فرماندار شهرستان شبستر گفت:میزان خسارت سیل اخیر در این شهرستان حدود ۸۹۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

به گزارش تبریزمن، آذربایجان شرقی از آخرین روزهای هفته گذشته و ایام پایانی فصل بهار شاهد بارش های سنگین و طوفان و نیز وقوع سیل و تگرگ در شهرستان های مختلف خود بوده و هر چند این بارش ها موجب کاهش ملموس دما در روزهای ابتدایی فصل گرم سال و تلطیف هوا و نزول شاخص های آلودگی شده ام در برخی شهرستان ها خسارات قابل توجهی را نیز به همراه داشته است.

شبستر از جمله شهرستان های آذربایجان شرقی است که مردم در جریان بارش های اخیر شاهد وقوع سیل و وارد آمدن خسارات قابل توجه به اماکن و اراضی و محصولات باغی و کشاورزی خود بوده اند.

بر همین اساس ستاد بحران شهرستان شبستر، به منظور ارزیابی خسارات بارش‌های سنگین و طغیان سیلاب ها در شهرستان شبستر با حضور معاون امور آمادگی و مقابله ستاد بحران کشور در این شهرستان تشکیل جلسه داد و برخی مناطق حادثه دیده نیز مورد بازدید قرار گرفت.

در این جلسه که پیش از ظهر پنجشنبه برگزار شد، مسئولان شهرستان و نیز دست اندرکاران مدیریت بحران کشوری خسارت های وارده در نتیجه بارش های اخیر را بررسی و برآورد کردند.

۸۹۰ میلیارد ریال برآورد خسارات اولیه سیل و باران در شبستر

فرماندار شهرستان شبستر در این نشست با ارائه گزارشی از وضعیت خسارات وارده به زیرساخت های شهری و روستایی، محصولات کشاورزی و دامی و اماکن مسکونی شهروندان و روستائیان این شهرستان در حادثه اخیر اظهار داشت: با توجه به وقوع بارش های شدید و جاری شدن آب های سطحی، شدت حادثه سیل در این شهرستان به حدی بود که جاده شبستر –  ارومیه در دو محور برای مدتی بسته شد.

سید سعید کاشانی همچنین میزان برآورد اولیه از خسارت وارده این حادثه را ۸۹۰ میلیارد ریال عنوان و خاطرنشان کرد:  بیشترین خسارت مربوط به کشاورزان و کوره های آجرپزی وایقان بود که امیدواریم مدیران کشوری در جبران این خسارات مسئولان و مدیریت بحران شهرستان را یاری دهند.

لزوم تخصیص اعتبارات مناسب به آذربایجان شرقی با توجه به شرایط حادثه خیزی

نماینده مردم شبستر در مجلس نیز در این جلسه با اشاره به وقوع حوادث طبیعی در استان آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: استان آذربایجان شرقی در سیل رتبه دوم و در زلزله رتبه سوم را دارد که لازم است مسئولان امر در رتبه بندی مزبور و تخصیص اعتبارات با نقطه سنجی در احقاق حقوق این استان تلاش داشته باشند.

معصومه آقاپور با اشاره به اینکه در ۱۲ سال اخیر خشکسالی نیز این شهرستان را تحت الشعاع قرار داده افزود: مسئولان در تخصیص اعتبارات با مردم صادق باشند و با صداقت که راهبرد خوب مسئولان است با مردم برخورد شود.

وظایف حوزه مدیریت بحران با اختیارات آن همخوانی ندارد

اکبرپور معاون امور آمادگی و مقابله ستاد بحران کشور نیز در این جلسه در سخنانی با اظهار تاسف از حادثه اخیر سیل در شهرستان شبستر اظهار داشت: اینکه پنج درصد بودجه کل کشور برای امر حوادث غیر مترقبه تخصیص یافته است.

اکبرپور در ادامه با اشاره به برخی محدودیت ها و موانع در استفاده از این اعتبارات تصریح کرد: متاسفانه با سلب اختیارات از اعتبارات مزبور و واگذاری آن به معاونت برنامه ریزی، وظایف ستاد بحران با اختیارات همخوانی نداشته که امیدواریم این نقیصه در مجلس دهم برطرف گردد.

معاون امور آمادگی و مقابله ستاد بحران کشور با اشاره به اینکه بخش کشاورزی پوشش بیمه ای دارد، خاطر نشان شد: با توجه به آنچه که اتفاق افتاده است، تلاش می کنیم در کنار صدمه دیدگان باشیم و تا حد توان در کاهش آلام مردم تلاش کنیم.

گفتنی است بعد از این جلسه که مدیر کل بحران آذربایجان شرقی و جمعی از مسئولان استان و شهرستان شبستر حضور داشتند، از برخی نقاط حادثه سیل زده بازدید به عمل آمد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :