همایش “مدیریت سلامت در بلایا و فوریت ها” امروز در سالن همایش شهید شایانمهر دانشگاه علوم پزشکی تبریز آغاز به کار کرد که در آن نیروهای ارگان های امدادی، مدیران دستگاه های اجرایی آذربایجان شرقی، اساتید و تعداد کثیری از کارشناسان سراسر کشور حضور داشتند.

به گزارش تبریزمن، در آیین افتتاحیه مراسم، همایون صادقی – دبیر علمی این همایش – تعداد مقالات ارایه شده به صورت سخنرانی را ۱۹۲ مورد اعلام کرد و گفت:تبادل تجربیات حوادث غیرمترقبه سابق می تواند به استفاده از آخرین تکنولوژی روز جهان در مدیریت سلامت منتهی گردد لذا به اهالی منطقه ارسباران متذکر می شوم که خدمات مربوط به بازسازی واحدهای مسکونی پایان نیافته است و تلاش ها ادامه دارد.

طاهر اقدم – قایم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز – هم در غیاب دکتر صومی که در وزارت بهداشت و درمان حضور داشت با اشاره به اینکه آمادگی قبل از حوادث و بلایا باید ماحصل تجربیات فوریت های گذشته باشد افزود:به هر حال باید برنامه ریزی کرد تا به نتایج قابل قبول دست یافت زیرا از ناحیه کوه میشو تا ارتفاعات ارسباران بر روی خط زلزله قرار داشته و نیازمند آن است تا تمهیدات منطقی و ایده ال در این زمینه صورت گیرد کمااینکه آمادگی عموم شهروندان با بلایای طبیعی نیز امری الزامی می باشد.

معاون فنی و عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز با ذکر این نکته که اگر آموخته های بشر بتواند در زندگی اش مؤثر باشد مسیر تعالی را پی خواهد نمود گفت:آذربایجان شرقی یک استان حادثه خیز بوده و عمده بلایای طبیعی هر چند وقت یکبار روی می دهد به طوری که علاوه بر زلزله ارسباران، وقوع سیل اخیر حدود ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت برای استان ما در بر داشت.

محمدصادق پورمهدی، خدمات رسانی را شرط اول مدیریت بحران دانست و افزود:وحدت فرماندهی در بخش های مختلف در زمان وقوع حادثه، سرعت و دقت قابل ملاحظه، تشخیص اولویت بندی بیماران و مصدومان، آموزش، داشتن تجهیزات تخصصی و مستندسازی خدمات امدادرسانی از جمله مواردی هستند که می تواند تا حد زیادی در برنامه ریزی خدمت رسانی به آسیب دیدگان حوادث طبیعی نقش پررنگی را ایفا نماید.

وی در پایان از پیشرفت احیای دریاچه ارومیه ابراز رضایت نمود و اضافه کرد:مقدار آب دریاچه حدود یک میلیارد مترمکعب افزایش یافته و در مجموع، ارتفاع آب آن نسبت به سال گذشته نزدیک به ۵۴ سانتی متر بالا آمده است.

رییس شبکه بهداشت کلان شهر تبریز هم بلایای طبیعی را به ۴ دسته تقسیم کرد و گفت:زلزله، طوفان ها و گردباد، سیل و رانش زمین و خشکسالی و آتش سوزی جنگل ها از جمله موارد حوادث غیرمترقبه محسوب می شوند به طوری که ارزیابی سریع آسیب ها، ارزیابی مستمر نیازهای بهداشتی، پایش خدمات و غیره نیز باید مدنظر مدیریت سلامت در بلایا و فوریت ها قرار گیرد تا دیگر شاهد آن نباشیم که در زلزله ارسباران، احداث سرویس های بهداشتی جزو وظایف هیچ یک از مجموعه های خدماتی تعریف نشده بود.

تبریزی، ایران را چهارمین کشور بلاخیز آسیا و ششمین کشور بلاخیز دنیا قلمداد کرد و افزود:این در حالی است که آسیب پذیری کشورمان در برابر زلزله، یک هزار برابر آمریکا و ۱۰۰ برابر کشور ژاپن بوده و بیانگر میزان اهمیت همگانی به این بلای طبیعی می باشد.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ۶۰ سال اخیر، استان آذربایجان شرقی حدود ۴۶۷ مخاطره طبیعی مختلف را تجربه کرده است!

در ادامه همایش، جلسات تخصصی مدیریت سلامت با حضور هیات رییسه هر کارگروه تداوم یافت.

اولین همایش مدیریت سلامت در بلایا و فوریت ها فردا در تبریز به کار خود پایان خواهد داد.

√ شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :