مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی با تاکید بر ضرورت راه‌اندازی موزه مطبوعات در تبریز گفت: خانه‌های تاریخی پس از احیا باید پویا و فعال شوند.

به گزارش تبریزمن، به نقل از روابط عمومی انجمن صفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی، مرتضی آبدار در دیدار با هیئت رئیسه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان شرقی اظهار داشت: تبریز به عنوان مهد انتشار اولین روزنامه در کشور باید موزه مطبوعات و رسانه داشته باشد.

وی ضمن استقبال از پیگیری هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: خانه‌های تاریخی موجود در تبریز بنا است بعد از مرمت و احیا با تعریف کاربری های متعارف و مناسب سرزنده و پویا شوند که بی تردید مطبوعات و رسانه ها نیز در تعریف این کاربری ها نقش دارند.

آبدار با تاکید بر حفظ آثار تاریخی اذعان داشت: اگر معتقدیم تبریز جایگاه تاریخی و قدمت دیرینه دارد این امر با پاسداشت و نگهداری آثار تاریخی قابل بیان است به همین دلیل در دوران مدیریت خود اثبات خواهم کرد که تا چه حدی به تاریخ و هویت این شهر فرهنگی عرق دارم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی با اشاره به برخی همکاری‌های بین‌بخشی با سایر دستگاه‌ها گفت: از ظرفیت تمام دستگاه‌های اجرایی از جمله شهرداری تبریز استفاده می‌کنیم تا موزه مطبوعات و رسانه آذربایجان را در تبریز راه‌اندازی کنیم.

در ابتدای این نشست وحید زینالی رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی با اشاره به درخواست فعالان رسانه‌ای استان برای راه‌اندازی موزه مطبوعات گفت: تبریز زادگاه روزنامه‌نگاران بزرگی بوده است ولی متاسفانه به دلیل نبود مکانی مناسب برای نگهداری و عرضه مناسب، آثار آنها دست نیافتنی شده است.

وی ادامه داد: انتشار اولین روزنامه در تبریز، راه‌اندازی اولین چاپخانه و موارد بسیار دیگر دست به دست هم داده اند تا تبریز میزبان اولین موزه مطبوعات کشور شود که امیدواریم در دوران مدیریتی جنابعالی شاهد بهره‌برداری از آن در استان باشیم.

مهرداد خوشکار مقدم عضو هیئت رئیسه انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان‌شرقی نیز با بیان ضرورت راه‌اندازی مکانی برای اهالی رسانه گفت: در حال حاضر با وجود دارا بودن ظرفیت‌های فراوان در استان ولی مکان ارزشمندی که میزبان اهل قلم و روزنامه‌نگاران استان باشد، وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در صورت تخصیص فضایی مناسب کاربری‌های مختلفی برای آن می توان تعریف کرد تا پویایی و حیات هم به آن خانه تاریخی باز گردد و هم اهالی رسانه مکانی برای برگزاری جلسات و کارگاه‌های آموزشی داشته باشند.

امیر کریم‌زاد‌شریفی دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی در ادامه این نشست نیز به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت و گفت: پیشنهاد تاسیس پژوهشکده رسانه در کنار موزه مطبوعات نیز پیش از این داده شده است تا فضایی که در قالب موزه در اختیار فعالان رسانه‌ای قرار می‌گیرد بستری باشد برای مطالعه و انجام فعالیت‌های پژوهشی در موضوعات مختلف رسانه‌ای.

وی ادامه داد: خانه‌های تاریخی موجود در تبریز هر کدام دارای هویت و جایگاه تاریخی هستند که با در اختیاز گذاردن یکی از آنها امکان احیا، همچنین بازتاب گسترده رسانه ای آن خانه تاریخی با برگزاری نشست‌های تخصصی و حتی خبری فراهم می شود به عبارتی دیگر فضای اختصاص یافته نمادی از تاریخ و هویت تاریخی تبریز قدیم را در رسانه‌ها به نمایش می‌گذارد.

در پایان این نشست مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی قول نهایت همکاری برای راه‌اندازی موزه مطبوعات در تبریز را داد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :