به گزارش تبریزمن، اسماعیل جبارزاده روز پنجشنبه در آیین بزرگداشت سالروز مشروطه در تبریز با اشاره به بازدید دکتر روحانی از این خانه در جریان سفر اخیر هیات دولت به آذربایجان شرقی، خاطرنشان کرد: قطعا این بازدید و بیانات ایشان در مورد مردم تبریز و آذربایجان، می تواند در مباحث مرتبط با تاریخ آذربایجان و مشروطه موثر باشد.

وی افزود: رییس جمهور در این بازدید دستور توسعه خانه مشروطه را صادر کردند که تحقق آن با همکاری شهرداری تبریز در دست اقدام است.

جبارزاده گفت: تلاش می کنیم با تملک خانه متصل به خانه مشروطه توسط شهرداری تبریز و با کمک سازمان میراث فرهنگی استان دستور رییس جمهور را تا سال بعد عملیاتی کنیم.

وی با بیان این که توسعه خانه مشروطه تاثیر زیادی در حفظ تاریخ و فرهنگ مشروطیت خواهد داشت، افزود: امیدواریم با این اقدام بتوانیم گوشه ای از دین خود را به مبارزان و مجاهدان مشروطه ادا کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین با قدردانی از بانیان آیین بزرگداشت انقلاب مشروطیت، ابراز امیدواری کرد چنین برنامه هایی موجب معرفی و بررسی ابعاد مختلف انقلاب مشروطه و نشر آن به نسل جوان شود.

خانهٔ مشروطه در یکی از محله های قدیمی شهر تبریز به نام راسته کوچه و در غرب بازار تبریز قرار گرفته است. این بنا به سبک معماری دورهٔ قاجار ساخته شده و ملک شخصی حاج مهدی کوزه کنانی بوده است. این بنا به شمارهٔ ۱۱۷۱ در سال ۱۳۵۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و در سال ۱۳۶۷ خورشیدی به تملک رسیده است.

بزرگان مشروطه پس از به توپ بسته شدن مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه، در خانهٔ مشروطه جمع شده و به همفکری می پرداختند. همچنین این مکان محل تشکیل نشست های انجمن تبریز و مرکز فرماندهی مجاهدان در طی محاصرهٔ ۱۱ ماههٔ تبریز و نیز مرکز تصمیم گیری برای پایین آوردن پرچم های تسلیم در برابر شاه قاجار بوده است.

از افراد مهمی که در این مکان به فعالیت و همفکری پرداخته اند می توان ستارخان،باقرخان،ثقةالاسلام تبریزی،حاجی میرزا آقا فرشی و بنیان گذار این مجموعه، حاج مهدی کوزه کنانی را نام برد.

این مکان به سفارش حاج مهدی کوزه کنانی در سال ۱۲۴۷ شمسی تاسیس شد. این خانه دارای دو طبقه با بخش های اندرونی و بیرونی می باشد که با سبک معماری دوران قاجاریه بنا شده اند. حاج مهدی تاجری در بازار تبریز بود.

با اوجگیری نوای مشروطه خواهی در شهر تبریز، حاج مهدی به مشروطه خواهان پیوسته و یکی از اصلی ترین پشتیبانان مالی انقلاب مشروطه شد. او این خانه را برای تشکیل جلسه سران مشروطه و چاپ و پخش اعلامه های ضد حکومت قاجار در اختیار مشروطه خواهان گذاشت.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :