داور بیست و هشتمین دوره جشنواره تئاتر آذربایجان شرقی گفت: اگر جشنواره های تئاتر از شکل مسابقه ای و رقابتی خارج شوند تاثیرگذاری آنها بیشتر می شود.

به گزارش تبریزمن، کوروش نریمانی اظهار کرد: متاسفانه، رقابت و برتری طلبی در جشنواره ها مرسوم شده و جای حس خوب، معنای اجرای عمومی و رسالت و مخاطب محوری را گرفته و این امر موجب شده که جشنواره ها بخش مهمی از تاثیرگذاری خود را از دست بدهند.

وی گفت: اولین انتظاری که از این جشنواره داریم این است که در بخش نمایشنامه نویسی مثل دیگر استان ها نمایشنامه های اصلی و آثار هنرمندان بومی استان را شاهد باشیم.

نریمانی افزود: انتظارمان دیدن کارهایی جذاب و نو است که رنگ و بوی تلاش خلاقانه هنرمندان این استان را داشته باشد.

وی گفت: این اولین انتظاری است که در همه جشنواره ها داریم بخصوص در تبریز که علاوه بر علاقه شخصی در زمینه تئاتر قدم های بزرگی در گذشته و حال برداشته شده و مردم هنردوست و هنرمندان توانمندی دارد.

نریمانی با بیان اینکه متاسفانه در استان ها بخصوص نسل جوانتر تمام تلاش و داشته های خود را صرف رقابت در یک جشنواره و کسب جایزه می کنند ادامه داد: اگر این جایزه ای که در نهایت برآیند نگاه چند داور است گرفته نشود تصور می کنند همه چیز از بین رفته و حق شان خورده شده و اگر جایزه ای را دریافت کنند تصور می کنند که کار بسیار مهمی انجام داده و کارشان کامل است.

داور بیست و هشتمین جشنواره تئاتر آذربایجان شرقی، اضافه کرد: هر دو سوی این جریان به هنرمند و فضای هنر ضربه می زند؛ دقیقا در زمانی که هنرمند وظیفه اصلی خود را که اجرای عمومی و رساندن پیام هنر است فراموش کرده باشد، رسالت هنر از بین می رود.

کوروش نریمانی با بیان اینکه وظیفه تئاتر اجرای جذاب برای تماشاگر عمومی است نه اجرای خوب و قابل قبول برای داور جشنواره، تاکید کرد: متاسفانه در بیشتر جشنواره ها اعلام آرا داوری با سوء تفاهم هایی روبرو می شود و هیچ کار خاصی برای پیشگیری از این سوء تفاهم ها نمی شود انجام داد، بلکه تنها باید هنرمندان و شرکت کنندگان در جشنواره نگاه خویش را تغییر دهند.

وی افزود: همه ما در جشنواره های مختلفی شرکت کرده ایم و زمانیکه نگاه مان به سمت اجرای عمومی آثارمان باشد و به جایزه و حواشی جشنواره فکر نکنیم تازه نقطه شروع پیشرفتمان آغاز شده است، اگر غیر از این باشد همیشه و همه ما در جا خواهیم زد، بخصوص در استان ها این فضا ملموس تر است.

نریمانی خاطرنشان کرد: تا زمانیکه جو رقابت قالب است و ما تئاتر را با مسابقه فوتبال اشتباه می گیریم این شرایط کماکان حاکم خواهد بود، بخصوص هنرمندان جوان و کم تجربه تر تئاتر که همه داشته هایشان را بر روی این مسابقه متمرکز می کنند و تصور می کنند حتما باید کارشان جایزه بگیرد و اگر احیانا جایزه ای دریافت نکنند بی استثنا فکر می کنند حقشان خورده شده است.

وی گفت: در حالیکه اصلا اینگونه نیست جشنواره در هر صورت بر آیند نظرات و نتایج آرا هیات داوران هرکدام تجربه ای در این زمینه دارند، نگاه هنری ویژه و بخشی نیز سلیقه فردی آنهاست، در مجموع ۳ نظر مختلف به نتیجه ای واحد می رسند که شاید خوشایند برخی بوده و مطلوب گروهی دیگر نباشد.

بیست و هشتمین جشنواره تئاترآذربایجان شرقی از امروز در سالن های سه گانه تئاتر شهر تبریز برگزار خواهد شد.
۱۳ نمایش برگزیده از شهرهای تبریز، اهر، عجب شیر، مراغه، مرند و سردرود در این دوره از جشنواره به نمایش درمی آیند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :