مدیرکل امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری آذربایجان شرقی از حمایت دولت از اجرای طرح های اشتغال زایی در روستاها به صورت مشارکتی خبرداد و گفت: ۲۰۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح های اشتغال زایی در روستاهای استان اختصاص یافته است.

به گزارش تبریزمن، ایرج مرندی عصر دوشنبه در همایش تجلیل از بخشداران و دهیاران نمونه آذربایجان شرقی با اعلام اینکه تا کنون در حدود ۹۰ طرح به دفتر امور روستایی از طریق فرمانداری ها ارائه شده است، گفت: ۱۰ طرح مشارکتی و هشت طرح انفرادی مصوب شده و در مرحله تخصیص تسهیلات هستند.
وی گفت: این طرح های مشارکتی شامل احداث سردخانه، شرکت خدمات فنی مهندسی، تولید و مونتاژ باطری، پرورش گاو شیری اصیل، احداث سردخانه و بسته بندی، احداث مجتمع گردشگری و رفاهی، بسته بندی و صادرات محصولات کشاورزی، تولید پانل پی.وی.سی و احداث انبار چند منظوره است.
وی با تاکید بر فعال شدن اقتصاد روستاها، گفت: با توجه به محدودیت اعتبارات دولتی، دولت قصد دارد با جلب مشارکت روستائیان در اجرای طرح های تولیدی زمینه کسب درآمدی مستمر را برای آنها فراهم کرده و نسبت به زندگی در روستا امیدوارتر کند.
مرندی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد منابع مالی طرح اشتغال زایی در روستاها به طرح های مشارکتی و ۲۰ درصد به طرح های انفرادی تعلق خواهد گرفت، گفت: در هر روستا در صورتی که ۲۵ خانوار به طور مشارکتی شرکتی را تاسیس و ۴۰ درصد آورده داشته باشند، ۶۰ درصد وام از سوی دولت تا سقف هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعطا می شود.
وی افزود: در صورتی که ۵۰ خانوار اقدام به تاسیس شرکت کنند ۳۵ درصد آورده از آنان بوده و ۶۵ درصد وام از سوی دولت تا سقف ۱۰ میلیارد ریال تامین می شود.
مرندی گفت: در صورتی که ۱۰۰ خانوار روستایی به طور مشترک اقدام به احداث شرکت کنند و با تامین ۳۰ درصد آورده ۷۰ درصد نیز از سوی دولت به صورت تسهیلات تا سقف ۲۰میلیارد ریال اختصاص می یابد.
وی با اعلام اینکه اگر تعداد خانوارها به ۱۵۰ خانوار برسد با ۲۵ درصد آورده، ۷۵ درصد به صورت وام از سوی دولت تا سقف ۳۰ میلیارد ریال تامین می شود، افزود: اگر تعداد خانوارهای روستایی مشارکت کننده ۲۰۰ خانوار باشد و ۲۰ درصد آورده را تامین کنند ۸۰ درصد تا سقف ۵۰ میلیارد ریال از سوی دولت به صورت وام تامین می شود.
مرندی کارمزد این تسهیلات را ۳ درصد در سال اعلام کرد و گفت: دو سال بازه زمانی برای شروع بازپرداخت اقساط در نظرگرفته شده است.
آذربایجان شرقی دارای دو هزار و ۷۰۰ آبادی دارای سکنه است که ۳۱ درصد جمعیت سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفری استان را در خود جای داده اند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :