امروز جمعه است، اما نه مثل جمعه های گذشته، بلکه جمعه نوروزی بوده و آخرین آدینه سال ۹۴ می باشد، از صبح امروز هم تمام فروشگاه ها و مراکز خرید دایر بوده و بازار ایام آخر سال حسابی داغ است.

تبریزمن، سرویس اجتماعی: امروز معابر شهر تبریز مملو از رهگذرانی است که هر یک به دنبال تهیه ملزومات شب عید خود هستند، برخی ها هم با اعضای خانواده آمده اند اما تعداد خودروهایی که در خیابان ها تردد می کنند بسیار زیاد است گویا اینکه روز وسط هفته است.

شلوغی در بازار میوه موج می زند/ قیمت انواع میوه

بازارهای میوه هم حکایتی دیگر دارد، همهمه ای در جریان است و انسان را به وجد می آورد تا به خرید میوه اقدام نماید البته اگر تا به امروز برنامه ریزی خاصی نداشته است.

صدای بلند فروشندگانی که هر یک به حراج میوه های خود می پردازند بسیار جالب است اما تنوع کیفیت میوه های مختلف بر قیمت آنها هم تاثیر گذاشته است به طوری که برخی از اقلام میوه در ۳ قیمت عرضه می گردند.

خبرنگار تبریزمن، در ارزیابی خود از ۴ مرکز عرضه میوه و تره بار از جمله بازار میوه راسته کوچه، کره نی خانا، سامان میدانی و بازار گجیل به این قیمت ها در ازای هر کیلوگرم، دست یافته است:

*پرتقال در ۴ قیمت ۲۵۰۰، ۳۰۰۰، ۳۵۰۰ و ۴۰۰۰ تومان

*سیب قرمز ۲۵۰۰ تومان

*سیب زرد ۲۰۰۰ تومان

*موز ۳۵۰۰، ۴۰۰۰ و ۴۵۰۰ تومان

*کیوی ۴۰۰۰ تومان

*خیار ۲۰۰۰ تومان

البته این قیمت ها در انواع میوه ها با ۱۵ درصد کمتر در بازار بزرگ میوه و تره بار تبریز عرضه می گردد که گمان آن می رود تهیه و حضور برخی از شهروندان در آنجا امکان پذیر نباشد زیرا مستلزم هزینه ایاب و ذهاب می باشد.

55138_orig

بازار آجیل شلوغ و پررونق

آجیل و مخلفات آن نیز این روزها از سوی شهروندان با اقبال خوبی روبرو بوده است و آن طور که برخی از صاحبان فروشگاه های عرضه کننده این قسم از تنقلات نوروزی اظهار می دارند کیفیت این اقلام نیز با کمی اختلاف در قیمت ها به فروش می رسند.

خبرنگار تبریزمن از این اقلام نیز، رقم های زیر را در هر کیلوگرم به دست آورده است:

*آجیل مخلوط در رنج قیمت های ۵۰۰۰۰ و ۵۲۰۰۰ تومان

*مغز گردو ۵۲۰۰۰ تومان

 *مغز فندق ۵۰۰۰۰ تومان

*مغز پسته ۵۰۰۰۰ تومان

*مغز بادام ۴۰۰۰۰ تومان

*تخمه کدو ۲۴۰۰۰ تومان

*بادام هندی ۵۴۰۰۰ و ۵۸۰۰۰ تومان

IMG_7770

و اما بازار شیرینی و شکلات عالمی دیگر دارد، به ویژه اینکه مردم تبریز و آذربایجان در بیشتر مواقع طرفدار اقلام خوش طعم شیرینی هستند.

شیرینی و شکلات، رکن اصلی سفره های نوروزی

قنادی ها و سایر مراکز فروش شکلات در زیر گام های شهروندان قرار گرفته اند به طوری که جعبه های بزرگ و کوچک شیرینی سراها در دستان اکثر مردم قرار گرفته و در حال حمل هستند به ویژه اینکه  اسامی چندین قنادی باسابقه و مشهور تبریز با تولیدات شیرین خود همیشه ورد زبان مردم می باشد.

قیمت های برخی از اقلام شیرینی مورد استفاده شهروندان تبریزی نیز از قرار کیلویی بدین شرح است که بر مبنای نوع آنها متفاوت می باشد:

*قرابیه ۳۰۰۰۰ تا ۳۸۰۰۰ تومان

*قرابیه نارگیلی ۱۵۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ تومان

*لطیفه ۱۲۰۰۰ تومان

*پیچ انگشتی ۱۸۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ تومان

*زبان ۱۰۰۰۰ تومان

*مشهدی ۱۰۰۰۰ تومان

همچنین انواع شکلات ها در طعم های مختلف از قرار هر کیلو ۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ تومان متغیر می باشد.

IMG_7833

بدین ترتیب هیجان خریدهای نوروزی شهروندان تبریزی، آنهم یک روز مانده به ورود سال نو بسیار دیدنی است، هر شخص با یک ذهنیت به بازار آمده است و قصد خرید دارد تا در کنار خانواده دقایق به یادماندنی را سپری نماید، وضعیت هوا نیز بهبود یافته و علیرغم برودت نسبی، رفت و آمد شهروندان کماکان ادامه دارد…

خبرنگار تبریز من فردا نیز در بازار تبریز حضور خواهد یافت تا وضعیت آخرین روز سال ۹۴ را بازگو کند.

گزارش از: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :