تامین محل اسکان گردشگران و ایجاد زیر ساخت ها، امکانات رفاهی و آرامش خاطر برای آنان از ضرورت های توسعه صنعت گردشگری در آذربایجان شرقی محسوب می شود و ساخت هتل و هتل آپارتمان ها سنگ بنای رونق این صنعت درآمدزا در این خطه از کشورمان است.

به گزارش تبریزمن،  با روند رو به رشد صنعت گردشگری در جهان و توجه دولت ها به اهمیت این صنعت در رونق اقتصادی کشورها و مناطق، ضرورت ایجاد هتل های چند ستاره و هتل آپارتمان ها در حد استاندارد را دوچندان کرده به طوری که کمبود این مراکز در جذب گردشگران تاثیر منفی داشته و موجب عقب ماندگی استان در این صنعت می شود.

دولت تدبیر و امید، تعامل با دولت ها و مردم کشورها را از سیاست ها و برنامه های مهم خود اعلام و در این راستا برای جذب گردشگران و رونق صنعت گردشگری توجه ویژه ای به توسعه مراکز اقامتی در سطح کشور به ویژه استان های دارای قابلیت های گردشگری از جمله آذربایجان شرقی معطوف کرده است.

به اعتقاد مسئولان و فعالان حوزه گردشگری کشور، صنعت گردشگری در ایران در سال های آینده رشد قابل توجهی خواهد کرد و آذربایجان شرقی نیز برای اینکه از این گردونه دور نماند، باید تعداد هتل ها، هتل آپارتمان ها و مراکز اقامتی خود را افزایش دهد.

آذربایجان شرقی با داشتن افزون بر پنج هزار اثر تاریخی شناسایی شده و بیش از یک هزار و ۵۰۰ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی در زمره پنج استان برتر کشور از لحاظ ظرفیت های گردشگری کشور قرار دارد.

به نقل از ایرنا، از سوی دیگر نزدیکی استان به جمهوری های آذربایجان و ارمنستان و ترکیه و امکانات خوب درمانی آن، آذربایجان شرقی را به مقصد بالقوه ای در زمینه گردشگری سلامت در سال های اخیر تبدیل کرده که وجود مراکز اقامتی مناسب از الزامات آن است.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفر اخیر خود به تبریز با اشاره به عزم دولت تدبیر و امید برای توسعه صنعت گردشگری اعلام کرد: این دولت ۱٫۵ برابر تاریخ هتل سازی ایران، هتل می سازد.

مسعود سلطانی فر با بیان اینکه پیش از شروع به کار دولت تدبیر و امید، ۱۲۵ هتل چهار یا پنج ستاره در کشور وجود داشت، افزود: این رقم در مدت کوتاه فعالیت دولت تدبیر و امید به ۱۵۸ مورد افزایش یافته است.

وی تعداد هتل های کشور را یک هزار و ۱۰۰ مورد اعلام کرد و اظهار داشت: توصیه و تاکید رئیس جمهوری به سازمان، استفاده کامل از ظرفیت گردشگری کشور و ساخت هتل های مناسب با توجه به وجود کمبود مراکز اقامتی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یادآور شد: ۱۰ هتل خارجی با توافق های انجام شده از جمله با یک شرکت آلمانی به صورت هتل های زنجیره ای در ایران ساخته می شود تا فاصله کیفیت خدمات گردشگری ایران با کشورهای مترقی کاهش یابد.

بدیهی است آذربایجان شرقی به عنوان یکی از قطب های گردشگری کشور ظرفیت های بالقوه زیادی در این حوزه دارد که باید برای توسعه این صنعت بدون دود مورد استفاده قرار گیرد.

در همین راستا نیز اقدامات خوبی در دولت تدبیر و امید برای رونق صنعت گردشگری استان انجام گرفت که افتتاح هتل کایای تبریز با سرمایه گذاری حدود چهار هزار میلیارد ریالی در ۱۶ طبقه با ۲۲۰ اتاق و ۵۰۰ تخت از جمله شاخص ترین آنهاست.

اعلام آمادگی شهرداری تبریز برای ارائه تسهیلات ویژه به علاقه مندان خرید و مرمت خانه های تاریخی شهر برای تبدیل آنها به اماکن رفاهی و گردشگری از دیگر اقدامات انجام شده در راستای توسعه این صنعت در آذربایجان شرقی است.

ضرورت رفع کمبود هتل در تبریز تا ۲۰۱۸

به گزارش ایرنا استاندار آذربایجان شرقی نیز کمبود هتل را از جمله مشکلات بخش گردشگری استان اعلام کرده و گفته است که تا سال ۲۰۱۸ باید این مشکل برطرف شود.

اسماعیل جبارزاده با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ میلادی افزود: به میمنت این انتخاب و براساس مشوق های شهرداری، احداث هتل در تبریز بدون اخذ عوارض صورت می گیرد که این امر از مزیت های ممتاز برای سرمایه گذاری در این استان است.

وی با تاکید بر اینکه اولویت اصلی و مهم این استان جلب و جذب سرمایه گذاری های خارجی است، اظهار داشت: رفع مشکلات این حوزه جزو وظایف اصلی من است و برای این منظور تمامی تلاش خود را انجام می دهم.

جبارزاده همچنین در دیدار با معاون وزیر صنعت و فناوری ترکیه با اشاره به توانمندی ها و ظرفیت های طبیعی و تاریخی آذربایجان شرقی، خواستار استفاده از تجربیات مفید ترکیه در حوزه های مختلف صنعت گردشگری شد و ادامه داد: این همکاری ها می تواند در زمینه ساخت هتل، رستوران و آموزش های گردشگری برقرار شود.

احیای خانه های تاریخی، گام شهرداری برای توسعه گردشگری تبریز

شهردار تبریز نیز تقویت زیرساخت های عمرانی را در راستای اعتلای جایگاه بین المللی تبریز ضروری می داند و معتقد است: در سه سال گذشته، برنامه های گسترده عمرانی و طرح های تحول آفرین سرمایه گذاری، در راستای احیای این جایگاه ویژه پیگیری شده است.

صادق نجفی می گوید: شهرداری تبریز در سال های اخیر، نگرش گردشگری خود را در گستره و تخصص بیشتری پیگیری کرده که توسعه تسهیلات هتل سازی، ایجاد ناوگان های اتوبوس ها و تاکسی های تبریزگردی، احیا و مرمت خانه های قدیمی و شرکت در نمایشگاه های تخصصی گردشگری از آن جمله است.

وی یادآور شده است: با ایجاد کاربری های بانشاط از قبیل رستوران، هتل و بازارچه های مفرح، در مجاورت طرح شبدری ائل گولی، شاهد ایجاد یک قطب ارزشمند تفریحی در این محدوده خواهیم بود.

** احداث ۸ هتل با ظرفیت ۹۵۲ تخت در آذربایجان شرقی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: در مدت سه سال فعالت دولت تدبیر و امید، ۸ هتل با ۳۷۴ اتاق و ظرفیت ۹۵۲ تخت برای توسعه زیرساخت های گردشگری و اماکن اقامتی در استان احداث شده است.

مرتضی آبدار با بیان اینکه احداث هتل و مراکز اقامتی از لازمه های توسعه گردشگری هر منطقه به شمار می رود، اظهار کرد: از این تعداد ۴ هتل با ۲۹۱ اتاق و ۷۳۸ تخت در تبریز احداث شده است.

** سرمایه گذاری ۵ هزار و ۹۷۲ میلیارد ریالی برای توسعه مراکز گردشگری و اقامتی در آذربایجان شرقی
به گزارش ایرناT معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز گفت: هم اکنون ۱۳ مرکز گردشگری و اقامتی در سطح استان با سرمایه گذاری ۵ هزار و ۹۷۲ میلیارد ریالی در دست اجراست.
سید رامین اسبقی افزود: در سه سال اخیر نیز برای احداث ۸ هتل و مراکز گردشگری و اقامتی استان حدود ۳ هزار و ۳۲۸ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

افزایش ۱۰ درصدی گردشگران آذربایجان شرقی
در همین حال اطلاعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز از افزایش ۱۰ درصدی حضور گردشگران در این استان در تابستان جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت می کند.

بر پایه این گزارش، آذربایجان شرقی با ۱۲۵ هتل ، هتل آپارتمان و مهمان پذیر حدود ۸ هزار تخت ظرفیت اقامتی دارد.

بنا بر گزارش، در تیر امسال ۲۷۹ هزار و ۹۰۹ نفر در مراکز اقامتی استان اقامت کرده اند.

در بند ۶ بیانیه اجلاس وزیران گردشگری مجمع گفت و گوی همکاری آسیا در تبریز نیز بر ترویج گردشگری در آسیا و تقویت همکاری های متقابل تاکید شده است.

نخستین اجلاس وزیران گردشگری مجمع گفت و گوی همکاری آسیا هشتم و نهم شهریور سال جاری به میزبانی تبریز برگزار شد.

اجلاس فرصت های سرمایه گذاری در زمینه هتل سازی نیز در ۱۲ – ۱۱ مهر در ایران برای جلب مشارکت های سرمایه گذاران عضور مجمع گفت و گوی همکاری آسیا برگزار می شود.

شهر تبریز با یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت یکی از شهرهای مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی است؛ این شهر از سوی اجلاس کشورهای اسلامی به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ میلادی انتخاب شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :