انتخابات شورای کلانشهر تبریز – حداقل آنطور که از ظواهر امر پیداست – حال و هوای خاص و منحصر‌به‌فردی را پیش رو خواهد داشت. گرایش‌های سیاسی مختلف با جهت‌دهی پایتخت‌نشینان، ائتلاف‌ها، گروه‌ها و حتی اشخاصی که برای خود اسم و رسمی دارند، برای تسخیر حداکثر تعداد صندلی در پارلمان شهری تبریز دورخیز بلندی کرده‌اند و تمام تلاش‌شان بر این است که سهمی در مدیریت – یا شاید قدرت –  آینده این شهر داشته باشند. تعدادی هم قول دریافت عنوان «رئیس شورا» یا «شهردار تبریز» را از هم‌اکنون گرفته‌اند و تمام داشته‌هایشان را در این مسیر سرمایه‌گذاری می‌کنند. همه این‌ها نشان می‌‌دهد که شاید امسال، شاهد سیاسی‌ترین و جناحی‌ترین انتخابات شورای تاریخ کلانشهر تبریز باشیم. اتفاقی که اگر بی‌افتد در درجه اول، ابتکار عمل را از مردم تبریز گرفته و برای اولین بار در طول تاریخ، شاهد تصمیم‌گیری پایتخت‌نشینان برای این شهر خواهیم بود و در درجه دوم نیز افراد شایسته و متخصص جایگاه خود را به داروغه‌های بی‌سواد و بی‌تجربه‌ای خواهند سپرد که خدا می‌داند چه بر سر تبریز و تبریزی خواهند آورد…

تبریزمن، سرویس شهری: « بنده درباره‌ی مناقب آذربایجان و تبریز تا حالا مطالب زیادی عرض کرده‌ام که واقعاً به آنها از بن دندان معتقدم. این جمله را فقط عرض بکنم که مردم آذربایجان و مردم تبریز نشان دادند که هم پیشرو هستند، هم موقع‌شناسند و بهنگام عمل میکنند، هم دلیر و شجاعند و از مشکلات هراسی به دل راه نمیدهند، هم به معنای واقعی کلمه با ایمانند. اینها یک حقایقی است؛ اینها را هرکسی که با تاریخ آذربایجان آشنا باشد تصدیق میکند؛ اینها را عرض نمیکنیم برای اینکه شما خوشتان بیاید؛ عرض میکنیم برای اینکه معلوم بشود این قطعه‌ی از کشور ما، این ظرفیّتهای عظیم را دارد.»

این‌ها بخشی از جملاتی بودند که رهبر معظم انقلاب در ۲۹ بهمن سال ۹۳ و در دیدار با مردم آذربایجان‌شرقی بیان کردند. نه در این سال، بلکه در تمام این سال‌ها دو صفت «پیشرو» و «موقعیت‌شناس» جزو کلیدواژه‌های رهبری در خصوص مردم تبریز و آذربایجان بوده اند و ایشان عمیقا به این دو صفت در مردم این خطه باور دارند.

با توجه به برهه زمانی فعلی و در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و بخصوص شوراهای شهر، همچنین شرایط کنونی که در کشور ما حاکم است و در انتخابات اکثر شهر‌ها خاصه در تهران، شاهد رقابت و تقابل دو جبهه خاص می‌باشیم، سلسله اتفاقات و اقداماتی را نیز در شهر تبریز شاهدیم که به نظر در چنین شرایطی یادآوری برخی نکات خالی از لطف نخواهد بود.

آنطور که از شواهد امر پیداست، پایتخت نشینان چپ و راست برنامه‌های خاصی برای انتخابات شورای شهر تبریز دارند و با خیال محبوبیت در بین مردم و برخورداری از سبد رای تضمین شده‌شان در تبریز، برای قرار دادن نام کاندیداها در لیست‌های خود از آن‌ها امضا می‌گیرند و در نظر دارند سهمی در آینده تبریز و پتانسیل بالای این شهر داشته باشند. آن‌ها در این فکر اند که همچون تهران، شورای شهر و شهرداری تبریز را هم قربانی بازی‌های سیاسی خود کرده و از آن‌ها برای چند سال حکمرانی و بقای بیشتر در قدرت استفاده کنند.

اینان در تهران نشسته‌اند و تصور می‌کنند که مردم تبریز عملکرد اعضای لیست‌هایشان در انتخابات مجلس را به باد فراموشی سپرده‌اند و نمی‌دانند که این مجلس، با تحقیق و تفحص از شهرداری تهران و بذل و بخشش‌های زوج چمران – قالیباف مخالفت کرده است! اینان «امسال‌طلبانی» هستند که در سال انتخابات، با شعارهای عوام‌پسندانه در پی کسب اکثریت آراء هستند اما در هنگام عمل، شعار «کی بود؟ کی بود؟ من نبودم» سر می دهند…

در سمت مقابل «افول‌گرایانی» هستند که سال به سال موقعیت خود را از دست رفته و نفوذ‌شان در بین مردم را کمتر و کمتر می‌بینند. آن‌ها دیگر در انتخابات پیش رو به سیم آخر زده اند و با انواع و اقسام شعار‌ها می‌خواهند به هر قیمتی فقط جایگاه از‌ دست رفته‌شان را بازپس گیرند.

غافل از اینکه تبریز جای اینگونه جناح‌بندی ها و بازی‌های سیاسی نیست. مردم تبریز، مردمی نیستند که به لیست‌های نصفه و نیمه که با اهداف سیاسی و صرفا کسب قدرت و جایگاه و بدون درنظر گرفتن لیاقت و شایستگی افراد منتشر می‌شود، رای بدهند. آن‌ها چنان که در طول تاریخ نشان داده‌اند، هیچ‌گاه در تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب مسیرشان از پایتخت دستور نگرفته‌اند، بلکه با شناخت دقیق و ایمان والای‌شان، راه درست و افراد شایسته را تشخیص داده و از آن‌ها حمایت کرده‌اند.

دوستداران تبریز و مردم فهیم و پیشروی آن به خوبی می‌دانند که آینده این شهر را نه جناح های سیاسی و لیست های مختلف، بلکه افراد متخصص و دلسوزی رقم خواهند زد که سال‌ها در میان این مردم و در این شهر زیسته و از مشکلات، کمبودها و نیازهای آن برای پیشرفت آگاهی دارند.

مردم تبریز در روز ۲۹ اردیبهشت ماه بار دیگر بینش و استقلال خود را ثابت خواهند کرد، به همه نشان خواهند داد که صاحبان تبریز، نه سیاستمداران و شخصیت‌های پایتخت نشین، بلکه مردم این شهر هستند و منتخبان شایسته و متخصص این مردم خواهند بود که با تصمیمات کارشناسانه و مفید در جهت رفع نیازهای واقعی این شهر حرکت خواهند کرد….


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :