رئیس پلیس بین‌الملل ناجا با اشاره به آخرین اقدامات پلیس بین‌الملل در پیگیری پرونده خاوری، گفت: پلیس کانادا عنوان کرده است که پرونده وی برای مقامات قضایی این کشور ارسال شده و باید از طریق وزارت خارجه پیگیر دستگیری وی شویم.

به گزارش تبریزمن، سردار مسعود رضوانی در نشست خبری ظهر امروز خود با اشاره به آخرین وضعیت پیگیری پرونده خاوری، اظهار داشت: با پیگیری‌های ما پس از صدور اعلان قرمز پلیس اینترپل برای این فرد و ارائه آدرس دقیق وی در کانادا، خاوری مورد شناسایی پلیس کانادا قرار گرفت و در حال حاضر در حال پیگیری دستگیری و استرداد وی هستیم.
وی گفت: بنابر آخرین پیگیری‌های ما پلیس کانادا عنوان کرده است که پرونده خاوری برای مقامات قضایی کشور کانادا ارسال شده و ما می‌بایست پیگیری‌های خود را از سوی مراجع قضایی دنبال کنیم.

رئیس پلیس بین الملل ناجا گفت: سازمان اینترپل به ما اعلام کرده که ما باید از طریق وزارت خارجه و از روش‌های دیپلماتیک و با بهره‌مندی از معاضدت‌های قضایی، پیگیری پرونده خاوری را انجام دهیم.
سردار رضوانی خاطرنشان کرد: ما از پلیس کانادا درخواست کرده‌ایم تا بتوانیم تیمی را به این کشور اعزام کرده تا به صورت مستقیم ناظر بر روند رسیدگی به پرونده خاوری باشیم.
وی افزود: من در سه سال اخیر دو بار با همتای خود در پلیس اوتاوا صحبت کردم و عنوان کردند که پناه دادن به مجرمین نه تنها به ضرر کشور محل جرم بلکه به ضرر کشور پناهنده مجرمین نیز هست.
رئیس پلیس بین الملل ناجا اظهار داشت: شاهد این ضرر انجام اقدامات تروریستی اخیر در کشور استرالیا است که هفت سال پیش از اقدام تروریستی این تبعه ایرانی مدارک کلاهبرداری وی را در اختیار پلیس قرار دادیم ولی پلیس این کشور هیچ پاسخی به این موضوع نداده بود.

اینترپل، ورودی به ماجرای حمله به سفارت عربستان نداشت
رییس اینترپل ناجا در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ماجرای حمله به سفارت عربستان و اینکه گفته می‌شود برخی از افراد در خارج از کشور در این ماجرا دخیل بوده و یا به خارج متواری شده‌اند، گفت: در این باره به پلیس بین‌الملل چیزی اعلام نشده است و این پرونده در دست ما نیست.
رضوانی به تشریح آمار عملکرد ۹ ماهه پلیس بین‌الملل نیز پرداخت و گفت: در بخش ردیابی رشد ۶۰ درصدی در پرونده‌های افرادی که به ارتکاب جرایم مختلف به ما ارجاع داده شدند، داشتیم به طوری که سال قبل ۷۰ مورد بوده و در ۹ ماهه سال جاری این عدد به ۱۱۰ مورد رسید.
وی از افزایش ۵۶ درصدی بازداشت‌شدگان نیز خبر داد و گفت: ۷۰ نفر نیز از اتباعی که به درخواست پلیس ایران تحت تعقیب بودند دستگیر شدند که عمده این افراد ایرانی بودند و البته چند نفری هم از اتباع خارجی بودند که به درخواست ایران تحت تعقیب قرار داشتند.
رییس اینترپل ناجا با بیان اینکه استرداد مجرمان از خارج از کشور نیز ۵۷ درصد رشد داشته است، خاطرنشان کرد: در ۹ ماهه امسال ۱۱ نفر را به کشور بازگردانده‌ایم.
رضوانی تعداد مجرمانی که جمهوری اسلامی به کشورشان مسترد کرده ۱۰ مورد دانست و گفت: عمده این افراد از اتباع کشور افغانستان بودند که به اتهام‌هایی چون قتل، گروگان‌گیری و… تحت تعقیب قرار داشتند.

وی همچنین از مصالحه ۱۷ مورد از پرونده‌های تحت تعقیب خبر داد و گفت: این پرونده‌ها تا قبل از استرداد مجرمان مختومه شدند.
درهمین حال و به گزارش ایسنا، رییس اینترپل ناجا درباره پرونده برادر عبدالمالک ریگی نیز اظهار کرد: با مقامات کشور پاکستان صحبت کرده‌ایم و آنان اعلام کردند که این فرد به دلیل جرایمی که در کشور خود مرتکب شده، ابتدا باید محاکمه شود و سپس به کشور ما ارجاع داده خواهد شد.

هشدار نسبت به قاچاق انسان
رضوانی نسبت به سودجویی قاچاقچیان انسان نیز هشدار داد و گفت: برخی از افراد برای مهاجرت به کشورهای شرق آسیا رفته و در آنجا گرفتار می‌شدند عده‌ای نیز به کشورهای غربی می‌رفتند که آخرین پرونده آن مربوط به یک ماه قبل و مربوط به کانتینری در مرز یونان بود که ۸۱ نفر در آن جان خود را از دست دادند که دو نفرشان ایرانی بودند.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :