معاون فنی و عمرانی شهرداری تبریز از بررسی طرح احداث المان ورودی شمالغرب تبریز تحت عنوان “دروازه ی استانبول” خبر داد.

به گزارش تبریزمن، مهندس محمدحسین اسحقی در جلسه کمیته فنی عمرانی شهرداری تبریز گفت:  آنچه مسلم است این که مسافران هنگام ورود به شهر، احساس ورود به تبریز را ندارند و محدوده های شهر برای کسانی که از خارج از شهر به داخل شهر وارد میشوند، مشخص نیست.

مهدس اسحقی با تاکید بر اهمیت لزوم برنامه ریزی برای این کار افزود: به همین منظور، اقدامات مختلفی برای ورودی های تبریز در دست انجام است و یکی از این اقدامات اجرای طرح المان درب استانبول در دروازه ورودی شمال غرب تبریز مورد مطالعه و طراحی قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: نصب و احداث این المان ها باید به نحوی باشد که ورودی های شهر محسوس و متمایز شده و توجه به الگوی معماری اسلامی و ایرانی  نیز درآن لحاظ شود و همچنین مکانی جهت ارائه هویت شهر وارائه خدمات رفاهی و اجتماعی برای گردشگران باشد.

در ادامه طراح المان دروازه ورودی این درب نیز در این جلسه با ارائه این طرح ضمن توضیح مراحل مختلف طرح برای دروازه ورودی شمال غرب یا همان جاده صوفیان و مرند، معماری این طرح را الهام گرفته از معماری ایرانی واسلامی تاریخ گذشته تبریز عنوان نمود.

المان این درب که در طراحی آن سعی شده است از الگوهای تاریخی گذشته تبریز با ظرافت خاصی استفاده شود، صرفا یک دروازه معمولی نبوده و مجموعه ای از کاربری ها در ورودی شهر را شامل می شود با این توصیف که قسمت ورودی آن  می تواند به عنوان مکان دائمی راهنمای گردشگران ورودی به شهر استفاده شود و سازه های طبقات پلان اول و همکف  دروازه نیز می تواند محلی جهت فروش و ارائه صنایع دستی و سوغاتی های شهر و طبقه بالا نیز گالری از مشاهیر تبریز  جهت ارائه  هویت تاریخی تبریز به میهمانان باشد.

در حریم این طرح خدمات رفاهی و اقامتی از جمله پمپ بنزین، استراحتگاه و مراکز تجاری نیز جهت ایجاد بستر مطلوب برای رفاه مسافران تعبیه شده است .


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :