این امکان را به آسانی به دست نیاوردیم، از این رو نباید اجازه دهیم که از کنار این امکان و ظرفیت عبور کنیم و انتخابات، تجلی مهم چنین فرصتی است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :