در همایش “مشارکت مردم برای نجات دریاچه ارومیه” از فعالان احیای نگین آذربایجان تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

به گزارش تبریزمن، در این مراسم که امروز در تالار اقبال آذر تبریز و با مشارکت دستگاه های مختلف ذی صلاح، NGOها، عوامل اجرایی سایر تالاب های ایران و نیز مسوولان ستاد دریاچه ارومیه در امر احیا برگزار شد تعداد کثیری از کشاورزان و اهالی مناطق و شهرستان های حوضه آبریز دریاچه ارومیه حضور داشتند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در این مراسم گفت:برای حفظ تالاب های کشور تهیه طرح های مدیریتی نخستین گامی است که می توان در این راستا به انجام رساند زیرا اطلاع از نحوه مدیریت زون های مشارکتی و گردشگری بسیار مهم می باشد.

فرهاد دبیری با اشاره به اینکه استفاده جوامع بشری از تالاب ها نیز امری قابل توجه اطلاق می گردد افزود:دریاچه ارومیه از سال ۴۶ به عنوان منطقه حفاظت شده و از سال ۵۴ نیز به تالاب ملی تبدیل گردید و لذا بر اثر استفاده بی رویه آب مناطق حاشیه حوضه آبریز و وجود سدهای مختلف، تثبیت آب دریاچه به شدت کاهش یافت.

وی اضافه کرد:استفاده پایدار از این نوع مناطق، خود بزرگترین حمایت و حفاظت از تالاب های ایران و دریاچه ارومیه محسوب م گردد به طوری که در سال جاری، میزان آب دریاچه حدود ۴۳ سانتی متر افزایش یافته است.

مدیر تالاب های ایران گفت:نقش مردم در امر احیا نباید به فراموشی سپرده شود زیرا اگر فضای مناسبی جهت فعالیت NGOها در مشارکت احیای تالاب ها به وجود نیاید سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی نمی تواند نتیجه ای را به دست آورد.

سلیمانی تلاش برای تغییر در نوع باورهای مردم را مورد تاکید قرار داد و افزود:رفتارهای نادرست گذشته ضربه مهلکی را به اکوسیستم تالاب ها وارد کرده است به طوری در چند سال اخیر و بر اثر فرهنگ سازی و آگاهی لازم، میزان آب مصرفی و استفاده از کود و سموم مربوطه تا حد قابل توجهی کاهش یافته است.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در ابتدای سخنان خود گفت:دریاچه ارومیه به طور حتم احیا خواهد شد زیرا مردمان آذربایجان اینگونه می خواهند.

عیسی کلانتری با اظهار تأسف از اینکه صحبت از احیای دریاچه ارومیه در دولت سابق حکمی جز زندان نداشت افزود:اما خوشبختانه این امر و خواسته مردم آذربایجان در دولت یازدهم به یک هدف تبدیل شد و در اولویت اقدامات رییس جمهور قرار گرفت، به طوری که یأس مردم خشکید و امید زنده شد.

وی اضافه کرد:دریاچه احیا می شود اما ایران هم باید احیا شود زیرا کشورمان از لحاظ وضعیت آبی حال و روز خوشی نداشته و ظرفیت برداشت سالانه ۹۶ میلیارد مترمکعب آب را ندارد و لذا کسانی هم که بر برداشت بی رویه آب اصرار دارند خواهان ویرانی ایران هستند!

کلانتری با ذکر این نکته که حقابه دریاچه ارومیه را تصاحب کرده ایم و باید این حق را به او برگردانیم تاکید کرد:همکاری مردم در امر احیای دریاچه بیش از دولتی هاست لذا مردم باید آگاه باشند تا از منابع و منافع خود حفاظت نموده و توسعه پایدار را رقم بزنند.

جانشین رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی نیز دچار شدن دریاچه ارومیه به حال و روز امروزی را حاصل تفکرات سنتی ما انسان ها دانست و ابراز امیدواری کرد تا عادات بد گذشته در خصوص رفتار با موارد زیست محیطی تغییر یابد.

شایان ذکر است ۱۲ کانون اصلی کشاورزی در قالب ۹۰ روستا – شامل ۶۳ روستای آذربایجان غربی و ۲۷ روستای آذربایجان شرقی – به عنوان سایت های نمونه پروژه همکاری در احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی انتخاب شده اند.

√ شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :