به گزارش تبریزمن، فریدون بابایی اقدم رئیس کمیسیون تحقیق و نظارت صبح امروز از ساعت ۱۱ در ساختمان عمارت شهرداری در جمع خبرنگاران به سوالات حاضرین پاسخ داد.

خورندگی شهر باعث نابودی باغات و فضای سبز می شود/ورودی های شهر ذهنیتی منفی برای مسافران بوجود می آورد

بابایی اقدم با اشاره به وضعیت نامناسب فضای سبز سطح شهر، گقت: طرح های توسعه شهری یا به اصطلاح خورندگی شهر طبق روال جهانی خود باعث نابودی باغات و فضای سبز می شود و متاسفانه این روند در شهر تبریز نیز حاکم است. با توسعه‌ی شهر، کاربری زراعی از بین می‌رود و همین امر در کاهش سرانه فضای سبز موثر است، ما اگر می‌توانستیم باغات تبریز را حفظ کنیم اکنون نیازی به هزینه‌های میلیاردی در عون‌بن علی نبود.

وی اظهار داشت: علی رغم هزینه های کلان صورت گرفته در این کوه، این منطقه نتوانسته نقش خوبی در بالابردن وضعیت اکولوژیکی فضا سبز داشته باشد و این هزینه ها می توانست در فضای سطح شهر استفاده شود. در رودی‌ های شهر تابلو های تبریز شهر اولین ها را نصب کرده ایم، ولی وقتی مسافران وارد شهر می شوند با دیدن کوه های اطراف شهر این تصویر در ذهن آنها مانده و فکر می کنند این شهر مانند کویر و بیابان است و همین مضوع در مسافران ذهنیتی منفی نسبت به شهر ایجاد می‌کند و دلیل آن عدم توجه موازی شهرداری به پروژه‌های عمرانی و فضای سبز است.

DSC_0281

سرانه اماکن تجاری تبریز ۲٫۲ متر مربع است /بیش از ۳۵ میلیارد تومان برای طرح نجات تبریز هزینه شده است

بابایی اقدم در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر عواقب افزایش کاربری‌های تجاری و تبدیل کاربری زراعی به شهری، توضیح داد: طبق قانون شهرداری اجازه ندارد کاربری فضای سبز را تغییر دهد اما بعضا در مصالحه‌هایی که در برخی کمیسیون‌ها رخ می‌دهد متاسفانه این تغییر کاربری‌ها اتفاق می‌افتد، در اینجا لازم است شهروندان و دیگر ارگانها نیز در برابر این قانون‌شکنی مقابله کنند. سرانه اماکن تجاری تبریز ۲٫۲ متر مربع است که این آمار نسبت به سایر شهرها بسیار بالاست و اخیرأ مجتمع های تجاری جدید در حال احداث هستند که باتوجه به عدم رونق بازار، ساخت چنین مجتمع هایی برای سرمایه گذاران توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

وی اصلاح بافت ناکارآمد شهری را مهمترین برنامه شورای چهارم اعلام کرد و گفت: در این راستا طرح “اسکان پابا” اجرا می شود که بر این اساس، دفاتر تسهیل گری بعد از توافق با صاحبان ملک، املاک فرسوده را برای بازسازی به پیمانکاران معتبر واگذار می کنند. بیش از ۳۵ میلیارد تومان برای اجرای پروژه مسیر گشایی ۴۲ متری (طرح نجات تبریز) هزینه شده است، ولی تاکنون تنها توانسته ایم یک کیلومتر از این مسیر را تملک کنیم، اجرای این پروژه کار بسیار سخت و یکی از ماندگارترین طرح های عمرانی تبریز است.

DSC_0289

نمایندگان مجلس برای حفظ منافع خود شرکت اعضاء شورا را در انتخابات محدود کردند!/وظیفه شهرداری مقابله با سد معبر است

عضو شورای شهر تبریز در خصوص مصوبه‌ای که شرکت اعضاء شورا در انتخابات مجلس را در صورتی مجاز دانست که ۶ ماه قبل استعفا دهند، گفت: بنده به عنوان نفر ۲۱ام شورا ۲۰ هزار رای داشتم و این از آراء نماینده‌ای که در یک حوزه انتخاباتی دیگر با ۶ هزار رای راهی مجلس شده قابل قیاس نیست، شخص رئیس شورا با ۱۰۵ هزار رای راهی شورا شد و این تعداد آرا برای رسیدن به مجلس کافی است، لذا طبیعی است که نمایندگان با محدود کردن اعضاء شورا آینده خود را تضمین کنند، پایگاه رای اعضاء شورا تبریز است و فردی به سختی می‌تواند از دیگر حوزه‌ها رای جمع کند.

وی با اشاره به سوانح اخیری که برای کارگران شهرداری رخ داد، خاطرنشان کرد: یکی از روش‌های کاهش هزینه برای شهرداری کاهش تعداد کارگران و استفاده از ماشین‌آلات مکانیزه است، که اگر این طرح اجرا شود واکنش‌های شدیدی را به دنبال خواهد داشت، در طول دوره‌ی چهارم برخی اعضا همیشه موضوع کارگران را با نیت خیر و یا تبلیغاتی مطرح کردند، لذا اجرای این طرح به نظر تنش‌زا می‌آید.

وی اضافه کرد: وظیفه‌ی شهرداری توقیف اموال دست‌فروشان نیست بلکه مقابله با سد معبر است، وقتی در شهر اقتصاد غیر رسمی وجود داشته و همه به دنبال اخذ مجوز از شورا و شهرداری باشند، معضل دست‌فروشی مطرح می‌شود، سازمان میادین در قسمت ساماندهی مشاغل ضعیف عمل کرده است.

DSC_0314

فاضلاب پایگاه دوم شکاری بزرگترین اهانت به شهروندان محسوب می شود

بابایی اقدم در خصوص مشکلات حاصل از فاضلاب پایگاه دوم شکاری نیز گفت: متاسفانه سازمان حفظ محیط زیست اقدامات مناسبی را انجام نداده و باعث این مشکلات برای حدود ۵ هزار نفر از همشهریان شده و مناظر زشتی را برای منطقه پدید آورده است و این اقدام بزرگترین اهانت به شهروندان محسوب می شود. میلیاردها تومان پول خرج دریاچه مصنوعی تبریز در فرودگاه شد اما نتوانستیم آبگیری کنیم و پول هدر رفت.


Galaxy S7 - 944 x 150


این خبر را به اشتراک بگذارید :