استاندار آذربایجان‌شرقی معتقد است، دانشگاه‌ها و صاحبان صنایع، سهامداران اصلی منطقه ویژه علم و فناوری هستند.

به گزارش تبریزمن،اسماعیل جبارزاده در جلسه هیئت اجرایی منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی با بیان اینکه منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی یک تشکیلات فیزیکی نیست که نیاز به ساخت و احداث موسسات، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی باشد، بلکه منطقه‌ای است که به صورت مجازی به دنبال استفاده بهینه از امکانات موجود در استان از جمله دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، اساتید دانشگاهی، صنایع و تولیدکنندگان می‌باشد.

وی افزود: منطقه ویژه علم و فناوری مجموعه‌ای است که صنایع، دانشگاه‌ها و پژوهشگران را گردهم می آورد تا به صورت هم افزا شاهد تحقق اقتصاد دانش بنیان در استان باشیم.

وی ادامه داد: سازمان‌ها و افرادی که در محدوده تعریف شده منطقه ویژه علم و فناوری قرار بگیرند، می‌توانند از امتیازات ویزه‌ای که دولت برایشان در نظر گرفته است، استفاده کنند.

جبارزاده با بیان اینکه منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی در کشور همانندی ندارد، اظهار کرد: از زمان تصویب این منطقه، مجموعه مسئولان این بخش به گونه‌ای فعالیت کردند که هم اکنون این منطقه به عنوان الگوی مناطق ویزه دیگر استان‌ها همچون اصفهان معرفی شده است.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به لزوم ایجاد کانون های تخصصی در دانشگاه‌های استان گفت: بهتر است هر دانشگاه تنها در یک زمینه تخصصی فعالیت خود را آغاز کرده و افراد و متخصصان امر نیز در آن دانشگاه گردهم آیند برای مثال دانشگاه تبریز می‌تواند تنها به عنوان کانون فناوری های زیستی متخصصان امر را در مکانی که برای این منظور تخصیص یافته است، گردهم آورد و به تحقیقات، ایجاد و تجاری‌سازی فناوری ها تنها در زمینه فناوری های زیستی بپردازد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر تلاش تمامی مسئولان و مردم استان برای تحقق و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی افزود: اقتصاد دانش بنیان، یکی از اصول اقتصاد مقاومتی است؛ بنابراین لازم است که برای تحقق اقتصاد مقاومتی در راستای توسعه فعالیت‌های منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی تلاش‌های بسیاری انجام شود.

وی گفت: ۸۷ شرکت دانش بنیان در حال حاضر در استان فعال هستند که می‌توان گفت همین تعداد شرکت می‌تواند استان را به استانی دانش بنیان تبدیل کند، اما خواسته درونی ما این است که تمامی شرکت‌های فعال در استان  رنگ و بوی دانش بنیانی به خود بگیرند.

جبارزاده ادامه داد: سال ۹۵ فرصت بسیار خوبی است تا با کنار زدن مشکلات و بوروکراسی‌های اداری اقتصاد مقاومتی را در استان پیاده کنیم.

استاندار آذربایجان‌شرقی در بخش پایان سخنان خود بر لزوم برگزاری هر چه بهتر نمایشگاه فناوری‌های نو و پیشرفته در سال جاری تاکید کرد: انتظار داریم که نمایشگاه امسال بسیار متفاوت‌تر و پربارتر از سال های گذشته با حضور میهمانان و تجار خارجی در استان برگزار شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :