مدیر طرح ملی حفاظت تالاب‌ها با بیان اینکه بهبود وضعیت دریاچه ارومیه چه نتیجه فعالیت‌های انجام شده باشد و چه بارندگی، اکنون به ما فرصت نفس کشیدن داده است گفت: وضعیت دریاچه هنوز بحرانی است.

به گزارش تبریزمن، مدیر طرح ملی حفاظت تالاب‌های ایران در پاسخ به این پرسش که شرایط مثبت کنونی دریاچه ارومیه نتیجه اقدام‌های انجام شده است یا بارندگی؟ گفت: تنها چیزی که الان می‌توانیم به آن مطمئن باشیم این است که روند تخریب دریاچه ارومیه متوقف شده و این به ما فرصت نفس کشیدن داده تا بتوانیم خودمان را زودتر پیدا کنیم و بتوانیم روند احیای دریاچه ارومیه را بهبود ببخشیم.

محسن سلیمانی روزبهانی تصریح کرد: این وضعیت، چه نتیجه بارندگی بوده باشد و چه نتیجه فعالیت‌هایی که انجام شده، اکنون طبیعت یک فرصت دیگر به ما داده است.

وی تأکید کرد: به جای اینکه ببینیم این شرایط به طور دقیق مثلاً ۷۰ درصد نتیجه یک عامل و ۳۰ درصد نتیجه یک عامل دیگر بوده است، باید این‌طور به مساله نگاه کنیم که طبیعت متوجه این موضوع شده است که ما به آن توجه می‌کنیم و حالا به ما یک فرصت دوباره داده تا اشتباه‌های قبلی را جبران کنیم.

مدیر طرح ملی حفاظت تالاب‌های ایران با بیان اینکه باید بدانیم همه ما در ایجاد شرایط حال حاضر دریاچه ارومیه مقصر بودیم گفت: تمام آن تقصیرها شرایط گذشته دریاچه ارومیه و حال حاضر دریاچه ارومیه را رقم زده است و الان یک فرصت دوباره به ما داده شده است.

سلیمانی هشدار داد: نکته ای که بایستی به آن دقت کنیم این است که دریاچه ارومیه هنوز در شرایط بحرانی است و اصلاً وضعیتی ندارد که آن را به حال خود رها کنیم و بنابراین بایستی روند احیا را جدی‌تر دنبال کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا قدم‌های برداشته شده برای نجات دریاچه ارومیه، کند و کوچک و دیر نیست، گفت: هدف پروژه ما در‌ واقع مردمی کردن احیای دریاچه ارومیه است و کارهای مردمی را در اندازه بزرگ نمی‌توان انجام داد. تمام تلاش ما در این پروژه همین مردمی کردن احیای دریاچه ارومیه بوده که در یک اندازه واقعی رخ می‌دهد. وقتی این اتفاق بیافتد آنگاه می‌تواند زمینه‌ای را فراهم کند که آرام آرام به اندازه بزرگ‌تر فکر کنیم.

مدیر طرح ملی حفاظت تالاب‌های ایران با اشاره به طرح معیشت جایگزین برای ساکنان روستاهای اطراف دریاچه ارومیه افزود: از طرف دیگر کار ما یک قطعه کوچک از یک پازل بزرگ‌تر است. ستاد احیای دریاچه ارومیه هم باید علاوه بر پروژه‌های مهندسی و فنی به جنبه‌های اجتماعی و فرهنگی و درگیر کردن مردم کمک کند و به این ترتیب پروژه ما یک قطعه مکمل در کنار سایر اقدام‌ها باشد. به این ترتیب مردم آماده می‌شوند و در کنار آن مباحث قانونی، مدیریت چاه‌های غیرقانونی، تخصیص مناسب حقابه‌ها و تغییر الگوی کشت در مقیاس بزرگ‌تر، باید در کنار هم قرار بگیرد اما همه این‌ها نیازمند یک بستر مناسب یعنی مشارکت مردم است و این کار را نمی‌شود با مدل‌های از بالا به پایین انجام داد باید بستر مناسب برای درگیر کردن مردم را فراهم کرد و سپس سایر پروژه‌ها همچون پروژه مدیریت چاه‌ها، پروژه تخصیص حقابه‌ها، پروژه تغییر الگوی کشت و مدیریت آب پشت سدها که موضوع بسیار مهمی است روی این بستر فراهم شده سوار شوند. همه این‌ها مثل چرخ‌دنده‌هایی هستند که باید همدیگر را حمایت کنند تا بتوانیم امیدوار باشیم.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :