مدیرکل راهبری نظام نگهداری و تعمیرات صنعت نفت کشور گفت: حدود ۱۴هزار کیلومتر خطوط لوله انتقال نفت موجود در کشور به طور میانگین عمری بالای ۳۰ سال دارد که با استفاده از ظرفیت بسیار خوب این حوزه می توان آن را نوسازی کرد.

به گزارش تبریزمن، علیرضا اصل عربی سردرودی روز یکشنبه در نشست ستاد توسعه فناوری های نفت و گاز آذربایجان شرقی، ادامه داد: ارزش کل نگهداری و تعمیرات خطوط لوله نفت در جهان سالانه ٢ تا ۲٫۵درصد میزان سرمایه گذاری ها در این صنعت است اما این هزینه ها در کشور ما بیش از این رقم می باشد.
اصل عربی سردرودی با اشاره به فعال، نیمه فعال و مسدود بودن بیش از چهار هزار و یکصد حلقه چاه نفت در کشور، گفت: برای تعدادی از این چاه ها به دلایل مختلف امکانات بهره برداری وجود ندارد و این موضوع نیز فضای مناسبی برای شرکت هاست تا در این حوزه ورود پیدا کنند.
اصل عربی سردرودی، قدیمی بودن تکنولوژی به کار رفته در صنعت نفت را یادآور شد و افزود: بیش از ۱۵۰ تا ۱۶۰ مرکز بهره برداری در این حوزه فعال است که در این بخش نیز مشکلات زیادی وجود دارد چرا که دانش فنی ما قدیمی و نیاز به نوسازی دارد.
وی، به توانمندی های شرکت های فنی مهندسی استان آذربایجان شرقی در حوزه نفت و گاز اشاره کرد و گفت: شرکت های آذربایجان شرقی می توانند سهم بسزایی در تعمیرات صنعت نفت داشته باشند.
مدیرکل راهبری نظام نگهداری و تعمیرات صنعت نفت، تشکیل ستاد توسعه فناوری های نفت و گاز در آذربایجان شرقی را قدم مثبت در راستای هم افزایی بین شرکت ها دانست و ادامه داد: این ستاد بدون شک خواهد توانست در به کارگیری ظرفیت های استان در موضوع صنعت نفت و گاز نقش قابل توجهی داشته باشد.
اصل عربی سردرودی با اشاره به قوانین جدید برای ورود شرکت های فعال در حوزه نفت و گاز به بحث های کلان تعمیرات در این حوزه، گفت: خوشبختانه با قوانین جدید می توانیم با شرکت هایی که در قالب گروه های همگن اقدام به ارائه برنامه هایی برای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در این حوزه کنند، قرارداد منعقد کنیم.
وی با اظهار اینکه انجام کارهای انفرادی در صنعت نفت جوابگو نیست اضافه کرد: شرکت ها باید به شکل گروهی وارد مذاکرات صنعت نفت شوند.
نماینده استاندار آذربایجان شرقی در حوزه فناوری نیز در این نشست از تسهیل ارتباط بین شرکت های حوزه نفت و گاز استان و مجموعه نظام نگهداری و تعمیرات صنعت نفت خبر داد و گفت: با توجه به قابلیت ها و ظرفیت شرکت های فعال در حوزه صنعت نفت و گاز استان در صددیم تا ارتباط فی مابین این شرکت ها با مجموعه های نفتی را تسهیل کنیم تا شاهد گسترش فعالیت های این شرکت ها در استان باشیم.
علی جهانگیری با اشاره به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید و ظرفیت های ایجاد شده در بحث های نفت، گاز و پتروشیمی ادامه داد: شرکت های فعال در آذربایجان شرقی باید با شناخت دقیق این قوانین از فرصت به وجود آمده استفاده مناسبی کنند.
وی، بازار محصولات فناورانه را بازار همراه با ریسک دانست و گفت: خوشبختانه میزان ریسک در بازار صنعت نفت و گاز بسیار پایین است و به نوعی بازار تضمین شده ای در این حوزه وجود دارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :