یک فضاپیمای سایوز روسی، خدمه‌ای روس-آمریکایی را ۲۸ اسفند راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی کرد. این گروه شامل فضانوردی است که قرار است رکورد جدیدی درمجموع مدت اقامت در فضا توسط فضانوردان آمریکایی ثبت کرده و رکورد اسکات کلی را بشکند.

تبریزمن، سرویس فیلم:فضانورد آمریکایی، جف ویلیامز از ناسا و فضانوردان روس، اولگ اسکریپوچکا و الکسی آفچینین از روسکازموس (آژانس فضایی روسیه) ۲۸ اسفند ساعت ۲۱:۲۶ به‌وقت گرینویچ (بامداد امروز ساعت ۰۰:۵۶ به‌وقت‌تهران) از پایگاه فضایی بایکنور در قزاقستان به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شدند. این گروه سه‌نفره، سوار بر کپسول سایوز، پس از سفری شش‌ساعته در ساعت ۰۳:۰۹ به‌وقت گرینویچ (ساعت ۰۶:۳۹ صبح امروز به‌وقت‌تهران) در ایستگاه فضایی بین‌المللی سکو گیری (docking) کردند.

نهایتاً، ساعت ۸:۲۵ صبح به‌وقت‌تهران، دو خدمه دریچه سایوز را باز کردند و سه عضو جدید به سه خدمه دیگر ایستگاه پیوستند. سه خدمه دیگر ایستگاه، تیم کوپرا فضانورد آمریکایی، تیم پیکه فضانورد انگلیسی و یوری مالنچنکو فضانورد روس هستند.

در کادر زیر، ویدئوی پرتاب خدمه جدید به ایستگاه فضایی بین‌المللی را تماشا کنید:

 

اقامت شش‌ماهه در فضا، اولین پرواز آفچینین و دومین پرواز اسکریپوچکا به فضا است. اما ویلیامز یک فضانورد کارکشته است و قبلاً هم در ایستگاه فضایی بین‌المللی حضور داشته است. در این پرواز، ویلیامز برای بار چهارم در ایستگاه فضایی بین‌المللی اقامت می‌کند. اولین پرواز او به ایستگاه، ۱۵ سال پیش سوار بر شاتل آتلانتیس و زمانی بود که ایستگاه در حال ساخت بود. در این مأموریت، او رکورد اسکات کلی را خواهد شکست و در میان فضانوردان آمریکایی، بیشترین مدت مجموع پرواز در فضا را ثبت خواهد کرد.

در پایان مأموریت یک‌ساله اخیر اسکات کلی، او مجموع ۵۲۰ روز اقامت در فضا را ثبت کرد. در این مأموریت جدید، ویلیامز وقتی پس از شش ماه به زمین بازگردد، مجموع ۵۳۴ روز اقامت در فضا را ثبت خواهد کرد. ضمن اینکه به گفته خود جف ویلیامز، تعداد فضانوردانی که او تاکنون با آن‌ها در فضا وقت گذرانده، به ۵۰ نفر خواهد رسید.

عکسی از سه خدمه جدید ایستگاه، قبل از امتحان ارزیابی صلاحیت پرواز با سایوز در ۲۴ فوریه (پنجم اسفند):

expedition-47-48-crewmembers

در تصویر بالا از چپ به راست جف ویلیامز، اولگ اسکریپوچکا و الکسی آفچینین را می‌بینید.

ویلیامز در مصاحبه با Space.com در یک مصاحبه ویدئویی در ماه فوریه گفت:

اولین باری که من آنجا (در ایستگاه) بودم، مأموریت شماره ۱ بود و سپس مأموریت ۱۳ که میانه راه مونتاژ (ایستگاه فضایی بین‌المللی) بود. آخرین بار هم در مأموریت ۲۱ و ۲۲ بود که درست انتهای عملیات مونتاژ ایستگاه بود. من تصمیم دارم از این فرصت برای آگاه کردن دوباره دنیا از ماجراجویی بزرگ ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده کنم و نشان بدهم که چه دستاورد بزرگی ازلحاظ دستاوردهای تاریخ اکتشافات بشر بوده است.

هفته بعد، یک فضاپیمای باری سیگنوس شرکت اوربیتال ATK به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب خواهد شد و تدارکات جدید شامل تجهیزات راهپیمایی فضایی و آزمایش‌های جدید برای شش خدمه ایستگاه خواهد آورد.

طی اطلاعیه ناسا، طی این مأموریت، خدمه به بررسی اثرات پرواز فضایی روی سیستم اسکلتی-عضلانی، نحوه حل شدن قرص‌ها در شرایط بی‌وزنی و اثربخشی تجهیزات ورزشی بسیار کوچک خواهند پرداخت.

در اوقات فراغت از تمرینات ورزشی و آزمایش‌ها، ویلیامز فرصت خواهد داشت که گالری عکاسی فضایی‌اش را (که همین‌الان هم قابل‌توجه است) گسترش دهد. او به دنبال نماهایی متفاوت از سوژه‌هایی خواهد بود که طی ۱۵ سال گذشته بر فراز آن‌ها پرواز کرده و از آن‌ها عکس گرفته است.

ویلیامز در مصاحبه با Space.com گفته:

من یک لیست بلند از سوژه‌هایی دارم که تصمیم دارم دوباره از آن‌ها عکس بگیرم، اما شاید به شکلی متفاوت، در شرایط نور متفاوت عکس بگیرم. تجهیزاتی که اکنون در ایستگاه موجود است، بسیار پیشرفته‌تر از تجهیزاتی است که قبلاً‌ داشتیم و من در ایستگاه بودم، مخصوصاً برای عکاسی در شب. بنابراین تصمیم دارم به کلکسیونم چند عکس خوب شبانه اضافه کنم.

اسکات کلی هم در مدت اقامتش در ایستگاه فضایی بین‌المللی در عکاسی فضایی فعال بود و عکس‌هایش را در اینستاگرام به اشتراک می‌گذاشت (اینجا کلیک کنید). جف ویلیامز هم قرار است عکس‌هایش را در اینستاگرام به اشتراک بگذارد (اینجا کلیک کنید).


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :