رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: خرید تضمینی گندم در این استان با رشد ۲۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ۲۲۱ هزار و ۴۰۲ تن رسید.

به گزارش تبریزمن، کریم مهری، افزود: در سال زراعی جاری میزان پیش بینی خرید گندم ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار تن بوده که این میزان گندم توسط دو نهاد غله و خدمات بازرگانی و تعاون روستایی از کشاورزان خریداری می شود.

وی، اظهار کرد: مصرف سرانه گندم این استان در هر سال حدود ۳۷۰ هزار تن بوده که در سال گذشته این مدیریت موفق شد ۳۷۳ هزار تن گندم بیشتر از میزان مورد نیاز مردم را خریداری و ذخیره کند و در سال زراعی جاری نیز میزان پیش بینی خرید بالاتر از سرانه مصرف استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، یادآور شد: نوبت دهی در ثبت خرید و روند واریز مبلغ خرید گندم، باعث تاخیر در دریافت کشاورزان در خصوص پول گندم خود می شود.

مهری، این مساله را مهمترین چالش خرید گندم در موفقیت نهادهای دولتی عنوان کرد و ادامه داد: با جداسازی اعتبارهای هر استان در این زمینه موجب سرعت بخشی در پرداخت پول گندم کشاورزان می شود.

وی، از طراحی و تدوین کتاب لگوی کشت ۲۱ شهرستان استان خبر داد و گفت: این کتاب ها به منظور ارائه راهکاری علمی و عملی کاشت، داشت و برداشت در این شهرستان ها تدوین شده است.

شهرستان مراغه با بیش از ۱۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی از قطب های مهم تولید محصولات کشاورزی در آذربایجان شرقی است.

این شهرستان با حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان شرقی واقع است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :