نکاتی که شهروندان در موقع دوچرخه سواری باید رعایت کنند.

به گزارش تبریزمن، استفاده از دوچرخه در تردد های درون شهری از یک سو و همچنین کاربرد تفریحی و ورزشی این وسیله نقلیه سبز یکی از موضوعاتی است که همواره مورد توجه شهروندان دوستدار محیط زیست و ورزشکار بود است.

بر اساس یک آمار بیش از ۷۰ درصد از کودکان و نوجوانان سنین ۵ تا ۱۴ سال، از دوچرخه استفاده می کنند. در میان این گروه سنی، استفاده از اسکیت های تخته ای و کفش های چرخ دار اسکیت (این لاین) نیز بسیار معمول شده است.

با وجود مفرح بودن این گونه تفریحات، استفاده نامناسب از لوازم محافظتی و ایمنی می تواند بسیار مخاطره آمیز باشد. براساس آمار سازمان ملی عملیات ایمنی کودکان در آمریکا، صدمه های مربوط به دوچرخه سواری، پس از صدمه ها و تصادف های ناشی از موتورسواری بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است و در این میان، متأسفانه صدمه های سر و گردن عامل اصلی مرگ و میر و یا معلولیت های جسمانی در تصادف های دوچرخه است.

استفاده از کلاه های ایمنی می تواند خطر مرگ یا صدمه های جسمانی را تا حدود زیادی کاهش دهد. ولی متأسفانه با وجود توصیه های ایمنی درباره استفاده از کلاه، کمتر از ۲۵ درصد از کودکان به هنگام دوچرخه سواری از آن استفاده می کنند. به کودکان خود بیاموزید که مراعات نکات ایمنی هنگام دوچرخه سواری و استفاده از اسکیت می تواند مانع از بروز صدمه های مختلف جانی شود.

اهمیت کلاه ایمنی

استفاده از کلاه ایمنی می تواند ۸۵ درصد از صدمه های ناشی از سر را کاهش دهد. به هنگام خرید کلاه ایمنی این نکات را رعایت کنید.

* کلاه ایمنی حتماً باید استاندارد باشد و طوری روی سر قرار بگیرد که فرد احساس راحتی کند و به هنگام حرکت، به جلو و عقب و طرفین تاب نخورد.

* کلاه ایمنی باید بند چانه ای و یک قلاب یا سگک داشته باشد تا به طور ثابت روی سر قرار گیرد.

* پوشش کلاه باید از جنس سخت و لایه داخل آن از جنس نم گیر باشد. ضخامت آن باید حداقل نیم اینچ باشد و لبه جلویی آن باید حداقل ۲ انگشت با بالای ابرو فاصله داشته باشد.

* باید میان بند چانه ای و چانه یک انگشت فاصله باشد و وقتی دهان خود را باز می کنید بند چانه ای نباید مشکلی برای شما به وجود آورد.

برخی از کلاه های ایمنی چندمنظوره هستند یعنی می توان از آنها در پرداختن به دوچرخه سواری و اسکیت، استفاده کرد.

نکات مهم برای جلوگیری از آسیب های دوچرخه سواری

* دوچرخه ای را انتخاب کنید که با جثه شما متناسب باشد. هرگز نمی توانید دوچرخه ای را که فوق العاده بزرگ است، کنترل کنید. دوچرخه ای مناسب شماست که هنگامی که روی صندلی آن نشسته اید بتوانید کف پاها را روی زمین قرار بدهید.

* کودکان باید دوچرخه را با چرخ های آموزشی برانند.

* به کودکان نحوه صحیح «ترمز کردن» با دوچرخه را بیاموزید.

* نشانه ها و علائم مهم راهنمایی را به درستی به کودکان آموزش دهید و مطمئن شوید کودکان، قبل از راندن دوچرخه در خیابان، علائم را به خوبی یاد گرفته اند.
* سعی کنید در خیابان در یک خط مستقیم دوچرخه برانید. همیشه نزدیک به جدول خیابان یا پیاده رو برانید.

* نسبت به راه های ورودی اتومبیل، هوشیار باشید.

* بهتر است کودکان هنگام غروب آفتاب یا در تاریکی شب از دوچرخه استفاده نکنند. در واقع بیشترین تصادف ها و مرگ و میرها در این اوقات به وقوع می پیوندد.

* به کودکان خود هشدار دهید در صورت استفاده از دوچرخه به هنگام شب، لامپ دوچرخه خود را روشن کنند یا از پوشش های با رنگ مناسب (بازتابنده) و روشن استفاده کنند.

* دوچرخه باید شیپور یا بوق داشته باشد، مطمئن شوید دوچرخه شما، بازتابنده ایمنی دارد. این بازتابنده ها باید در جلو، عقب و پره های چرخ نصب شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :