زمینی که با سرعت بیش از ۱۶۰۰کیلومتر در ساعت به دور خود می چرخد، در سطح خود نیز، هر آن در حال تغییر و تحول است.

به گزارش تبریزمن، تغییری که ناشی از دخالت انسان بر سنگ و کوه و جنگل و دریا است و طبیعتا هرچه جمعیت انسان ها بر روی کره زمین افزایش می یابد، میزان تغییرات نیز، سرعت می گیرد.

بیشتر این دخالت ها، با هدف پیدا کردن محل اسکان صورت می گیرد که در ابتدا و با ظهور اولین انسان ها در روی کره زمین، از حاشیه رودخانه ها شروع شد و رفته رفته دشت و کوه و جنگل، برای تهیه خانه ای برای انسان، مورد هدف قرار گرفته اند؛ تا به جایی که هم اکنون، اسکان بشر، خود دغدغه ای برای مدیران و صاحب نظران جهانی است.

حدود صدسال پیش، تنها ۱۰درصد انسان ها در شهرها ساکن بودند و مابقی جمعیت جهان، با سکونت در روستاها، به تولید محصولات کشاورزی و مبادله با طبیعت مشغول بودند؛ این مقدار در سال ۱۹۵۰ به ۳۰ درصد و در دهه حاضر به ۵۰ درصد رسید؛ رشد روزافزون شهرنشینی به حدی است که پیش بینی می شود طی ۱۵سال آتی، جمعیت شهرنشین در جهان، به ۸۰ درصد برسد!

این آمار و ارقام، البته عمدتا بر کشورهای در حال توسعه و از جمله کشورما دلالت می کند، در حال حاضر، ۷۰درصد جمعیت ایران، در شهرهای بزرگ ساکن هستند و همین امر، ایجاب می کند تا برای حل تبعات اکثرا منفی شهرنشینی، تدابیر گسترده ملی و بین المللی اتخاذ شود.

براین اساس و با توجه به اهمیت زندگی شهرنشینی و مشکلات ناشی از آن، سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۱۳، ۳۱ اکتبر هرسال را به عنوان «روز جهانی شهرها» نام گذاری و تصویب کرد  تا بدین ترتیب، دولت ها و ملت ها را به تامل و چاره اندیشی برای رفع معضلات شهرنشینی، از جمله آلودگی محیط زیست و مشکلات اجتماعی، وا دارد. به دنبال این انتخاب، یک سال بعد، یعنی در سال ۲۰۱۴، تهران به عنوان پایتخت یک کشور اسلامی، برای برگزاری مراسم روز جهانی شهرها، پاپیش گذاشت و و پیشنهادی نیز برای ارائه یک جایزه جهانی، به بهترین طرح شهری ارائه کرد.

این جایزه که با همکاری برنامه اسکان بشر سازمان ملل  (un-habitat)و دفتر این سازمان در تهران و مدیریت شهرداری تهران، تهیه و به بهترین پروژه های عمرانی در شهرها تخصیص می یابد، در هفت محور، یعنی توسعه پایدار و محیط زیست شهری، معماری و شهرسازی و حفاظت از میراث فرهنگی، تامین و توسعه زیرساخت ها و امکانات و خدمات ضروری شهری، توسعه اجتماعی و فرهنگی در شهر، شهرهوشمند و الکترونیک شهری، حکمروایی محلی، برنامه ریزی و مدیریت شهری و در نهایت، تامین منابع مالی، سرمایه گذاری و اقتصاد شهری، مورد بررسی قرار می گیرد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز، در این زمینه می گوید: مراسم اهدای جایزه خشت طلایی، امسال، سومین دوره خود را گذراند ومعاونت شهرسازی و معماری تبریز، در دو دوره، یعنی  سال گذشته و امسال در آن شرکت نمود.

محمد عزتی می افزاید: سال پیش، شهرداری تبریز موفق شد با ارائه «پروژه عتیق» در حوزه احیای بافت فرسوده شهری، در بین ۳۵۰طرح ارسالی، جایزه خشت طلایی را کسب کند و امسال نیز، با طرحی درباره بازآفرینی فضاها و بافت های شهری تبریز، یعنی پروژه « پیاده راه ها، سیما و منظر شهری» که حاصل چندین ماه تلاش مهندسان و کارشناسان این معاونت بود، باردیگر و از میان بیش از ۴۰۰ طرح واصله از شهرهایی چون پاریس، برلین و میلان، این جایزه را به خود اختصاص دهد.

وی در باره اعتبار جهانی این جایزه نیز خاطرنشان می‌کند: برای اهدای این جایزه، علاوه بر شهرداری تهران، ارگان ها و نهادهای بین المللی معتبری مشارکت دارند که از آن جمله می توان به مرکز اسکان بشر سازمان ملل متحد  (un-habita) دفترنمایندگی سازمان ملل در تهران، دفترایزوکارپ یا انجمن جهانی برنامه ریزان شهری و محلی که مقر آن در هلند است، والک۲۱       (۲۱ walk)، که دفترآن در انگلستان و محور فعالیت های آن، نیاز انسان به راه رفتن و تاثیر طی طریق در زندگی وی است و UCLG یا سازمان شهرها و حکومت های محلی که شهردار تبریز هم در آخرین اجلاس این سازمان، به عنوان معاون آن انتخاب شد، اشاره کرد.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز، همچنین در باره اهمیت کسب این جایزه توسط شهرداری تبریز هم، می گوید: از ۴۲۰ طرحی که از شهرهای بزرگ و مطرح جهان به این جشنواره ارسال شده بود، طرح معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز، توانست ۲۵۵ طرح جهانی و ۱۶۴ طرح داخلی را پشت سر گذاشته و جایزه را از آن خود کند و این افتخاری بزرگ برای تبریز و شهروندان تبریزی است.

عزتی ادامه می دهد: البته که در صورت عدم مشارکت و همکاری شهروندان با مجموعه عوامل شهرداری، هیچ طرحی نخواهدتوانست به مرحله عمل درآید و اینجاست که نقش پررنگ شهروندان در اداره و توسعه شهر، عیان می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :